Futbol oyun kuralları

+ Yorum Gönder
Haber Bölümü ve Futbol Bölümünden Futbol oyun kuralları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LaRieN
  Üye
  Reklam

  Futbol oyun kuralları

  Reklam  Futbol oyun kuralları

  Forum Alev
  Ya arkadaşlar beden dersi için gerekli futbol oyun kurallarını ayrıntılı bir şekilde bilen w ar mı _? Yardım edebilir misiniz_? Şimdiden teşekkür ederim...:o:o 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  --->: futbol oyun kuralları

  Reklam  Futbol Oyun Kuralları
  Diretk, endirekt ya da penaltı vuruşu ile cezalandırılan faul ve fena hareketler, karşı tarafa zarar verme amacı taşıması halinde ihtar ve ihraçla da sonuçlanabilir.
  Fauller ve Fena Hareketler aşağıdaki şekillerde cezalandırılır:

  Direkt Serbest Vuruş Eğer, bir oyuncu aşağıda belirtilen 6 ihlalden birisini hakemin kanaatince dikkatsiz, kontrolsüz veya aşırı güç kullanarak yaparsa rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir:
  1- Rakibe tekme atarsa veya tekme atmaya teşebbüs ederse,
  2- Rakibi çelmelerse veya çelmelemeye teşebbüs ederse,
  3- Rakibin üstüne sıçrarsa,
  4- Rakibe şarj yaparsa,
  5- Rakibe vurursa veya vurmaya teşebbüs ederse,
  6- Rakibini iterse. Ayrıca, eğer bir oyuncu aşağıdaki 4 ihlalden birini yaparsa, rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir:
  7- Topu kazanmak için ayakla müdahale ederken (tackle) topa dokunmadan önce rakibe dokunursa,
  8- Rakibini tutarsa,
  9- Rakibe tükürürse,
  10- Topu eliyle bilerek oynarsa (kendi ceza alanındaki kaleci hariç). Direkt serbest vuruş ihlalin olduğu yerden yapılır.
  Penaltı Vuruşu
  Eğer yukarıda belirtilen 10 ihlalden birisi bir oyuncu tarafından kendi ceza alanı içinde yapılırsa, topun oyunda olması koşuluyla, topun pozisyonuna bakılmaksızın bir penaltı vuruşu verilir.
  Endirekt Serbest Vuruş
  Kaleci, kendi ceza sahasında, aşağıdaki 5 ihlalden birini yaparsa, rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir: Topu eliyle kontrol ettikten sonra altı saniye içinde oyuna bırakmazsa Topu oyuna bıraktıktan sonra, top başka bir oyuncuya değmeden önce, topa tekrar eliyle dokunursa, Takım arkadaşı tarafından ayakla bilerek kendisine verilen topa eliyle dokunursa, Takım arkadaşının taç atışından doğrudan gelen topa eliyle dokunursa, Zaman geçirirse. Eğer bir oyuncu hakemin kanatına göre aşağıdaki ihlallerden birini yaparsa rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir: Tehlikeli tarzda oynarsa, Rakibinin ilerlemesine mani olursa, Kalecinin elindeki topu oyuna sokmasına engel olursa, 12.madede belirtilmeyen bir nedenden dolayı oyuncunun ihtar veya ihraç edilmesi için oyun durdurulduğunda. Endirekt serbest vuruş ihlalin olduğu yerden yapılır.
  Disiplin Cezaları

  İhtar Verilecek Haller

  Eğer, bir oyuncu aşağıdaki 7 ihlalden birini yaparsa ihtar verilip sarı kart gösterilir:
  1- Sportmenliğe aykırı davranıştan suçlu ise,
  2- Hakeme veya hakemin kararlarına sözle veya hareketle itiraz ederse,
  3- Oyun kurallarını devamlı ihlal ederse,
  4- Oyunun tekrar başlamasını geciktirirse,
  5- Oyun bir köşe vuruşu veya serbest vuruş ile tekrar başlarken gerekli mesafeye açılmaz ise,
  6- Hakemin izni olmaksızın oyun alanına ilk kez girer veya tekrar girerse,
  7- Hakemin izni olmaksızın oyun alanını kasıtlı olarak terk ederse.
  İhraç Verilecek Haller
  Eğer, bir oyuncu aşağıdaki 7 ihlalden birini yaparsa ihraç edilip kırmızı kart gösterilir:
  1- Ciddi faullü oyundan suçlu ise,
  2- Şiddetli hareketten suçlu ise,
  3- Rakibe veya bir başkasına tükürürse,
  4- Topa bilerek elle oynayıp rakip takımın bariz golünü veya gol atma şansını önlerse (kendi ceza alanındaki kaleci hariç)
  5- Kaleye doğru ilerleyen rakibin bariz gol atma şansını serbest vuruş veya penaltı vuruşu gerektiren bir ihlal ile önlerse,
  6- Saldırgan, hakaret edici veya küfürlü bir şekilde konuşursa ve/veya jest ve el kol hareketleri yaparsa,
  7- Aynı maçta ikinci bir ihtar alırsa.


  IFAB Kararları

  Karar 1
  Eğer kaleci, top oyunda iken, kendi ceza alanı içinde topu rakibe atarak ona vurursa veya vurmaya teşebbüs ederse bir penaltı vuruşu cezası verilir.

  Karar 2
  Bir oyuncu oyun alanı içinde veya dışında rakibe, takım arkadaşına, hakeme, yardımcı hakeme veya herhangi bir diğer kişiye karşı ihtar veya ihraç gerektiren bir ihlal yaparsa ihlalin şekline göre cezalandırılır.

  Karar 3
  Kaleci topa eli veya kolu ile dokunduğundan topu kontrol altına almış sayılır. Topa sahip olmak kalecinin topu bilerek elle veya kolla kontrol etmesi durumunu da kapsar. Fakat hakem, kaleci bir kurtarış yaparken topu çeldiğinde veya topun kaleciden sektiğine kanaat getirirse bu durumda kaleci topu kontrol etmiş sayılmaz. Eğer kaleci topu 5-6 saniyeden fazla elle veya kolla tutarsa zaman geçiriyor olarak değerlendirilecektir.

  Karar 4
  12.Kurala uygun olarak, bir oyuncu kafasını veya göğsünü veya dizini v.s. kullanarak kendi kalecisine pas verebilir. Fakat, hakemin kanısınca, bir oyuncu bu kuralın boşluğundan faydalanmak için bilerek hile yapıyorsa, o oyuncu sportmenlik dışı davranıştan suçludur. Oyuncuya ihtar verilip sarı kart gösterilir ve ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir. Bir serbest vuruş yaparken, bu kuralın boşluğundan faydalanmak için bilerek hile yapan bir oyuncuya sportmenliğe aykırı davranışı için ihtar verilip sarı kart gösterilir. Serbest vuruş tekrarlanır. Bu durumlarda, kalecinin daha sonra topu elle oynayıp oynamadığı önemli değildir. İhlal 2 nci Kuralın lafzını ve ruhunu bozmaya çalışan oyuncu tarafından yapılmıştır.

  Karar 5
  Rakip takımın oyuncusunun sağlığını tehlikeye sokan arkadan müdahaleler ciddi faullü oyun olarak değerlendirilecektir. Karar 6 Oyun alanı üzerinde herhangi bir yerde hakemi aldatmaya yönelik yapıldığı tespit edilen her türlü hareket sportmenlik dışı olarak değerlendirilecektir. (iha)
 3. 3
  Hasan
  Özel Üye
  Eğer Tamamı ile Detaylı Bilgi Edinmek İstiyorsanız.

  Buyrun BURDAN Detaylı Şekilde Bilgi Sahibi Olabilirsiniz 4. 4
  LaRieN
  Üye
  çok teşekkür ederim gerçekten çok işime yarayacak çok sağol :):):):D

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi