Dünyanın En Gizemli Yerleri Foto Belgesel

+ Yorum Gönder
Resimler ve Fotoğrafçılık Bölümünden Dünyanın En Gizemli Yerleri Foto Belgesel ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Dünyanın En Gizemli Yerleri Foto Belgesel

  Reklam  Dünyanın En Gizemli Yerleri Foto Belgesel

  Forum Alev
  GÜNEŞ KAPISI
  Tarihçiler 4 bin metre yüksekliğe kurulan Tiahuanaco kentinin tanrılar tarafından inşa edildiktan sonra Aymara kızılderililerine bıraktığını belirtiyor. Tarihçilerin şakayla karışık bu iddiayı ortaya atmalarının nedeni kentin nasıl oluştuğu yönünde bilgiye sahip olamamaları. Güneş kapısında yer alan 48 heykelin takvim olarak kullanıldığına inanılıyor.
  gunes kapisi.jpg  TİAHUANACO
  Bolivya’da Ant dağlarında 4 bin metre yükseklikte kurulan Tiahuanaco antik kenti bugün hala gizemini koruyor. Arkeologlar bu kenti Aymara kızılderililerinin inşa ettiğini tahmin ediyor.

  tiahuanaco.jpg


  TAÇ MAHAL
  Taç Mahal Babür İmparatorluğu hükümdarı Şah Cihan tarafından Hindistan’in Agra şehrinde Jumna Nehri’nin kıyısında yaptırılmıştır. Şah Cihan ölen karısı Mümtaz Mahal anısına inşa ettirmiştir. Efsaneye gore yapımı bittikten sonra türbe işçilerinin kolları aynı eserden bir tane daha inşa edilmemesi için kesilmistir. Günümüzde ayrıca bir mabet yeri olarak görülmektedir. Günümüzde gençler aşklarının daha güçlenmesi için Taç Mahal’ı ziyaret ediyor.

  tac mahal.jpg  KUDÜS
  Kudüs üç kutsal dinin buluştuğu tek yer olarak bilinir. Tarih boyunca Kudüs’e hakim olmak için üç dinin taraftarları birbirleriyle sürekli çatışma içine girmiştir. Mescid-i Aksa İslam dinine inananlarca kutsal sayılan mekanlardan biridir. Mescid-i Aksa Kudüs şehrinde bulunan Müslümanların ilk kıblesidir. Altın kubbeli olan ve Mescidüs Sahra olarak da anılan Kubbetüs Sahra ile Mescid-i Aksa karıştırılmamalıdır.

  kudus.jpg


  EXTERNSTEİNE
  Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde Teutoburger Ormanı’nda bulunan yan yana dizilmiş 13 kayanın sırrı hala çözülemedi. Externsteine olarak bilinen kayaların 120 milyon yıl önce oluştuğu tahmin ediliyor. Bu mistik yerin bir zamanlar Germanların kültür şehri olduğu varsayılıyor.

  EXTERNSTEiNE.jpg


  ÇİN DUVARI ( ÇİN SEDDİ )
  Çin duvarı 6 bin 350 kilometre uzunluğuyla dünyanın en uzun yapısı unvanını taşıyor. 1800 yıl önce inşa edilen duvarın niçin inşa edildiği tam olarak bilinmiyor. Çinlilerin kuzey komşuları olan Türklerden korunmak için bu duvarı yaptığı varsayılıyor.

  cinseddi.jpg


  BRETAGNE
  Fransa’nın Bretagne bölgesinde yer alan bu taşlar bugün hala gizemini koruyor. Taşların millattan önce 6000-1800 yılları arasında buraya yerleştirildiği tahmin ediliyor. Taşlar güneş sistemi örnek alınarak yerleştirilmiş ancak o çağlarda insanlık hala güneş sisteminden haberdar değildi. Taşların buraya nasıl yerleştirildiği gizemini korumaya devam ediyor.

  bretagne.jpg  ANGKOR WAT TAPINAĞI
  Kamboçya’daki Angkor Wat Tapınağı Güney Asya’daki en geniş ve en meşhur tapınak olarak bilinir. 12.yüzyılın ilk yarısında İkinci Suryavarman tarafından inşa ettirilmiştir. Dünyanın en geniş dini anıtı olan Angkor Wat tapınağı Tanrı Visnu’ya adanmıştır. Tepeler ve kuleler Hint efsanesindeki Tanrıların dağı “Mount Meru”yu tapınağı çevreleyen hendek de dünyayı kuşatan mistik okyanusları simgeler. Bu tapınağın duvarlarına meşhur Hint destanları Ramayana ve Mahabharata yazılmıştır. Tapınak günümüzde Kamboçya bayrağı üzerinde de yer almaktadır.

  angkorwat.jpg


  PETRA ANTİK KENTİ
  Ürdün’ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan Petra Antik kenti M.Ö. 400 ile M.S. 106 yılları arasında Nebatiler’e başkentlik yapmıştır. Roma İmparatorluğu tarafından işgal edilene kadar başkent olarak varlığını sürdüren antik kentte evler kiliseler taşların içi oyularak inşa edilmiştir. M.S. 400 yıllarından sonra deprem ve ekonomik sıkıntılardan dolayı kent gözden düşmüş ve zaman içinde unutulmuştur. 1812 yılında İsviçreli gezgin Johann Burckhardt tarafından kent tekrar bulunmuştur.

  petra antik kenti.jpg  PORTO RİKO
  Karayip adalarından biri olan Porto Riko’da UFO gibi gizemli gök cisimlerine sık sık rastlanıyor. Ada sakinleri sahilde gizemli gök cisimlerine rastladıklarını sıklıkla belirtiyorlar.
  porto riko.jpg


  RANO RARAKU
  Paskalya Adası’nın doğusundaki Rano Raraku yanardağının tüf ve taşlarından bu heykeller yontulmuştur. Ahu adı verilen platformlar üzerinde yerleşmiş heykeller bakışları yerleşim bölgesini görecek şekilde yerleştirilmişlerdir. Ahular o kadar güzel işlenmişlerdir ki yontma taş plakalarının arasına bıçak sırtı bile sığmaz.

  ranoraraku.jpg
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Dünyanın En Gizemli Yerleri Foto Belgesel

  Reklam  Çok eski çağlarda yapılan tarihi eserlerin günümüzde olmaması yada yapılamaması çok ilginçtir.Bu eserlerin günümüze kadar gelmesi onların sağlamlığı ve ihtişamını da göstermektedir.Bu eserlerin gizemleri de ayrıca insanları büyülemektedir.+ Yorum Gönder
dünyanın en gizemli yerleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi