Cisimleri havada tutmanın yolu

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Garip ve Esrarengiz Olaylar Bölümünden Cisimleri havada tutmanın yolu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  efendimiz
  Üye
  Reklam

  Cisimleri havada tutmanın yolu

  Reklam  Cisimleri havada tutmanın yolu

  Forum Alev


  Amerikalı bilim insanları, cisimleri havada tutmanın nasıl başarılabileceğinin yolunu buldu.

  Henüz bir cismin havada tutulması gerçekleştirilmedi ancak bilimciler, doğadaki en küçük parçacıkları yöneten ilkelerden oluşan “kuantum mekaniğinin” sır dolu güçlerini kullanarak, bunun nasıl başarılabileceğinin yolunu keşfetti.


  Harvard Üniversitesi uygulamalı fizikçi Federico Capasso ve ekibinin yaptığı bu çalışma, Nature dergisinde yayımlandı.

  Küçük nanoteknolojik makineler yapılmasına sağlayabilecek olan bu yöntemde, moleküllerin belirli birleşimleri oluşturularak, birbirlerini itmeleri sağlandı. Bu “yeni gücün” keşfinin, moleküllerin havada tutulmasını sağlayabileceği, sürtünmenin sıfır olduğu küçük, yeni kuşak cihazların yapılmasını sağlayabileceği kaydedildi.

  Bu yeni güç, çok küçük cisimlerin birbirlerine yaklaştıklarında birbirlerini çekmeleri esasına dayanıyor. Bir Rus ekibi, moleküllerin doğru bileşimi elde edildiğinde bu gücün tersine dönebileceğini, yani cisimlerin birbirini itebileceğini öne sürmüştü. Amerikalı bilimcilerin yaptığı bu deney de Rusların bu varsayımını kanıtladı. Deney sırasında bir sıvı üzerindeki ince altın yüzey, metalik bir yüzey tarafından çekildi ancak ancak silisyumdan yapılan bir başka yüzey tarafından itildiği gözlendi.

 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: cisimleri havada tutmanın yolu

  Reklam  cisimler neden havada durmaz öncelikle burdan bakarsak yer çekiminin etkisini yenebilecek yada yer çekimi olmayan bir ortam oluşturacak bir ortam cisimlerin havada durmasını sağlayacaktır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi