Şafii mezhebine göre kadına dokunmak abdesti bozar mı?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Fıkhi Mezhepler Bölümünden Şafii mezhebine göre kadına dokunmak abdesti bozar mı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Şafii mezhebine göre kadına dokunmak abdesti bozar mı?

  Reklam  Şafii mezhebine göre kadına dokunmak abdesti bozar mı?

  Forum Alev
  Şafii mezhebine göre kadına dokunmak abdesti bozar mı?

  Abdesti bozan şeyler dörttür:

  1-Önden ve arkadan çıkan herşey,

  2-Bayılmak, delirmek sarhoş olmak, oturak yeri tamamen yere dayanmayarak, uyumak gibi aklın idrâkini izâle eden şeyler abdesti bozar. Mânasını anlamasa dahi konuşanların sözlerini işiderek uyuklamak abdesti bozmaz.Eğer uyudum mu? Uyukladım mı? Rüya mı gördüm?Yoksa kendi kendimin düşüncesi mi diye şüpheye düşse dahi abdesti yine bozulmamış sayılır (1).

  3-Unutarak veya kasden bir erkeğin derisinin yabancı bir kadının derisine değmesi ile dokunan ve dokunulanın abdestleri bozulur. Burada erkek ve kadından murâd, şehvet çağına bâliğ olan kimselerdir. Yabancı kadından murâd, zevce ve diğer yabancı kadınlar gibi hiç bir zaman nikâhı harâm olmayan kadınlarla, zevcenin kız kardeşi veya zevcenin halası veya teyzesi gibi, zevcenin bulunması dolayısıyla o zaman için nikâhı muvakkaten harâm olan kadınlar yabancı durumundadırlar, dokunma ânında abdesti bozarlar. Fakat nikâhı dâima harâm olan kadınlar abdesti bozmazlar. Erkeğin kızı, kız kardeşi ve annesi gibi. Şehvet çağına bâliğ olmamış küçük bir çocuğa veya diş, tırnak, kıl gibi şeylere değildiğinde, abdest bozulmaz (2).İhtiyatlı bir kavle göre bu küçüklük devresi 7 yaşına kadardır. Bu yaştan sonra ne kadar büyük olursa olsun abdesti bozar.

  4-Bir kimsenin ellerinin içi ile kendisinin veya başkasının ön veya arka avret mahallerine dokunması ile abdesti bozulur. Dokunulanın abdesti bozulmaz.Bu şekildeki abdestin bozulmasında küçük ve büyüğün farkı yoktur.Mak'adın ve bâsurun dışarıya çıkması ile de abdest bozulur. Abdestsiz olan bir kimseye de namâz, her türlü secde, tavaf, Kur'an-ı Kerîmi ellemek ve taşımak haramdır.

  (1) İânetü't-Tâlibîn sa: 59
  (2) Muğni'l-Muhtac (Şerh'ü Minhâc) sa: 37

  Sorularla İslamiyet Editör 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Şafii mezhebine göre kadına dokunmak abdesti bozar mı?

  Reklam  Abdesti bozan şeyler altıdır:

  Şafii mezhebine göre kendisine nikahı düşen birisinin tenine dokunmak abdesti bozar.

  Şafi mezhebinde abdesti bozan durumlar 6 dır bunları şöyle sıralayabiliriz.

  1. Ön ve arka menfezlerden herhangi bir şeyin çıkması.

  2. Makadın iyice yerleşmemesi halinde uyumak.

  3. Hastalık veya sarhoşluk nedeniyle aklını kaybetmek.

  4. Hailsiz olarak mahrem sayılmayan bir erkekle bir kadının, şehvetli olsun veya olmasın birbirinin tenine dokunmaları, her iki tarafın abdestini bozar.

  5. İnsanın tenasül uzvuna elin iç kısmıyla dokunmak.

  6. Cedid görüşe göre dübür halkasına elin iç kısmıyla dokunmak. 3. 3
  Ziyaretçi
  Ellerinize sağlık Galus kardeş maddeler halinde olunca bir daha güzel oluyor+ Yorum Gönder
şafi mezhebinde abdesti bozan şeyler,  şafi mezhebine göre abdesti bozan şeyler,  şafii mezhebinde abdesti bozan şeyler,  şafi mezhebi abdest bozan şeyler,  şafi mezhebinde abdesti bozan haller
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi