Dünyanın Doğal Harikaları

+ Yorum Gönder
Resimler ve Fotoğrafçılık Bölümünden Dünyanın Doğal Harikaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Dünyanın Doğal Harikaları

  Reklam  Dünyanın Doğal Harikaları

  Forum Alev
  Dünyanın Doğal Harikaları  Amazonlar

  Yaklaşık 7 milyon kilometre kare alana yayılan Amazon Ormanları, tüm dünyadaki tropikal ormanların yarısından fazlasını oluşturuyor. Amazon Ormanları, Brezilya, Bolivya, Ekvador, Fransız Guyanası, Guyana, Kolombiya, Peru, Surinam ve Venezuela boyunca uzanıyor.


  Büyük Kanyon

  ABD’nin en bilinen doğa alanı olan Büyük Kanyon (Grand Canyon) 1200 metre derinliğinde ve 12 bin metre uzunluğunda.Büyük Kanyon 6 milyon yılda oluştu.  Büyük Kanyon, bir çok renge sahip; Kolorado Nehri çevresinde bulunan bir kanyondur. Büyük Kanyon Ulusal Parkı içinde bulunur ve bu Amerika'daki ilk ulusal parklardan biridir. Theodore Roosevelt Büyük Kanyon'un büyük bir hayranıydı ve bir çok kez avlanmak ve sehir için burayı ziyaret etmişti.
  Kanyon, Colorado Irmağı'nın kanalı milyonlarca yılda yarmasıyla oluşmuştur. 466 kilometre uzunluğunda ve 400 metre ila 2.4 kilometre genişliği arasında değişmektedir. Derinlik açısından da 1600 metreye kadar ulaşır. Bu kesiklerde Dünya'nın 2 milyar yıllık tarihi gözükebilmektedir.
  Büyük Kanyon bir Avrupalı tarafından farkedilmesi ilk kez 1540 yılında; İspanyol Garcia Lopez de Cardenas tarafından olmuştur. İlk bilimsel araştırma ise John Wesley Powell eşliğinde 1869'da gerçekleşmiştir. Kızılderililer ise kanyonun duvarlarında yerleşim birimleri kurmuşlardır.  Puerto Princesa Yeraltı Nehri

  Filipinler'de yer alan 8 kilometre uzunluğundaki Puerto Princesa Yeraltı Nehri, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.
  Büyük Bariyer Resifi

  Avusturalya’daki Büyük Bariyer Resifi 400 tür mercana, 1500 tür balığa ve 4 bin tür yumuşakçaya evsahipliği yapıyor. Resif, 1981’den beri Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

  Masurian Gölü

  Polonya’daki Masurian Gölü ve çevresi, kapladığı 82 kilometre karelik alanda 2 binden fazla kuş türüne evsahipliği yapıyor.

  Angel Şelalesi

  Brezilya-Venezuella sınırında yer alan Angel Şelalesi, dünyanın en yüksek şelalesi. Yüksekliği 807 metre.  Çamur Volkanları

  Dünya üzerinden bulunan 700 çamur volkanından, 300'ü Azarbeycan’ın Hazar Deniz kıyılarındaki Gobustan Bölgesi’nde yer alıyor. Bölgedeki çamur volkanları, yer altındaki çamur rezervuarlarından besleniyor ve durgun dönemelerde bile zaman zaman çamur püskürtüyor.

  Masa Dağı

  Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Cape Town yakınlarındaki Masa Dağı, düz zirvesi ile ülkenin en çok turist çeken yerlerinden biri


  Ayers Kayası

  345 metre yüksekliğindeki Uluru ya da Ayers Kayası Avusturalya’nın en tanınmış yerlerinden biri. Temmuz ayında yetkililer, çevresel nedenler ve güvenlik gerekçeleri ile buraya tırmanmayı yasakladılar.
  Milford Sound

  Yeni Zelanda’nın en tanınan yerlerinden biri olan Milford Sound şelaleleri, kayalıkları ve orman alanlarıyla yılda 500 bin ziyaretçiyi ağırlıyor.
  Galapagos Adaları

  Sayısız tür hayvanı barındıran Galapagos Adaları, 1978’den beri Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alıyor. Charles Darwin’in bu adalara yaptığı keşif yolculuğu, evrim teorisinin oluşmasında çok etkili olmuştu.


  Kara Orman

  Almanya’nın Karlsruhe ve İsviçre'nin Basel şehirleri arasında yer alan Kara Orman, yoğun bitki örtüsüyle görmeye değer. Loney Planet internet sitesi ormanı “vahşi hayata dair çok çeşitlilik içermese de pastoral ve resim gibi” sözleriyle tanımlıyor.  Moher Kayaları

  200 metre yükseklikteki denize dik Moher Kayaları, İrlanda’nın en çok turist çeken yerleri arasında yer alıyor.

  Vezüv Yanardağı

  İtalya’daki Vezüv Yanardağı, geçen yüz yılda Avrupa Kıtası’nda faaliyete geçen tek volkan olma özelliğine sahip. Vezüv en çok, M.S. 79 yılındaki Pompei kentini yok eden patlamasıyla biliniyor.

  Maldivler

  1192 adacıktan oluşan Maldivler, Hint Okyanusu’nun en turistik yerlerinden biri.
  Halong Körfezi

  Vietnam’ın Quang Ninh Bölgesi’nde yer alan Halong Körfezi’nde binlerce kireçtaşı ve irli ufaklı adalar yer alıyor. Yoğun yağış ve heyelan riski nedeniyle adalarda yerleşim bulunmuyor.

  Matterhorn Dağı (Cervino)

  İsviçre-İtalya sınırında yer alan 4 bin 477 metre yüksekliğindeki Matterhorn Dağı, Avrupa’nın hem en yüksek hem de en fotojenik yerlerinden biri.

  Ölü Deniz (Tuz Denizi)

  Deniz seviyesinin 365 metre altında yer alan Ölü Deniz kıyıları, dünyanın en alçak yeri ve alçalmaya devam ediyor. Çevre örgütleri, bu durumun devam etmesi halinde, önümüzdeki 50 yıl içinde Ölü Deniz’in tamamen yokolacağı uyarısında bulunuyor.


  Jeita Grotto

  Lübnan’ın başkenti Beyrut yakınlarında bulunan Jeita Grotto’nun kristal mağaralarını geçen yıl 2 milyon kişi ziyaret etti.

  Komodo Ulusal Parkı

  Endonezya’daki Komodo Ulusal Parkı, Komodo ejderlerinin korunması için oluşturuldu. Nadir olarak insanlara saldıran komodo ejderi, keskin dişleri ve bir insanı öldürebilen zehirli ağzıyla korkulan bir üne sahip. Yaşayan en büyük kertenkele.  Jeju Adası

  Engebeli ve volkanik kıyısıyla Jeju Adası, Kore’nin güneyinde yer alıyor. Adada, 1950 metrelik Halasan Yanardağı da yer alıyor.


  Iguazu Şelalesi

  Arjantin-Brezilya sınırında yer alan Iguazu Şelalesi yaklaşık üç kilometre genişliği ile yeryüzündeki en geniş şelalerinden biri. Iguazu, iki yanında tropikal ormanlardan oluşan ulusal parkların arasında yer alıyor.

  Fundy Körfezi

  Dünyanın en yüksek gel-gitleri Fundy Körfezi’ni, değişik kıyı ekosistemlerini barındıran ve göçmen kuşların en önemli uğrak yerlerinden biri haline getirdi.

  Kilimanjaro

  1987’den beri Dünya Kültür Mirası listesinde yer aln Kilimanjaro Dağı, 5 bin 894 metre yüksekliği ile Afrika'ın en yüksek noktası.
  Kapadokya: Peri Bacaları

  Kapadokya, (Pers dilinde Katpatuk; “Güzel Atlar Ülkesi”), 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmış.

  İnsan yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Hititler'in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Kayalara oyulan evler ve kiliseler bölgeyi putperestlerin zulmünden kaçan Hıristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir.
  Kızkumu

  Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı Orhaniye köyünde bulunan Kızkumu bir “kıyı oku” (kıyı kordonu) oluşumudur. Kıyı oku, dalga ve akıntıların kıyıdan taşıdıkları maddeleri küçük koylarda biriktirmesi ile oluşan, bir ucu karaya bağlı ve denize doğru ok şeklinde uzanan yığıntılardır. Kıyı kordonu bir koyun önünü kapatacak şekilde gelişirse kıyı kordonu gerisinde lagün oluşur.

  Tipik Akdeniz özelliklerini taşıyan bu eski Rum köyünün önceki ismi "Kırsaçlı Vasil" anlamına gelen "Kırvasil" imiş. Antik ismi ise Baybassos. M.Ö. 3.yüzyıla dayanan köy, temiz denizi, çevresini saran çam ormanları, dağları ve tarihi zenginlikleri ile dikkat çekiyor. Köyün sembolü, denize doğru 600 metrelik dil gibi uzanan ve gel-git olaylarında bir görünüp bir kaybolan kırmızı renkli kumu.


  Pamukkale Travertenleri

  Pamukkale, kaynak sularının kirecinden oluşmuş bir tepe. Türkiye'nin en tanınmış doğa harikasıdır; ve Denizli ilin'dedir. Pamukkale 2700 metre uzunluğunda ve yüksekliği 160 metredir. Parlak beyaz rengiyle Pamukkale'yi 20 km uzaklıktan görmek mümkündür.

  Ayrıca Pamukkalede Antik Havuz, Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi gezilmesi gereken yerlerdendir. Tepesinde Antik Roma'dan kalma Hierapolis adlı kutsal antik şehir bulunur. 5-10 km yakınında Laodikya antik kenti bulunur. 5 km ilerisinde ise uluslararası bir thermal merkez olan Karahayıt vardır. Burada da beş ve dört yıldızlı otellerde thermal turizm ve kaplıca hizmeti vermektedir. 2. 2
  ubeyde
  Yeni Üye

  --->: Dünyanın Doğal Harikaları

  Reklam  çok güzel bir paylaşım teşekkürler 3. 3
  seco00006
  Usta Üye
  emeğine sağlık arkadaşım+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi