Gebelik Testleri

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Gebelik Testleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Gebelik Testleri

  Reklam  Gebelik Testleri

  Forum Alev
  Yaygın olarak görülen gebeliğin ilk belirtileri:

  -Adet gecikmesi,
  -Vajina salgılarının artması
  -Memelerde dolgunluk, hassasiyet, memeucunda koyulaşma,
  -Karnın alt kısmında dolgunluk,şişkinlik ya da kasılmalar
  -Sık idrara çıkma
  -Yorgunluk, uykuya eğilim,
  -Melankoli
  -Bulantı ve hatta kusma
  -Baş dönmesi ve hatta bayılma

  Tüm bu belirtilerin sorumluları; döllenme oluştuğu andan itibaren, vücudun gebeliğe uyum göstermesini sağlamak amacıyla salgılanan gebelik hormonları ve miktarı artan kadınlık hormonlarıdır.Ancak bu bir türk filmi değil bu nedenle bu belirtiler,tek başlarına bir gebelik teşhisi için yetmez.Bilimsel olarak kanıt gerektirir.Bu da gebelik testleri denilen bir takım testlerle mümkündür.

  Gebelik Testleri:
  Döllenmiş yumurta 4. günden itibaren hCG denilen gebelik hormonunu salgılamaya başlar.Ve bu hormon tüm dokularda ve vücut sıvılarında kendini (kan,idrar)gösterir.
  Kandaki ve idrardaki hCG seviyesinin bu hormona yapısal olarak çok benzeyen luteinizan hormon (LH) adlı yumurtlamadan sorumlu hormon ile karışmasını önlemek için HCG hormonunun beta fraksiyonu yani beta-hCG ölçümü yapılır.
  Evde Uygulanan İdrarda Gebelik Testleri: Gebelik konusunda şüphe duyan ve hastaneye gitmeden yanıt almak isteyen kimseler için hazırlanmış bir kittir.Genellikle eğer adetin üzerinde 10 günden fazla süre geçtiyse ve hCG yeterli bir düzeye yükseldiyse doğru sonuç verir.Ama kullanılan kitin hassasiyeti önemlidir.En doğrusu,bir kaç gün sonra yinelemektir.
  Laboratuarda Uygulanan İdrarda Gebelik Testleri ise adet gecikmesinin beşinci gününden itibaren güvenilir sonuç verebilmektedir. Bu testler daha düşük hormon seviyelerini tanıyabilen ve bu yüzden de hazır test kitlerine göre daha hassas olan testlerdir.
  Kan Testi (beta-Hcg): İdrar testleri ß-HCG'nin ancak varlığını ya da yokluğunu saptayabilirken kan testleri beta-hCG'nin kandaki seviyesini saptarlar. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda beta-hCG seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir, ya da gebelik oluşmadığı yönünde kesin karar verilebilir. Gebe olmayan bir kadında kandaki beta-hCG seviyesi 0-10 mIU/ml'dir. Seviyenin 10 dan yüksek olması gebelik düşündürür.
  Kanda beta-hCG testi, gebelik testi olarak kullanılmasının yanında dış gebelik, mol gebeliği, düşük gibi durumların tanısında da kullanılan oldukça değerli bir tanı aracıdır.

  Ultrason: Adet gecikmesi bir haftayı geçtiğinde gebelik testi yapılmaksızın vajinal ultrasonla gebelik tanısı konabilir. Abdominal (karından bakılan) ultrasonla ise adet gecikmesi en az 10 gün olmalıdır.
 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Gebelik Testleri

  Reklam  gebeliğin belirtilerinin en önemlileri kuşkusuz adet gecikmesi mide bulantılarıdır yorgunluk ve psikolojik gerginlikler devamını getirir kesin sonuç alabilmek için kanda bakılan bthcg en doğru sonucu verecektir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi