Bebeğinizdeki Deri Döküntüleri

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Bebeğinizdeki Deri Döküntüleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gönülce
  Özel Üye
  Reklam

  Bebeğinizdeki Deri Döküntüleri

  Reklam  Bebeğinizdeki Deri Döküntüleri

  Forum Alev
  Bebeğinizdeki Deri Döküntüleri


  Bebeklerde doğdukları andan itibaren çeşitli deri döküntüleri gelişebilir.


  “Bazı deri döküntüleri çocuğun bir hastalığı ya da alerjisi olduğu anlamına gelir” diye konuşan ve Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden ailelere bebeklerinde bu şikayetler baş gösterdiğinde mutlaka bir uzmana başvurmalarını önerdi.
  Doç. Dr. Onur Kutlu, deri döküntüleri ile ilgili şu bilgileri verdi:

  Bebeklik döneminde en sık rastlanan deri döküntüsü pişiktir. Pişiğe genellikle;
  İdrar ve dışkının yol açtığı tahriş (bez bölgesi dermatiti)
  İshalin yol açtığı tahriş (dışkıda bulunan asitin cildi yakmasına neden olur)
  Monilia, Kandida ya da maya mantarı diye bilinen bir mantar enfeksiyonu yol açar

  Kandida pişiği genellikle bebeğin genital bölgesi etrafında ve poposunda görülür. Genellikle çok kırmızı olup geniş kızarıklık bölgelerine yakın bölgelerde oluşan kırmızı noktacıklardan ibarettir. Kandida, ciltte ya da ağızda enfeksiyona yol açan bir mantar türüdür. Ağızda olduğu zaman “aft” ya da “pamukçuk” denir.
 2. 2
  Gönülce
  Özel Üye

  --->: Bebeğinizdeki Deri Döküntüleri

  Reklam

  PAMUKÇUĞA DİKKAT

  Pamukçuk-aft altı bezli çocuklarda sık görülen bir enfeksiyondur. Bazen, başka enfeksiyonlar için uygulanan antibiyotik tedavisinin ardından görülür. Döküntü, çocuğun ağzında ya da cildinde olabilir. Dilde, dişetlerinde ve yanak içinde beyazımsı gri bir tabaka olarak ortaya çıkar, tabaka kolaylıkla silinip temizlenemez. Temizlemeye çalışırken çok fazla ovalarsanız kanatabilirsiniz.
 3. 3
  Gönülce
  Özel Üye
  SICAK DÖKÜNTÜSÜ İÇİN BİRKAÇ ÖNLEM  Bebeklerde görülebilecek diğer döküntüler ise sıcak döküntüsü (isilik) ve egzamadır. Sıcak döküntüsü (isilik) bebeğin üstündeki fazla kıyafetleri çıkarıp vücudun serinlemesini sağlamak için banyo yaptırılarak tedavi edilebilir. Egzama varsa döküntünün daha kötü bir hal almasına neden olacak deterjan ve sabunlar kullanmayınız. Her iki durumda da çocuğu fazla giydirmekten kaçının ve giydirdiklerinizin de yüzde 100 pamuklu olmasına dikkat edin. Nemlendirici vücut kremleri ya da losyonları kullanın. Döküntüler alevlenirse ve kırmızı, kaşıntılı, içinden sıvı akan bir hal alırsa doktorunuzu arayın. Bazı döküntüler, daha ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Çocuğunuzda aşağıdaki hastalıklardan biri olabileceğini düşünüyorsanız hemen doktorunuzu arayın:
 4. 4
  Gönülce
  Özel Üye
  SUÇİÇEĞİ  Suçiçeğine herpes virüsü neden olur ve virüs hasta kişinin ağız sekresyonları yolu ile yayılır. Döküntüler başlamadan iki gün öncesinden itibaren bulaşıcıdır, en bulaşıcı olduğu dönem ise döküntünün görülmesinden 12-24 saat öncesidir. Suçiçeği direk temas ile değil hava yoluyla yayılır. İlk belirtileri; kafada, boyunda ve göğüste kırmızı noktalardır. Bu noktalar daha sonradan patlayıp üzeri kabuk tutan kabarcıklara dönüşür. Birkaç gün içinde, döküntüler kaşınmaya başlar ve tüm vücuda yayılır. Çocukta bunların dışında soğuk algınlığı belirtileri de görülebilir. Bu hastalığı önlemek için bir çocuk doktorundan suçiçeği aşısı hakkında bilgi alınması gerekmektedir.


 5. 5
  Gönülce
  Özel Üye
  BEŞİNCİ HASTALIK (ERİTEMA İNFEKSİYOZUM)
  Beşinci hastalık, bir solunum sistemi enfeksiyon hastalığıdır. Aynen soğuk algınlığı virüsü şeklinde yayılan bir virüs nedeniyle ortaya çıkar. En çok okul çağındaki çocuklarda görülür. Bu enfeksiyon, yüzde yoğun kızarma (yanağa tokat atılmış gibi) ile ortaya çıkar. Birkaç gün içinde döküntü kollara ellere ve bazen de vücudun diğer kısımlarına yayılır. 1 ila 3 hafta arası sürebilir ve deride döküntüler görülmeye başladıktan sonra artık bulaşıcı özelliği kalmaz.

  ÜRTİKER (KURDEŞEN)


  Deride genellikle ortası beyaz kabartılı ya da kabartısız kırmızı lekeler olarak görülür, vücudun her yerinde çıkabilir. Çok kaşıntılıdır ve yiyecek veya ilaç alerjisi sonucu ya da bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkar. Çok kısa süre içinde ortaya çıkıp, ardından hemen (çocuğu doktora götürmeye vakit bile bulamadan) kaybolabilirler.


 6. 6
  Gönülce
  Özel Üye
  UYUZ
  Uyuza, uyuzböceği neden olur. Uyuz, çocuklarda yaygınlıkla görülebilir ve temizlikle bir ilgisi yoktur. Uyuz böcekleri deri altında barınırlar ve çok kaşıntılı döküntülere neden olurlar. Döküntüler kıvrımlı beyaz iplik, küçük kırmızı kabarıklıklar ya da çizik görünümünde olur; vücudun herhangi bir yerinde görülebilmekle beraber genellikle parmak aralarında, bilek ya da dirsek etrafında görülür. Bebeklerde ise; kafada, yüzde boyunda ve tüm vücutta görülebilir.

  ALTINCI HASTALIK (ROZEOLA)

  Rozeola 6-24 aylık çocuklarda yaygın olarak görülebilir. İlk önce ateşle başlar ve birkaç gün sonra ateş kaybolur, ardından yüzde ve vücutta döküntüler çıkar. Döküntü 1-2 gün süren küçük kırmızı noktalardan ibarettir. Çoğu çocuk ateş döneminde çok hasta olmaz fakat bazı durumlarda ateş çok yüksek olabilir ve döküntü oluşmadan önce diğer nedenlerin de göz önünde bulundurulması gerekebilir.

  Döküntü ile belirti veren başka hastalıklar da vardır. Sonuç olarak çocuğunuzda deri döküntüsü varsa ve özellikle de yüksek ateşle birlikte seyrediyorsa doktorunuzu arayınız. Birçok ciddi hastalık bu şekilde başlayabilir ve fazla tedbirli olmaktan hiçbir zaman zarar gelmez.


+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi