Uzay Gemileri Uzayda Nasıl Hareket Eder?

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Garip ve Esrarengiz Olaylar Bölümünden Uzay Gemileri Uzayda Nasıl Hareket Eder? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Börtecine
  Emekli
  Reklam

  Uzay Gemileri Uzayda Nasıl Hareket Eder?

  Reklam  Uzay Gemileri Uzayda Nasıl Hareket Eder?

  Forum Alev
  Uzayda hava yoktur. Bu yüzden uzay araçları normal taşıtlar gibi sürtünmeyi kullanarak hareket etme imkanına sahip değildirler. Bunun yerine momentumun korunumunu kullanırlar!.
  Peki nedir momentum ve bu şahs-ı muheteremin korunumu?! Momentum bir cismin hızı ile kütlesinin çarpımıdır. Bu sayının önemi ise ne olursa olsun (dışarıdan bir kuvvet etki etmedikçe!) sabit kalmak zorunda olmasıdır!. Böyle olunca da mesela bir sistemin kütlesi değiştiğinde hızı da değişmek zorunda kalır momentumu korumak için.
  Bir örnekle meseleyi daha da küçük lokmalara bölelim ki yutulması kolay olsun: Buz patenini hepiniz seyretmişsinizdir. Çiftlerde erkek, eşini ittiğinde kız kendin uzaklaşırken kendi de geriye doğru hareket eder. İşte vakt-ü zamanında bilim adamları düşünmüşler taşınmışlar ve uzay araçlarını bu şekilde tasarlamışlar (Buz patencileri ile değil elbette canım!! ). Yakıt tankında yakılan sıvı yakıt yüksek hızla ve devamlı olarak dışarı püskürtülür! Bu da uzay aracına ileriye doğru bir hız kazandırır.
  Ayreten uzay araçları belli bir hıza ulaştıktan sonra o hızla hızlarına devam etmek için devamlı yakıt kullanmalarına da gerek yoktur. Çünkü uzayda hava, dolayısı ile sürtünme olmadığından hızınızı bir gezegenin çekim alanına girene kadar problemsizce koruyabilirsiniz. Bu yüzden uzay uçuşlarında azami yakıt tasarrufu için gezegenlerin çekim kuvvetleri kullanılır. Mesela şu anda hala plan safhasında olan Mars'a insanlı yolculuk için Jüpiter'in çekim kuvveti kullanılması hesaplanıyor!!
  Görüyosunuz ya hızla kütlenin çarpımı nelere kadir!!!! ) 2. 2
  anilarist
  Yeni Üye

  --->: Uzay Gemileri Uzayda Nasıl Hareket Eder?

  Reklam  Bravoooooooooo Saolun TŞk 3. 3
  anilarist
  Yeni Üye
  Çok GÜzel AnlatmiŞsiniz 4. 4
  anilarist
  Yeni Üye
  Resİm Nasil Konuluyo

 5. 5
  @dj@
  Üye
  ya kardeşim forum kurallarını oku FLOOD yapmışsın yeni başlayan acemiler bölümüne gir;)

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi