Gebelikte Herpes Enfeksiyonu

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Gebelikte Herpes Enfeksiyonu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Gebelikte Herpes Enfeksiyonu

  Reklam  Gebelikte Herpes Enfeksiyonu

  Forum Alev
  Gebelikte Herpes Enfeksiyonu
  Türkiye'de Tip 2 herpes enfeksiyonu her 20 kadından birisini etkilemektedir (% 5). Eğer önceden herpes enfeksiyonu geçirmişseniz ve şu an hamileyseniz veya gebe kalmayı planlıyorsanız durumunuzu önceden doktorunuza bildirmenizde fayda olacaktır.
  Hamile kalmadan herpes enfeksiyonu geçirdiyseniz bu virüsün hamileliğinizde bebeğinize geçme olasılığı oldukça düşüktür (% 3). Çünkü kanınızda bulunan virüse karşı oluşmuş antikorlar plasenta yoluyla bebeğize geçerek onu nisbeten koruyacaktır.

  Hamilelik sırasında ilk kez ortaya çıkan herpes enfeksiyonlarında virüsün bebeğe geçme olasılığı ise daha yüksektir. Kendinizde veya eşinizin genital organında bu tür bir lezyon ortaya çıktığında, mutlaka jinekoloğunuzu ve dermatoloğunuzu görmenizde fayda vardır.
  Gebeliğiniz sırasında ilk kez (primer) veya tekrardan (sekonder) ortaya çıkan genital uçuklar konusunda duyarlı olmanız ve doktorunuz bilgilendirmeneniz önemlidir. Bu durumda doğum şekli olarak sezeryan önerilebilir.

  Hamilelik döneminde çok zorunlu olmadıkça ilaç tedavileri uygulanmamakla birlikte "karı zararından fazla olacağı düşünülen durumlarda" bir takım antiviral ilaçlar kullanılabilir. Çünkü bu tür ilaçların sınıfı genelde "Kategori C" dir. 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Gebelikte Herpes Enfeksiyonu

  Reklam  herpes yani uçuk hafife alınacak bir rahatsızlık değildir genelde dudak çevresinde olan bu hastalık bulaşıcıdır gebelikte bebeğe geçme olasılığıda düşünülerek tedavisi yapılmalı ve onu tetikleyecek mikrop tesbit edilmelidir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi