Gününde Doğan Bir Bebeğin Doğum Ağırlığı Ne Olmalıdır?

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Gününde Doğan Bir Bebeğin Doğum Ağırlığı Ne Olmalıdır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  naberya?
  Bayan Üye
  Reklam

  Gününde Doğan Bir Bebeğin Doğum Ağırlığı Ne Olmalıdır?

  Reklam  Gününde Doğan Bir Bebeğin Doğum Ağırlığı Ne Olmalıdır?

  Forum Alev
  Gününde doğan bir bebeğin doğum ağırlığı ne olmalıdır?

  Gününde (miadında) doğan bir bebeğin ortalama doğum ağırlığı 2500-4000 gram arasında olmalıdır.

  Eğer miadında yeni doğan bebek 2500 gram'ın altında olursa " düşük doğum ağırlığı" , 4000 gram'ın üstünde olursa "iri bebek (Makrozomi)" durumundan bahsedilir.

  Ancak bu tanımlar gebelik haftalarına göre değişebilir. Örneğin; 33. haftada ultrasonda "tahmini fetal(bebek) ağırlığı" 2500 gram olan bir gebelikte "makrozomi" durumundan bahsedilebilir. Çünkü bu haftadaki bir bebeğin ortalama olarak 2000 gram civarında olması beklenir.

  Daha doğru tabiri ile Makrozomi (=LGA, Large for gestational age, gebelik yaşına göre iri bebek) tanımını şu şekilde yapılmalıdır: Makrozomi, bebeğin büyüme eğrisinde 90. persantilin (yüzdenin) üzerinde olmasıdır.

  Düşük doğun ağırlıklığı (=SGA, Small for gestational age, gebelik yaşına göre küçük bebekler) ise büyüme eğrisinde 10. persantilin altındaki fetusleri içerir. 10. ve 90. persantiller arası büyüklükler ise dağılımdaki normal grubu (=AGA, Appropriate for gestational age) gösterir. 50. persantil ise tüm toplumda doğan bebeklerin ağırlıklarının ortalamasını ifade eder.

  Düşük doğum ağırlığındaki en sık nedenler annenin gebeliğinde sigara kullanması, preeklampsi veya yüksek tansiyon, ileri evrede şeker hastalığı (diabet), annenin kaşektik (zayıf) olması veya gebelik süresince yeterli beslenememesi, bebekteki bazı anormallikler (kromozom bozuklukları veya gebelikte geçirilen bazı enfeksiyonlara bağlı) olabilir. Bu tür durumlarda özellikle gebeliğin son dönemleri bebek açısından son derecede risklidir; bebek rahim içinde ölebilir veya doğum sonrası pek çok problemle karşı karşıya kalabilir.

  Gebelik yaşına göre küçük bebeklerdeki (SGA) en sık neden "Plasentadaki dolaşım bozuklukları" dır. Maalesef pek çok durumda bu bozuklukların neye bağlı olduğu net olarak saptanamaz.

  Makrozomideki en sık nedenler ise annenin gizli veya aşikar şeker hastalığı (diabet), annenin boy ve kilo olarak iri olması, ileri anne yaşı, annenin kendi doğum kilosunun fazla olması sayılabilir.

  Bebeğin normalden iri olması sezaryen riskinin artması, doğumun zor olması (özellikle doğumda omuz takılmaları), bebeğin daha yorgun doğması ve doğduktan sonra bazı metabolik rahatsızlıklarla (özellikle sarılık gibi) daha sık karşılaşması gibi problemler yaratabilir. Ayrıca annenin doğum sonrası kanamaları (atoni kanamaları) ve doğum yırtıkları normalden daha fazla olabilir. 2. 2
  HÖRÜ
  Bayan Üye

  Cevap: Gününde Doğan Bir Bebeğin Doğum Ağırlığı Ne Olmalıdır?

  Reklam  Bebeğin kilo oranı onun sağlıklı olduğunu gösteren temel etkenlerden biridir. Normal kriterlere göre 2500 gramın altında veya üstünde olması sağlık açısından olumlu karşılanmaz.+ Yorum Gönder
ideal yeni doğan bebek kilosu,  yeni doğan bebeğin ideal kilosu,  ideal bebek doğum kilosu,  bebeğin ideal doğum kilosu,  doğumda ideal bebek kilosu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi