Tripod Nedir - Fotoğrafçılıkta Tripod

+ Yorum Gönder
Resimler ve Fotoğrafçılık Bölümünden Tripod Nedir - Fotoğrafçılıkta Tripod ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hozukcan
  Emekli
  Reklam

  Tripod Nedir - Fotoğrafçılıkta Tripod

  Reklam  Tripod Nedir - Fotoğrafçılıkta Tripod

  Forum Alev
  Tripod

  Tripod, video kamera ve fotoğraf makinalarını sabitleme, yükseltip alçaltma gibi hareket sağlama amaçlı kullanılan üç ayaklı bir alettir.


  • Tabletop(masa üstü) tripod.

  Kullanım gerekliliği

  Tripodların kullanım gereği, elin fotoğraf makinası ve videoyu taşırken titretme ve düzgün hareket imkânı sağlayamama nedeniyle ortaya çıkmıştır. Ayrıca otomatiğe alınması durumunda ve sabit çekim gerekiyorsa insansız olarak kullanılabilir.

  Malzeme yapısı

  Dayanıklı bir malzemeden, stabil duracak şekilde üretilir. Genellikle katlanılabilir ve inip yalkarak yüksekliği ayarlanabilir, ayakların sabitlendiği merkez etrafında dönebilecek şekilde üretilir.

  çeşitli tip ve özelliklerde tripodlar mevcuttur. Aluminyumdan yapılmış tablepod (masaüstü) denilen ucuz tripodların yanında fiyatı yukarılara kadar çıkan kafa kısmı özel, karışık malzemeler kullanılmış, zor şartlarda ve film çekimlerinde kullanılanları da vardır.


  • Tabletop mini tripod

  Kafalar

  Tripod kafaları, önemli bir bölümdür. Çünkü kalitesine göre sabitlendikten sonra yatay ve dikey eksende haerreket kalitesini belirler. Gerektiğinde bağımsız kullanılan kafalar mevcuttur.

  Monopod

  Bazıları kurması ve toplaması kolay olduğu için tek ayaklı monopod denilen cihazları tercih etmektedir. Monopod ağır cihazların kullanıldığı durumlarda bir ihtiyaçtır ve tripod kadar dengeliyici olabilmektedir
 2. 2
  FULDEM
  Bayan Üye

  Cevap: Tripod - Tripod Nedir - Fotoğrafçılıkta Tripod

  Reklam  Fotoğraf çekerken bulanık çıkması herkesi sinirlendiren bir durumdur. Bunu önlemek ve bir kenara koyarak sabit durmasını sağlayıp insansız çekebilmek için kullanılmaktadır.+ Yorum Gönder
tripod nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi