Çoğul gebelik hakkında bilgiler

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Çoğul gebelik hakkında bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ZEYCANSU
  Emekli
  Reklam

  Çoğul gebelik hakkında bilgiler

  Reklam  Çoğul gebelik hakkında bilgiler

  Forum Alev
  Birden fazla yumurta hücresinin ayrı ayrı döllenip gelişmeye başlamasıyla veya tek bir yumurta hücresinin döllenme sonrasında iki veya daha fazla eşit hücreye bölünmesi ve bölünen hücrelerden her birinin ayrı ayrı embriyolar halinde gelişmeye devam etmesidir.
  Çoğul gebelikte anne adaylarının daha fazla tıbbi tetkikten geçmeleri gerekir.Ayrıca,özellikle gebeliğin ikinci yarısından itibaren doktor takipleri daha sık yapılmalıdır.
  Çoğul gebelik olasılığını arttıran faktörler
  - Ailede ikiz gebelik olması,
  - İleri anne yaşı (35-40 yaş arası gebeliklerde iki kat sık görülür),
  - Doğum sayısı (4. doğumdan sonra ikiz gebelik olasılığı iki kat artar),
  - İlaçlar nedeniyle çoğul yumurtlama (%20 oranında çoğul gebelik görülür)

  Tanısı nasıl konur?
  Ultrasonografiyle gebeliğin ilk haftalarında rahatlıkla konabilir.
  Çift Yumurta İkizleri (Dizigotik)
  Birden fazla yumurta hücresinin ayrı sperm hücreleriyle birleşmesi sonucunda oluşur. Çift yumurta ikizlerinin cinsiyetleri,kan grupları, göz renkleri, saç renkleri vb. aynı olabileceği gibi,birbirinden farklı da olabilir. Farklı zamanlarda doğmuş iki kardeşten farklı değildirler.
  Çift Yumurta İkizleri,tüm ikiz gebeliklerin üçte ikisini oluşturur.

  Tek Yumurta İkizleri (Monozigotik)
  Tek bir yumurta hücresinin döllenme sonrasında iki veya daha fazla eşit hücreye bölünmesi ve bölünen hücrelerden her birinin ayrı ayrı embriyolar halinde gelişmesi sonucunda oluşur.Tek yumurta ikizlerinin genetik yapıları aynıdır.( cinsiyetleri,kan grupları, göz renkleri, saç renkleri vb.)
  Çoğul gebelikte anne adaylarının,aşağıda belirtilen olası sorunlardan dolayı,daha fazla tıbbi tetkikten geçmeleri gerekir.Ayrıca,özellikle gebeliğin ikinci yarısından itibaren doktor takipleri daha sık yapılmalıdır.

  ÇOĞUL GEBELİKLERDE DOĞUM

  Anne adayları erken doğum olasılığına karşı hazırlıklı olmalıdırlar.Tüm çoğul gebeliklerin % 30-50’si ,37. gebelik haftasından önce sonlanmaktadır.Genellikle, bebek sayısı arttıkça, erken doğum riski de o kadar artar.
  Bebeklerin yatış biçimi nasıl doğum yapacağınıza karar verilmesinde en önemli etkendir.
  İkiz gebeliklerde,anne adayının pelvis yapısının,bebeklerin kilolarının,sağlıklarının ve pozisyonlarının müsait olması durumunda (ikizlerin her ikisi de baş aşağı pozisyonunda ise) normal doğum yapılabilir.Ancak herhangi bir sorunla karşılaşmamak için doktorunuz her durumda sezeryanı önerebilir.Bebeklerin pozisyonuna göre(ilk bebek baş aşağı, ikinci bebek ters durumdaysa) ilk bebeğin doğumu normal,ikinci bebeğin doğumu sezeryanla da olabilir.Bebeklerin 2'den fazla olması durumunda sezeryan en doğru seçimdir.

 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Çoğul gebelik hakkında bilgiler

  Reklam  Çoğul gebeliklerin en çok gerçekleştiği yaşlar otuz beş ve üstü yaşlarda görülmektedir. Çoğul gebeliklerin tek gebeliklere göre erken doğumlar söz konusu olmaktadır. Bebeklerin duruş pozisyonuna göre sezeryan ya da normal doğum yapılmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi