Doğum sonrası vajinal akıntılar (Löşi, Lochia)

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Doğum sonrası vajinal akıntılar (Löşi, Lochia) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Doğum sonrası vajinal akıntılar (Löşi, Lochia)

  Reklam  Doğum sonrası vajinal akıntılar (Löşi, Lochia)

  Forum Alev
  Doğum sonrası vajinal akıntılar (Löşi, Lochia)

  Doğumdan sonra rahim içinden gelen akıntıya "Löşi (lochia)" adı verilir. İlk gelen taze kırmızı kan "löşi rubra" olarak adlandırılır. Bu sıvının içinde kan ve doku parçacıkları bulunur. Birkaç gün içinde miktarı azalır, rengi açılır ve yani "löşi seroza" ya dönüşür. 2. haftadan sonra ise daha koyu kıvamlı ve açık renkli "löşi alba" gelmeye başlar. Doğumdan yaklaşık 4 hafta sonra bu tüm bu vajinal akıntılar kesilir.Löşi içeriği açısından enfeksiyona çok müsait bir ortamdır. Bu nedenle hijyene çok dikkat edilmelidir.

  Doğum sonrası serviks (rahim ağzı), vajen ve diğer değişiklikler

  Doğum esnasında 10 cm açılan ve tamamen incelip kağıt gibi olan serviks (rahim ağzı) açıklığı bir hafta sonunda yaklaşık 1 cm'ye iner. Rahim ağzı normal doğum yapmışlarda artık yuvarlak değil yassı bir görünüm alarak doğum yapmayanlardan ayrılır. Serviksin tamamen iyileşmesi yine 6 haftalık bir zaman alır.

  Doğum sırasında çok fazla zorlanan ve esneyen vajina dokusu yavaş yavaş iyileşmeye başlar ve 3 hafta bitiminde son halini alır, ancak asla doğum yapmadan önceki gerginliğine gelemez.

  Gebelik boyunca genişleyen ve esneyen karın kasları ve pelvik kaslar 6 hafta sonra toparlanır ve bu dönemden sonra egzersiz önerilir. Dolaşım, boşaltım, endokrin gibi diğer sistemlerde olan değişiklikler de 6 hafta sonunda normal haline döner.
 2. 2
  HÖRÜ
  Bayan Üye

  Cevap: Doğum sonrası vajinal akıntılar (Löşi, Lochia)

  Reklam  Gebelikten kaynaklanan genişlemeler, rahimde doğumdan sonra akıntıların görünmesi normaldir. Bu akıntılar ilk haftadan sonra azalmaya başlamaktadır.+ Yorum Gönder
lochia nedir,  doğumdan sonra vajinal akıntı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi