Fenerbahçe Müzesi

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Haber Bölümü ve Futbol Bölümünden Fenerbahçe Müzesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  buSHra1907
  Üye
  Reklam

  Fenerbahçe Müzesi

  Reklam  Fenerbahçe Müzesi

  Forum Alev
  Türk sporunun temel direği Fenerbahçe Spor Kulübü, tam 35 dalda 100 yıllık başarılarla dolu çalışmalarında çok değerli ödüller ve kupalara sahip olmuştur.
  Fenerbahçe ilk kupasını 5 Haziran 1910’da İstanbul’un ünlü Rum kulübü Sturugglers’i 3 – 1 yenerek kazandı. Gümüş işlemeli bir kupa ile başlayan bu ilk ödül ile Fenerbahçe müzesinin temelleri de atılmış oldu.
  1913 yılında Altıyol ağızındaki lokalde kupa ve heykellerin sayısı 10’a ulaşınca bunlar için küçük bir vitrin satın alındı.

  1914 yılında Kuşdili’nde iki katlı ahşap Lokale geçildiğinde git gide zengin bir kimliğe bürünen müze için ikinci katta bir oda ayrıldı. Kazanılan ödülleri koymak için yeni vitrinler yaptırıldı. 1932 yılında ki yangına dek oturacağımız Kuşdili lokalinde ödüllere (kupalara) ayrılan bu küçük odanın da bir süre sonra yetmediği, ihtiyacı karşılamadığı göründü. Kupa, şilt ve vazoların bir bölümü diğer odalara alt kattaki büyük salona konmaya başlandı.
  Fenerbahçe Spor Kulübünün kupa sayısı 1932 yazı başlarında 150’yi aşmıştı. Ancak kulübün ilk 25 yıllık faaliyetlerinin kanıtı olan bu kupa, şilt v.b. ödüller 5/6 haziran 1932 gecesi çıkan yangında kulüp binası ile birlikte yandı.
  Sıfırlanan Fenerbahçe Müzesi yangından sonra hemen ve yeniden doğdu. 1932 yılından sonra çalışma dallarının çeşitlenmesi ile de her yıl kazanılan sayısız kupa, şilt, plaketler ile günümüze dek gelindi.
  Fenerbahçe burnundaki sosyal tesislerin açılmasından sonra uzun yıllar kazanılan kupa, şilt ve plaketler oradaki vitrinlerde sergilendi.
  Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu stadının yeniden yapılması sırasında Aziz Yıldırım başkanlığındaki yönetim kurulumuz Avrupa standartlarının üzerinde modern bir müzenin stadımızın içinde kurulması kararını aldı. Bu karar kısa bir sürede hayata geçirildi. Fenerbahçe Spor Kulübü Müze Tarih ve Arşiv Kurulu Başkanı sayın Sertaç Kayserilioğlu’nun önderliğinde yaklaşık bir yıl süren yoğun çalışmalardan sonra müzenin resmi açılışı 19 ekim 2005 tarihinde yapıldı.
  MÜZENİN YERİ VE BÖLÜMLERİ
  1 - Dünya'da futbolıun doğuşu bölümü.
  2 - Fenerbahçe Spor Kulübünün ilk kuruluş toplantısının, dönemin eşyaları ile mumyalarla canlandırıldığı bölüm.
  3 - Mütareke ve İşgal dönemi sırasında Dereağzı'ndaki lokalimizden cepheye silah, cephane kaçırılma anının mumyalarla canlandırıldığı bölüm.
  4 - Union Clup sahasından Şükrü Saracoğlu'na stadın evrelerini sunulduğu bölüm.
  5 - Kuruluştan itibaren tüm branşlarda ki başarıları simgeleyen her türlü şilt, madalya berat fotoğraf, belge v.b. materiyallerin sergilendiği bölümler.
  6 - Kuruluştan günümüze her dönemde ki bir kısmı orijinal forma, çorap v.b giysilerin sergilendiği bölümler.
  7 - İlk tüzükler, eski üye kartları, eski lisanslar, eski maç biletleri, kulüp piyango biletleri v.b. belgelerin sunulduğu bölümler.
  8 - Eski maçlardan filmlerin ve Fenerbahçe belgesellerinin oynatıldığı sinama odası.
  9 - Atatürk'ün 3 Mayıs 1918 yılında ki kulübü ziyareti ve şeref defterini imzalama anının mumyalı olarak canlandırıldığı bölüm.
  10 - Bütün bu bölümlerden başka yıllara göre sınıflandırılmış olarak Fenerbahçe Spor Kulübünün 100 yılda çeşitli branşlarda kazandığı 3000 (üç bin) kupa şilt ve plaket'in 426 tanesi de müzede sergilenmektedir.

  FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ MÜZESİ FOTOĞRAFLARI
  Önce tarihi olmak, sonra bu tarihe sahip çıkmak, ve nihayet bu tarihi kültüre dönüştürerek onu yarınlara aktarma çabası içinde bulunmak, her kuruluşa nasip olacak bir övgü değildir. İşte; Fenerbahçe Spor Kulübü, sayısız zaferlerle ve sayısız gururlarla dolu olan şanlı tarihini, dünyanın sayılı spor müzelerinden birini kurabilme becerisi içinde yılların ötesine en yakışır bir biçimde taşımış, müzesini ise önce tarihe, sonra da değerli spor ve sanatseverlere kazandırmıştır.

  fenerbahce-muzesi-0.jpg

  fenerbahce-muzesi.jpg
 2. 2
  DüşlerVadisi
  Üye

  --->: ....:::fenerbahÇe MÜzesİ:::...

  Reklam  Wallahi tebrikler bushra kutlarım seni çok güzel paylasım devamını dilerim ;) 3. 3
  buSHra1907
  Üye
  teşekkür ederim persia .. ee söz konusu FB olunca ;) 4. 4
  alex 20
  Yeni Üye  Çok güzel yaa saolasın resimlerde müthiş.

 5. 5
  utku19
  Yeni Üye
  vallaha bushra cığım mükemmel o güzel ellerin dert görmesin devamını bekliyorum......:p

 6. 6
  buSHra1907
  Üye
  saolun arkadaşlar.... ayıpsınn utku dewamı gelmesmiii :)

 7. 7
  crazy_girl_13
  Üye
  valla spr bravo ellerin dert görmesin kardeş devamını beklios

 8. 8
  eylem-su
  Yeni Üye
  fener her şeye layıktır....

 9. 9
  ZAGROS 47
  Aktifleşmemiş Üye
  üç büyük yok tek büyük var fenerbahçe

 10. 10
  Diyot
  Üye
  eline ve emeğine sağlık...çok güzel paylaşım...

 11. 11
  buSHra1907
  Üye

  --->: ....:::fenerbahÇe MÜzesİ:::...

  Reklam  Alıntı ZAGROS 47 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ÜÇ BÜYÜK YOK TEK BÜYÜK VAR FENERBAHÇE

  Yess janem tabikim öle ;)

  ÜÇ BÜYÜK DEWRİ KAPANDI
  ŞİMDİ
  BİR BÜYÜK İKİ KÜÇÜK WAR


 12. 12
  konucu
  Yeni Üye
  en büyük allah sonra peygamberimiz sonra anne ve babamız sonra fenerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrbahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhçeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeeeeee

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi