Hayızlıyken hangi dualar okunabilir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Fıkhi Mezhepler Bölümünden Hayızlıyken hangi dualar okunabilir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Hayızlıyken hangi dualar okunabilir?

  Reklam  Hayızlıyken hangi dualar okunabilir?

  Forum Alev
  Hayızlıyken hangi dualar okunabilir?

  Fatiha dua niyetiyle okunabilir. Ayrıca Kur’andaki duaya benzeyen ayetler de Kur’an okuma niyetiyle değil de dua maksadıyla okunabilir. Mesela; "Rabbena atina fiddünya haseneten ve filahireti haseneten ve gına azabennar" gibi.

  Aynı şekilde sevinçli bir haber duyan bir kimse “Elhamdülillah” diyebilir. Üzücü bir haber duyan da “İnna lillah ve inna ileyhi raciun” diyebilir. (İbrahim Halebi, Halebi, Sağir, s.37-39; İbn-i Abidin, Haşiyetu Reddi’l-Muhtar, 1/293)

  İmam Malik’e göre hayızlı kadın mazeretli olduğundan ve Kur’an okumaya da muhtac olmasından dolayı cevaz vermiştir. Ancak hayız kanı kesildikten sonra gusl etmeden önce okuyamaz. (Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/471)

  Diğer yandan zikir çekebilir dua edebilir. Bunlara bir mani yoktur. Hatta özel günlerindeki bir bayanın kıbleye doğru oturarak zaman zaman tesbih çekmesi dua etmesi isabetli bir davranış olur böylelikle adet gördüğü günlerinde bu şekilde manen beslenmiş olur.

  Hayızlı ve nifaslı kadınların veya cünüplerin kunut vesaire gibi çeşitli duaları okumalarında, tesbih ve tehlil kelimelerini söylemelerinde ve Hazret-i Peygambere salât ve selâm getirmelerinde hiçbir mahzur yoktur. Hayız ve nifaslı halde olanlar, Kur'an-ı Kerîm'i okuyamamakla beraber, onu dinleyebilirler.

  Hayızlı olanlara dua konusunda bir sınırlama getirilmemiştir, her türlü duayı okuyabilirler.

  Sorularla İslamiyet Editör 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Hayızlıyken hangi dualar okunabilir?

  Reklam  Hayızlıyken kuranı kerimden herhangi bir dua ve ayeti kerime okunamaz. Bu konuda ayeti kerime de bulunmaktadır. Dua niyetiyle bir fatiha suresi okunabilir diyen alimler bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi