Bebek Ense Kalınlığı (NT)

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Bebek Ense Kalınlığı (NT) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Bebek Ense Kalınlığı (NT)

  Reklam  Bebek Ense Kalınlığı (NT)

  Forum Alev
  11-14. haftalar arasında fetusun anatomik organları ve büyüklüğü değerlendirilir. Ayrıca ulrasonla ense kalınlığı (Nuchal Translucency, NT) ölçülür (Yandaki resim).

  Ense kalınlığının uygun ölçümün yapılabilmesi için fetus uygun pozisyonda olmalı, yine son adet tarihine göre 11 ile 13 hafta 6 gün arasında ve baş-popo mesafesi 45-84 mm arasında olmalıdır.

  Ense pilisinin kalınlığı; Trizomi 21 (Down sendromu, mongolizm), Trizomi 18 gibi kromozomal bozukluklarda ve bebeğin özellikle kalp gibi bazı organların problemlerinde artar. Bu artışın nedeni bebeğin ense bölgesindeki sıvı birikimidir (ödem) ve bunu ultrasonla yakalamak mümkündür.

  Normal olarak bebeğin ense kalınlığı gebelik haftası ilerledikçe artar. Genel olarak 3 milimetrenin üstü patolojik kabul edilir ve bu durumda fetus özellikle "Down sendromu" açısından ileri değerlendirmeye alınır.

  Ense kalınlığı ölçümü, son yıllarda gebelik takiplerine girmiş bir yöntemdir. Ancak yapılması belirli bir deneyimi gerektirir.
 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Bebek Ense Kalınlığı (NT)

  Reklam  ense kalınlığı bebeklerde ciddi rahatsızlıkların başlangıcı olabilir öncelikle bebekte down sendromu gibi zihinsel rahatsızlıkların sebebi olabilir bu hastalığın tedavisi olmadığından sadece teşsih amaçlı bir uygulamadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi