Doğumsal Lekeler,Doğum Lekeleri

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Doğumsal Lekeler,Doğum Lekeleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Doğumsal Lekeler,Doğum Lekeleri

  Reklam  Doğumsal Lekeler,Doğum Lekeleri

  Forum Alev
  Doğum Lekesi
  İnsan hayatında yaşanabilecek ilginç olaylardan biri bence. Benim bildiğim bayanlar hamileyken birşey yerse ve bu yediği elini vücudunda bir yere sürerse bebek doğduktan sonra o noktada leke oluşuyor. Zeytin, Muz, Ciğer lekelerine çok şahid oldum. Bugün de ufak bir araştırma yaptım. Yapılan açıklamalarda doğum lekelerinin hamilelik sırasında olmadığı yönünde fakat neyin sebep olduğuda bilinmiyormuş.

  İşte doğum lekeleri konusunda yapılan açıklamalardan bir kaçı...

  Doğumsal Lekeler Doğum lekeleri nedir?

  Bir çok bebekte doğduklarında doğum lekeleri mevcuttur. Bazı bebeklerde bu lekeler yaşamın ilk haftalarında ortaya çıkarlar. Bu lekeler kahverengi, bronz, pembe veya kırmızı olabilirler. Her yüz doğan bebeğin 10'unda doğum lekesi vardır. Bu lekeler deride kan damarlarının demetler halinde bir araya gelmesi ile oluşurlar. Bu lekeler düz veya kabarık, pembe,kırmızı veya mavimsi görünümdedirler.

  Doğum lekelerinin nedeni nedir?

  Doğum lekelerinin temel oluşum nedeni bilinmemektedir. Birçok doğum lekesi kalıtsal değildir ve gebelik esnasında olan bir olaydan kaynaklanmazlar.

  Doğum lekelerinin farklı tipleri nelerdir?

  Birçok değişik tipte damarsal doğum lekeleri bulunmaktadır. Bazen doğum lekelerine kesin tanıyı koyabilmek için, haftalarca veya aylarca takip etmek gerekebilir. En yaygın damarsal doğum lekeleri düz lekeler, hemanjiomlar ve portwine stain( porto şarabı lekesi)dir. Damarsal doğum lekelerinin bazı nadir tipleri de vardır.

  Düz lekeler
  Düz lekeler soluk, hafif kırmızı renkte lekelerdir. Bu damarsal lekelerin en sık rastlanılan tipidir. Genellikle alında ve göz kapaklarında görüldüklerinde melek öpücüğü olarak bilinirler. Ensede rastlandıklarında leylek ısırığı olarak adlandırılırlar. Bu lekeler burun ucunda, üst dudaklarda ve vücudun herhangi başka bir yerinde bulunabilirler. Genellikle pembe ve düzdürler. Melek öpücükleri genellikle 2 yaşında kaybolurlar, fakat leylek ısırığı genellikle erişkin yaşa kadar kalırlar. Bu lekeler zararsızdır ve tedavi edilmelerine gerek yoktur.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Doğumsal Lekeler,Doğum Lekeleri

  Reklam  Doğum lekeleri halk arasında annenin aşerip yiyemediği yiyeceklerden dolayı aşerdiği yiyeceğin şeklinin oluşması olarak bilinmektedir. Fakat tıbben bu şekilde açıklanmaz gebelik sırasında ya da genetikten dolayı olmadığı tespit edilmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi