Bebeklerin gece beslenmesi doğru mu?

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Bebeklerin gece beslenmesi doğru mu? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  NesriN
  Usta Üye
  Reklam

  Bebeklerin gece beslenmesi doğru mu?

  Reklam  Bebeklerin gece beslenmesi doğru mu?

  Forum Alev
  Beslenme ve diyet uzmanı Aysen Arıcan genelde yanlış olduğu bilinen ‘bebeklerin gece beslenmesi’ ve uyku düzeni konusuna açıklık getiriyor.

  Bebeğinizin uyku saatlerini planlayabilirsiniz. Geceleri 20- 20.30 sıralarında uyuması uygun olacaktır. Bu saatlerde bebeğiniz çok enerjik görünse de yatmasını sağlayın. gündüz uykularını da belli saatlere planlamaya çalışın.
  Yatma zamanı için bir takım alıştırmalar geliştirmeye çalışın. Onu yatırmadan önce oynadığınız oyunları yavaşlatın. Pijamalarını giydirin. Hikaye anlatın, ninni söyleyin. Işıkları azaltın. Bunu her gün yaparak bebeğinizin yatma saati geldiğini öğrenmesini sağlayın.
  Bebeğiniz gece uykusunu 10 saat uyuduktan sonra onu uyandırın. böylece gündüz uykularını da düzenli uyumasını sağlarsınız.
  Bebeklerin ilk 6 ay gece beslenmesi gerekir. Sadece anne sütü alan bebeklerde her ağladığında emzirin uyarısı yapıyoruz. Bu bazı bebekler için 2 saatte bir bazı bebeklerde 3 saatte bir olabiliyor. Bu biraz da mide kapasiteleri ile ilişkilidir. 8 aylık bebeklerde 3 -4 saatte bir beslenme düzeni sağlamak gerekir.
  Gece yatırırken uzun süre tok tutan besinleri verebilirsiniz. Örneğin emziriyorsanız yatmadan 30 dak önce pirinç unu-süt ve çok az şekerden oluşan muhallebi verilebilir. Yatırırken de emzirebilirsiniz. Uykusundan gene de uyanırsa mutlaka besleyin. Ama siz uyandırmayın. Büyüme hormonlarının gece salgılandığı doğru ancak uyandığında ‘’salgılama durur ” diye bir kanıt yok. 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Bebeklerin gece beslenmesi doğru mu?

  Reklam  Gece yemek yeme isteği çocuğa bağlıdır. İlk altı aya kadar ister istemez bebeğe yemek verilmektedir. Sonraki aylara doğru yavaş yavaş azalmaktadır. Bebekler az ama çok sık acıktıklarından geceye denk gelmesi normaldir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi