Fenerbahçe şike iddiaları sonucunda 2. lige düştümü

+ Yorum Gönder
Haber Bölümü ve Futbol Bölümünden Fenerbahçe şike iddiaları sonucunda 2. lige düştümü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Fenerbahçe şike iddiaları sonucunda 2. lige düştümü

  Reklam  Fenerbahçe şike iddiaları sonucunda 2. lige düştümü

  Forum Alev
  Fenerbahçe şike iddiaları sonucunda 2. lige düşürülecekmi

  Fenerbahce'yi bekleyen 5 vahim sonuc! Şike operasyonu en cok Fenerbahce'yi etkileyecek. Gecen sezon kazanılan Lig Şampiyonluğu elinden alınarak, küme düşürülebilir. Şampiyonlar Ligi'ne katılması da zora girecek. Başkan Yıldırım, yönetici ve sporcular da hapis cezası alabilir.

  Futbol dünyasını sarsan temiz eller operasyonunun sonucları hem kulüpleri hem de yönetici ve sporcuları da etkileyecek. Başta Fenerbahce olmak üzere olaya adı karışan Sivasspor ve Eskişehirspor'un da durumu da soruşturmanın akibetine bağlı. Fenerbahce'nin Süper Lig Şampiyonluğu'nun elinden alınarak küme düşürüleceği belirtilirken, Avrupa Şampiyonlar Ligi'ne katılamaması da gündeme gelecek. Türkiye liglerinin de bu durumdan etkilenmesi bekleniyor. Birinci derecede suclanan Fenerbahce Başkanı Aziz Yıldırım'ın 6 suctan 30 yıl hapis istemiyle yargılanacağı belirtiliyor.

  NE OLACAK?

  Operasyonlar sonrası, akıllara Türkiye'yi Avrupa kupalarında temsil edecek takımların durumu geldi. Sezonu şampiyon tamamlayarak Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılma hakkı kazanan Fenerbahce hakkındaki soruşturmayı UEFA da yakından takip edecek. Türkiye Futbol Federasyonu, grupların belirleneceği 25 Ağustos'a kadar UEFA'yı bilgilendirmek durumunda. UEFA'nın hakkında şike soruşturması bulunduğu icin Fenerbahce'yi kupadan men etmesi ihtimaller arasında. Bu durumda ikinci sıradaki takım Şampiyonlar Ligi'ne katılacak. 15 Temmuz'da Şampiyonlar Ligi'nde elemedeki rakibi belli olacak Trabzonspor'da arama yapılması da akılları karıştırdı. Trabzonspor'un şu anda şike soruşturmasına karışıp karışmadığı belirsiz. Böyle bir durum söz konusu olmazsa, Trabzonspor Şampiyonlar Ligi'ne eleme oynamadan katılabilecek. UEFA Avrupa Ligi'ndeki rakipleri temmuzun ortasında belirlenecek olan Bursaspor ile Gaziantepspor'un durumları da Fenerbahce ve Trabzonspor'un durumlarına göre şekillenecek.

  YASA NE DİYOR?

  İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla başlatılan şike operasyonu bu sucla ilgili kanunlarda yer alan yaptırımları da gündeme getirdi. 14 Nisan 2011'de yürürlüğe giren Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanc veya sair menfaat temin eden kişiye 5 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezası verilecek. Yasaya göre, şike sucu, spor kulübünün yönetim kurulu başkanı veya üyeleri tarafından ve suc işlemek amacıyla kurulmuş bir örgütün faaliyeti cercevesinde işlenmişse verilecek ceza oranı yarı oranında arttırılıyor. Buna göre, kulüp başkanları ve yönetim kurulu üyelerine 7.5 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası verilecek. Yasada yer alan "Şike ve Teşvik Primi'' başlığındaki 11. maddede "Belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanc veya sair menfaat temin eden kişi, beş yıldan oniki yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Kendisine menfaat temin edilen kişi de bu suctan dolayı müşterek fail olarak cezalandırılır. Kazanc veya sair menfaat temini hususunda anlaşmaya varılmış olması halinde dahi, suc tamamlanmış gibi cezaya hükmolunur" deniliyor.

  KÜME DÜŞME CEZASI

  Ayrıca, şike ve teşvik primine karıştığı kanıtlanan kulüplere de Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Disiplin Talimatı'nın 55. maddesi gereğince küme düşme cezası veriliyor. Futbol Disiplin Talimatı'nın ''Müsabaka Sonucunu Etkileme'' başlığında yer alan 55. maddesinde şu yaptırımlar yer alıyor: "Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır. Bu hükmü ihlal eden kişiler, bir yıldan üc yıla kadar müsabakalardan men veya hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüpler ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası da verilebilir. İhlalde sorumluluğu bulunan kişi veya kulüplere ayrıca para cezası verilir."

  FEDERASYON VE KULÜPLER

  Türkiye Futbol Federasyonu operasyonlarla ilgili şu acıklamayı yaptı: "Bugün sabah 07.00 itibaren güvenlik gücleri tarafından ülkemiz futbolunu ilgilendiren cok kapsamlı bir soruşturma başlatılmıştır. Bahse konu soruşturma cok yönlü bir iceriğe sahip olup, detayları Federasyonumuz tarafından yakından takip edilmektedir. Konuyla ilgili sağlıklı bilgiler oluşur oluşmaz kamuoyunu aydınlatacak gerekli acıklamalar, TFF tarafından yapılacaktır." Fenerbahce kulübü de resmi sitesinde kamuoyuna duyuru yaptı: "Fenerbahceolarak; hukuka ve adalete olan inancımızı bir kez daha tekrar ederken, yürütülen soruşturmanın bir an önce tamamlanarak gerceklerin ivedilikle ortaya cıkarılması gerektiğini belirtmek isteriz. Şu husus bilinmelidir ki; gecmişi şan ve şerefle dolu kulübümüz, tarihinin hic bir döneminde hukuksuzluk icinde olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur." Fenerbahce Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay, ''Çirkin bir olay, bunu buradan söyleyebilirim. Bu polis devleti. Hic bir mahsur yok bunu söylemekte. Çünkü olay cirkin. Ne şike oldu ki araştırma yapıyorlar'' dedi. Eski TFF Başkanı ve UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik ise konuyla ilgili olarak konuşmak istemediğini söyledi. Millliyet

  İHA
  spor toto süper lig
 2. 2
  Sena
  Bayan Üye

  Cevap: Fenerbahçe şike iddiaları sonucunda 2. lige düştümü

  Reklam  şike yaptığı gerekçesi ile avrupa kupalarından ceza alan fenerbahçe türkiyede mahkemenin verdiği kararın daha sonra bozulması ile türkiyede ceza almaktan kurtulmuş ve aklanmıştır .+ Yorum Gönder
fenerbahçe 2.lige düştü mü
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi