Zombi karıncalar

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Garip ve Esrarengiz Olaylar Bölümünden Zombi karıncalar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  WİLD_BOSS
  Usta Üye
  Reklam

  Zombi karıncalar

  Reklam  Zombi karıncalar

  Forum Alev
  Hollywood filmi değil gerçek! Bilim adamları zombilerin bir anlamda gerçek olabildiğini ve bu ürkütücü duruma ise Ophiocordyceps unilateralis olarak bilinen bir mantar türünün neden olduğunu tespit etti. Bilim adamlarının keşfettikleri bu mantar neyse ki öncelikle karıncaları hedef alıyor

  Bir karıncayı ele geçirdikten sonra içine yerleşen mantar karıncayı yavaş yavaş içten yemeye başlıyor. Bu noktadan sonra karınca için ölüm kaçınılmaz hale geliyor ama her şey burada bitmiyor. Çünkü mantar karıncanın beynini kemirmeye başladığında karınca amaçsız bir şekilde yürümeye başlıyor. Özellikle Tayland'ın bazı bölümlerinde görülen bu mantar türünün ele geçirdiği karıncılar daima ormanların içlerine doğru yürüdükten sonra yerden yaklaşık 25 cm yukarıdaki yapraklara dişleri ile tutunup hareketsiz kalıyorlar.

  Bundan sonra mantar kurbanına başka parazitlerin de bulaşmasını engellemek için karıncanın etrafında bir koza örüyor ve ziyafetine devam ediyor. Mantarın en son olarak karıncanın çenesini kapalı tutan kasları yemesi ise bilim adamlarını şaşırtan farklı bir detay oldu.

  Zombi karıncalar sinekler tarafından kontrol ediliyor başı koparılıyor.

  Güney Amerika’da kadın phorid sinekler yeni bir üreme şekli keşfetti.

  Sinekler ateş karıncaların etrafında gezip yumurtalıklarını apandise benzeyen iğnesiyle ateş karıncasının içine enjekte eder.

  Yumurta büyür ve larva karıncanın başına doğru yol alır.Larva orda 3 hafta yaşar.Bu 3 hafta arasında karıncayı zombiye döndürür( bu durumda karıncalar zorla 50 metreye yakın yürürler.)

  Sonunda bebek sinek karıncanın kafasından çıkarken karıncanın ana bilgisayarını ve kapaklarını koparır.

  Ve yeni doğan sinek.

  ABD bilim adamları son yarım yüzyılda phorid sineklerin Güney Amerika’da çoğaldığını......Ve ateş karıncalarında azaldığını söylüyorlar.
 2. 2
  BayÖzgür
  Yeni Üye

  Cevap: Zombi karıncalar

  Reklam  Keşke Bir Kaç Tane Resim Koysaydın.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi