10 bin yıllık höyükte çocuk iskeleti

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Garip ve Esrarengiz Olaylar Bölümünden 10 bin yıllık höyükte çocuk iskeleti ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  menekşe
  Bayan Üye
  Reklam

  10 bin yıllık höyükte çocuk iskeleti

  Reklam  10 bin yıllık höyükte çocuk iskeleti

  Forum Alev
  Aksaray'da bulunan Aşıklı Höyük'te boynunda kolye olan bir çocuk iskeleti bulundu.
  Orta Anadolu'nun en eski yerleşim yeri kabul edilen 10 bin yıllık geçmişe sahip Aşıklı Höyük'te boynunda kolye olan çocuk iskeleti bulundu.

  Aşıklı Höyük kazı başkanı Prof. Dr. Mihriban Özbaşaran, Aksaray'ın Gülağaç ilçesi Kızılkaya köyü yakınlarında bulunan Aşıklı Höyük'ün 10 bin yıllık neolitik bir yerleşim yeri olduğunu kaydetti.

  Aşıklı Höyük'te 1989 yılında başlanan kazı çalışmalarında bugüne kadar toplam 70 iskelet bulunduğunu ifade eden Özbaşaran, 'Aşıklı Höyük'te devam eden arkeolojik kazılarda bulunan bir çocuk iskeleti ile bu rakam 71'e yükseldi' diye konuştu.

  Bir evin kille sıvalı tabanının altında bulunan çocuk kemiklerinin cinsiyeti, yaşı ve ölüm nedenini anlamak için Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Metin Özbek'e gönderileceğini anlatan Özbaşaran, şöyle devam etti:

  'Aşıklı Höyük'te yerleşme içi ölü gömme geleneği bulunuyor. Bugüne kadar yürütülen kazılarda bulunan iskeletlerin hepsi, ev içlerinde, toprak tabanlara açılan çukurlara gömülmüş şekilde ortaya çıkarılmıştı. Yeni bulunan çocuk iskeleti de aynı şekilde, dörtgen planlı, kerpiç duvarlı bir evin toprak sıvalı tabanının altına açılan bir çukura gömülmüş. Çukura konmadan önce, çocuğa ana karnındaki pozisyon verilerek, bacaklar karna doğru çekilmiş, daha sonra tüm vücut hasıra sarılmış ve sol tarafına yatırılmış.'

  BOYNUNDA KOLYE VAR

  İskeleti bulunan çocuğun boynunda minik renkli taşlardan iki dizi boncuk bulunduğunu dile getiren Özbaşaran, ''Boncukların bulunuş pozisyonu, bunların mezar armağanı olarak sonradan bırakılmayıp, çocuk öldüğünde boynunda olduğuna işaret ediyor. Eylül sonunda, araştırmalar tamamlandığında boncuk dizisinin Aksaray Müzesi'nde sergilenmesi bekleniyor'' dedi.

  KIRMIZI TOPRAK

  Özbaşaran, çocuk iskeletinin üzerinde, ağza konmuş toprağın önemli olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

  ''Ortaya çıkarılan gömütün bir başka özelliği ise çocuğun ağzına konmuş bir parça kırmızı renkli doğal boya. Kırmızı renk, Aşıklı Höyük insanları için özel önem taşıyor. Kan ve yaşamla ilişkilendirilebilecek kırmızı renk, önceki yıllarda kazılmış büyük ve özel bir yapının tabanı ve duvarlarında da kullanılmış. Aşıklı halkının inançları ile ilgili törenlerin, kutlamaların yapıldığı bu bina orijinal haliyle korunacak.''

  Özbaşaran, Aşıklı Höyük'te halen temizlik çalışmasının sürdürüldüğü alan üstüne, gelecek yıllarda koruma amaçlı bir çatı yapısı yapılmasının planlandığını bildirdi.
  alıntdır.. 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: 10 bin yıllık höyükte çocuk iskeleti

  Reklam  anadolunun çok eski medeniyetlere ev sahipliği yaptığını biliyoruz aksarayda bu şehirlerden birisidir bu tip kazılarda çıkan gömütler geçmiş yaşamların kültürü hakkında bize çokça bilgi vermektedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi