Şafii mezhebinde kunut bilmeyenin okuyacağı dualar ve veccehtü duası

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Fıkhi Mezhepler Bölümünden Şafii mezhebinde kunut bilmeyenin okuyacağı dualar ve veccehtü duası ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Şafii mezhebinde kunut bilmeyenin okuyacağı dualar ve veccehtü duası

  Reklam  Şafii mezhebinde kunut bilmeyenin okuyacağı dualar ve veccehtü duası

  Forum Alev
  Şafii mezhebinde kunut bilmeyenin okuyacağı dualar ve veccehtü duası


  Kunut duasını bilmeyen kimse yalnız "Rabbenâ âtinâfi'd-dünyâ haseneten vefî'l-âhireti haseneten ve kınâ azâbe'n-nâr" (el-Bakara, 2/201) duasını okur. Anlamı: "Rabbimiz! Bize dünyada da iyiliği, âhirette de iyiliği ver. Ve bizi cehennem azabından koru". Üç defa; "Allâhümmeğfirlî (Allah'ım beni bağışla)" veya üç defa; Ya Rabbî (Ey Rabbim)" demesi de câizdir.
  Veccehtu Duası:
  "Veccehtu vechiye lillezi fataressemavati velarde hanîfen müslimen ve mâ ene minel müşrikîn. inne salatî ve nüsukî ve mahyâye ve memâtî lilahi rabbil âlemîn. Lâ şerike leh ve bizâlike ümirtü ve ene minel müslimîn."
  Manası : Şüphesiz ki ben yüzümü bir muvahhit olarak o yerleri ve gökleri yaratmış olan Allah'a yönelttim. Ben müşriklerden değilim. Şüphesiz ki benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm hiçbir ortağı olmayan alemlerin rabbi olan Allah içindir. Senin ortağın (şerikin) yok. Ben ancak bununla emrolundum ve ben müslümanlardanım.
  Teveccüh olarak bilinen veccehtu duası farz ve nafile namazların başında fatihaya başlamadan önce okumak müstehaptir.
  İhram tekbirinden sonra veccehtu duası okumadan Euzubillahi mineşşeytanir-racim veya fatiha suresine başlanmışsa artık başa dönüp veccehtu duasını okumak uygun değildir.
  Cenaze namazlarında ve vaktinin dar olduğu namazlarda vecehtu duası okunmaz.


  Sorularla İslamiyet Editör 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Şafii mezhebinde kunut bilmeyenin okuyacağı dualar ve veccehtü duası

  Reklam  kunut duaları yatsı namazından sonra kılınan vitir vacibin içinde okunan dualardır bu duaları bilmeyenler rabbena dualarını okuyabilir yada üç defa allhümmeğfirli diyebilir+ Yorum Gönder
vecehtu duasi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi