Skolyoz Tedavi Edilebilir mi?

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Skolyoz Tedavi Edilebilir mi? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Skolyoz Tedavi Edilebilir mi?

  Reklam  Skolyoz Tedavi Edilebilir mi?

  Forum Alev
  Skolyoz Tedavi Edilebilir mi?

  Şu anda ne skolyoz başlangıcını önleyecek ne de skolyozu cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilebilecek bir yöntem mevcut değil. Skolyoz tespit edildiğinde doktor hastayı değerlendirme ve tedavi için ortopedik spinal cerrah göndermelidir. Böylelikle hasta ayakta çekilen omurga röntgeni ve periodik kontrol muayeneleri şeklinde takibe alınır. Eğer skolyoz erken teşhis edilirse büyük eğilimler bile Breyslerle önlenebilir. Ciddi eğimler cerrahi gerektirebilir.
  Skolyozun Değişik Tipleri Var mıdır?
  Skolyozun pek çok nedeni vardır. Hastaların %80-85’inde idiopatik tip skolyoz mevcuttur. İdiopatik kelimesinin anlamı belirli bilinen bir nedeni olmayışıdır. İdiopatik skolyoz sıklıkla aileseldir. Ve genetik (kalıtsal) faktörlere bağlı gibi gözükmektedir. Asıl anlamadığımız, eğimin gelişmesini tetikleyen faktörlerdir. Diğer bir deyişle neden bazı eğimler hızla ilerler de bazıları yavaş ilerler. Skolyoz tam anlamıyla sağlıklı çocuklarda gelişebileceği gibi, beyin felçli (serebral palsi) kas hastalıklı, çocuk felçli, çocuklarda oluşabilir. Doğumsal omurga anormallikleri ve bağ dokusu hastalıkları da sebebler arasındadır. Mongolizm (Down) sendromu da sebebler arasındadır. Skolyozun nedenini erken teşhis, uygun tedaviye yardımcı olabilir.
  Buluğ çağında skolyoz ağrı yapmaz ve tespit edilmesi zordur ve skolyozun fark edilmesinden birkaç yıl önce başlamış olabilir. Skolyozun tespitindeki en kolay yollardan biri öne eğilme muayenesidir. Çocuğun omurgasını büyüme tamamlanıncaya kadar düzenli olarak kontrol etmelidir. Çünkü skolyoz buluğ çağ içindeki herhangi bir zaman diliminde ortaya çıkabilir.

 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Skolyoz Tedavi Edilebilir mi?

  Reklam  Skolyoz hastalığı halk arasında kamburluk olarak bilinmektedir.Bu hastalık genellikle kadınlarda ileri yaşlarda ortaya çıkmaktadır.Kadınların kemik erimeleri ve aileden gelen gen özellikleri de dönem taşımaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi