Web nasıl çalışır?

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Genelbilgi ve İpucu Bölümünden Web nasıl çalışır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  dark.water
  Asker Üye
  Reklam

  Web nasıl çalışır?

  Reklam  Web nasıl çalışır?

  Forum Alev
  Web fiziki olarak sizin kullandığınız PC, Web tarayıcı programı (İnternet Explorer, Netscape gibi), İnternet Servis Sağlayıcı bir firma vasıtasıyla İnternet’e bağlantı, sunucu adı verilen ana bilgisayarlar ve Router’lardan (yönlendirici) oluşur.
  Web’in temeline bakacak olursak client/server mimarisini görürüz. Bu mimaride sizin bilgisayarınız client (müşteri/istemci), İnternet’teki Web sayfalarını ve diğer materiyalleri bulunduran bilgisayarlara da server (sunucu) denir. Şimdi bu yapıya daha yakından bakmaya çalışalım:
  Diyelim ki İnternet’e bağlandınız ve Fransa’nın başketi Paris’te bulunan Louvre müzesinin Web sitesini ziyaret etmek istiyorsunuz. Öncelikli olarak Web tarayıcı programınıza Louvre müzesinin adresini yazmanız gerekir. Bu adreslere İnternet dilinde URL adı verilir. Bilgisayarınız bu URL’ye bir istek göndererek o sunucudaki Web sayfalarını görüntülemek istediğinizi belirtir. Louvre müzesinin sunucusu görüntülemek istediğiniz sayfaları sizin bilgisayarınıza doğru İnternet üzerinden gönderir. Bilgisayarınızda kullandığınız Web tarayıcısıda gelen bilgilerden yola çıkarak Louvre müzesindeki sayfanın aynı görüntüsünü monitörünüzde oluşturmaya başlar.

  Louvre müzesinde büyük ihtimalle diğer müzelere de bazı linkler olacaktır. Siz eğer Louvre ile ilişkili olabilecek diğer müzelerden de bilgi almak isterseniz bu linklerin üzerine tıklayıp yukarıda anlattığımız gibi o müzenin sunucusundan da Web sayfasını görüntüleme isteğinde bulunabilirsiniz. Böylece Web’de bir siteden diğerine sıçrayabilirsiniz. İşte bu linkleri Web’i birbirine bağlayan yapıştırıcılar olarak tanımlamak mümkündür. İnternet dilinde bu linklere hyperlink adı verilir. İşte bu yaptığınız olaylara popüler deyimle “Web’de Sörf Yapmak” denir. 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Web nasıl çalışır?

  Reklam  Web, nedir tanımlayalım internet üzerindeki servislerden birisidir. İnternet üzerinde yazı, grafik, resim, ses ve hareketli görüntülerden oluşan dökümanları uzaktaki bilgisayarlara ileten sistem+ Yorum Gönder
web tarayıcısı nasıl çalışır,  web nasıl çalışır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi