Ne Şimdi Bunlardamı Tesadüf Peki!!!

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Sohbet Forumları ve Garip ve Esrarengiz Olaylar Bölümünden Ne Şimdi Bunlardamı Tesadüf Peki!!! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Ne Şimdi Bunlardamı Tesadüf Peki!!!

  Reklam  Ne Şimdi Bunlardamı Tesadüf Peki!!!

  Forum Alev
  BUNLARIN HEPSİ TESADÜF MÜ?
  Türk dizilerinde dini bir anlam ifade eden isimlerin kötü karakterlerde kullanılması düşündürüyor. Bir televizyon izleyicisinin Yeni Asya Gazetesi'nden Davut Şahin'e gönderdiği e-mail, "Bunların hepsi tesadüf mü?" dedirtecek cinsten..

  Dikkatli okur, dizilerdeki karakterlerin kullandığı isimleri ve o isimlerin anlamını araştırdı. O araştırma ortaya bir birine taban tabana zıt bir görüntü çıkardı..

  Şahin'e gönderilen o mail ve Şahin'in yazısı:

  İsimler ve diziler

  Bunu sizinle paylaşmak istiyorum:

  “Sayın yetkili;

  “% 99’u Müslüman olan memleketimizde Müslüman kesimin zihninde dinî bir anlam ifade eden kutsal isimlerin tüm Türkiye’nin seyrettiği dizilerde küçük büyük herkesin beynine kötü imajlar kullanılarak gerçek mânâları dışında kötü bir biçimde yerleştirilmektedir. Bunun tesadüf olduğunu söylemek saflık olur. Bu dizilerin yapımcıları ve arkalarındaki güçler yetkililerce incelenmelidir. Bu şekildeki farklı dizilerin birçoğunun yayınlandığı kanalın ortak adresinin ATV oluşu da dikkate değerdir.

  “Gafur: Kelime anlamı olarak, bağışlamada, merhamette sınır tanımayan anl¤¤¤¤¤ gelmekte olup Allah’ın 99 isminden biridir.Çarşamba günleri ATV’de yayınlanan Avrupa Yakası dizisinde psikopat, elinde bıçakla dolaşan, kendisinden her türlü kötülük beklenebilen, cinsel sapkınlıklar sergileyen, özürlü giyinen, komşunun karısına göz dikmiş tipleme.

  “Burhan: Sağlam delil mânâsına gelmekte olup Kur’ân-ı Kerim’in isimlerinden biridir. Avrupa Yakası dizisinde ise psikopat, ¤¤¤¤¤, cinsel sapkınlıklar sergileyen, dedikoducu, salak tiplerden birinin adı.

  “Tacettin: Dinin tacı anl¤¤¤¤¤ gelmekte olup Avrupa Yakası dizisinde en şapşal, salak, beyinsiz, herkesin arkasından dalga geçtiği, kolay işletilebilen cahil karakterin adı.

  “Aziz: En yüce, en üstün anl¤¤¤¤¤ gelmekte olup Allah’ın 99 isminden biridir. Aziz isimli karakter ise ATV’de yayınlanan Beyaz Gelincik dizisinde kadın pazarlayan, psikopat, katil, başkasının karısına göz dikmiş, aşağılık dizi karakterinin adı…

  “Kadir: Her şeye gücü yeten mânâsına gelmekte olup Allah’ın 99 isminden biridir. En Son Babalar Duyar adlı dizide sahtekâr, yalancı, para için her türlü dalavereyi çevirebilen başrol oyuncusu…

  “Amil: Amel eden, ibadet eden, iş ve aksiyon sahibi anl¤¤¤¤¤ gelmekte olup Peygamberimiz’in isimleri arasında yer almaktadır. Hayat Bilgisi adlı dizide ise aklı fikri para, sahtekâr, yalancı bir okul müdürünü canlandırmaktadır.

  “Mennan: Çok ihsan eden, lütufta bulunan anl¤¤¤¤¤ gelmekte olup Allah’ın 99 isminden biridir. Hayat Bilgisi adlı dizide ise üçkâğıtçı, düzenbaz, uyanık, yalancı, ikiyüzlü okul hizmetlisinin adıdır. Dizide, müdür, “Mennan gel lan buraya hayvan” demekte, Allah’ın bu güzel isminin böyle aşağılayıcı bir cümlede kullanılması kesinlikle kabul edilebilir değildir.

  “Bu isimler toplumumuzda “Allah’ın kulu” mânâsına gelen Abdülkadir, Abdülmennan, Abdülaziz şeklinde kullanılırken veya kullanılması gerekirken bu dizilerde Abdül kısmının çıkarılıp direkt olarak Allah’ın 99 isminden biri olarak kullanılmaktadır. Dizilerde öne çıkarılan, imrendirilen isimlerin neden yukarıda bahsedilen isimler gibi olmadığı da bir başka soru işaretini aklımıza getirmektedir.

  “Bu milletin başına ne geldi ise, bananecilikten geldi. Dilerim sizler milletine ve değerlerine sahip çıkanlardan olursunuz. Saygılar.”
  ben ekliyim daha evel belirtmiştim dizilerin netdeyse yüzde 90 ında ramazan irdelenmedi irdelense bile hiçbirkimseyi oruçlu gmstermedi tüm dizilerdeki karakterler ya elinde viski ya gündüz vakti kahve içmek falan en azından evde bir kişinin oruç tuttugunu gösterselerdi ya evde namaz kılınan yada ayakkabısız gezilen dizi gördünüzmü ben görmedim
 2. 2
  mrtcn tkdmr
  Üye

  --->: Ne Şimdi Bunlardamı Tesadüf Peki!!!

  Reklam  belki haklısındır ama belkide değilsindir, ama ben bu kadar art niyetli olarak yapılan bir şey sanmam çünkü yüce Allah (c.c.)hakkında bu kadar büyük saçma düşünce yapamazlar, hemde müslüman bir ülkede ama genede beni yanlış anlama sana leke sürmeye çalışmıyorum
 3. 3
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Resmen Cımbızla İsimler Seçilmiş .. Kesinlikle Tesadüf Olduğunu Düşünüyorum Ben .. 4. 4
  esra987
  Üye
  ya bu filmin yapımcıları oyuncuları müslüman değil mi sanki bence sadece bi tesadüf hem hangimizin ismi karakterimizle birebir aynı ki

 5. 5
  feyzacan
  Üye
  ya bu filmin yapımcıları oyuncuları müslüman değil mi sanki bence sadece bi tesadüf hem hangimizin ismi karakterimizle birebir aynı ki:confused:

 6. 6
  feyzacan
  Üye
  pardon deminki msj ynşlıkla gönderdim bence haklısın ama onlarda müslüman deil mi

 7. 7
  lececafe
  Yeni Üye
  çok güzel bir tespit ellerine sağlı işte hepimiz böle seyredersek bu medyayı birzdaha farklı düşünceler oluşur özelikle ev kadınlarını aşk aldatmaya yöneltmek paralara gark etmek çoğu dizinin teması bu.
  avrupa yakasını beyenirdim ama bu tespitlerin çok mantıklı geldi gürse birsel hanımı beyenirdim şu ana kadar ama bakışım kuşkulandı artık alıntı yapıyorum çok teşekkürler.
  ellerine sağlık.

 8. 8
  tayyipabaci
  Yeni Üye
  Alıntı mrtcn tkdmr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  belki haklısındır ama belkide değilsindir, ama ben bu kadar art niyetli olarak yapılan bir şey sanmam çünkü yüce allah hakkında bu kadar büyük saçma düşünce yapamazlar, hemde müslüman bir ülkede ama genede beni yanlış anlama sana leke sürmeye çalışmıyorum
  arkadaşım bunu bir öneri olarak al ama Allah(c.c.) yazarken büyük harfle başla çünkü o çok mübarek bir ism;) ayrıca bn bu konuya inanıyorum

 9. 9
  mrtcn tkdmr
  Üye
  Alıntı tayyipabaci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  arkadaşım bunu bir öneri olarak al ama Allah(c.c.) yazarken büyük harfle başla çünkü o çok mübarek bir ism;) ayrıca bn bu konuya inanıyorum
  özür dilerim o anda aklıma gelemedi kusra bakmayın şimdi düzeltiyorum. teşekkürler


 10. 10
  KAPLAN
  Usta Üye
  BENİM YORUMUM!

  Modern İnsanlar Bu Tip İsimleri Köylü ismi Veya Komık Tipleme İsimleri Olarak Goruyorlar bu amacla yapıyorlar. ama tabıkı bu davranısta hoş bisey degıl.

  Dini Kötüleme Amacıyla Yapmıyorlar Tabıkı. Yapacak insanlarada fazla benzemıyorlar yanılmıyorsam.

  Bu Olaya Benzer Bır Olayda Kavak yelleri Dizisinde Olmustu.

  Köpeğe Kasti Olmadan Süleyman yada benzeri bir isim koymuslardı.


  Dizi Tepkıler Nedenıyle RTÜK Tarafından 1 Hafta Yayınlanmamıştı...

  Herkez Herşeyi Her Türlü Anlıyor...


  Ne Diyeyim... Allah (c.c.) Dizi yapımcılarına Sabır Versın :)

  İyi Forumlar...

 11. 11
  kömür_bebek
  Üye

  --->: Ne Şimdi Bunlardamı Tesadüf Peki!!!

  Reklam  ya bilemem ama dikkatimi çekti hep atv de yayınlanan diziler atv yi suçlamıyorum ama bana garip geldi...

 12. 12
  cbiter
  Üye
  bence tesadüftür.....

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi