Windows’a rakip ilk ve tek ulusal işletim sistemi: PARDUS

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Genelbilgi ve İpucu Bölümünden Windows’a rakip ilk ve tek ulusal işletim sistemi: PARDUS ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Denizcan
  Usta Üye
  Reklam

  Windows’a rakip ilk ve tek ulusal işletim sistemi: PARDUS

  Reklam  Windows’a rakip ilk ve tek ulusal işletim sistemi: PARDUS

  Forum Alev
  pardus.jpgTÜBİTAK-UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) tarafından geliştirilen Pardus, açık kaynak kodlu ve GPL (GNU Genel Kamu Lisansı) ile dağıtılan özgür bir yazılım. Linux çekirdeği kullanılarak geliştirilen bir işletim sistemi. Yani temelinde Linux var. Masaüstü hizmetleri vermeyi amaçlayan Pardus'un doğuşunun arkasında ulusal bir işletim sistemine duyulan ihtiyacın saptanması, dolayısıyla ulusal güvenlik yer alıyor.
  TÜBİTAK-UEKAE’nin 2003 yılı sonlarında Türkiye’yi didik didik ederek seçtiği 4 kişilik bir ekiple yola çıkan Pardus Ulusal İşletim Sistemi Projesi, yavaş ve güvenli bir büyüme ile 20 kişilik bir ekibe ulaştı. 2008 yılı hedefleri ölçüsünde yeni bir büyüme hedefine giren Pardus, bünyesinde çalıştırmak üzere yeni yazılımcılar arar hale geldi. 60. Hükümetin ciddi destek verdiği TÜBİTAK’ın 2008 hedefleri arasında Pardus’u dünyaya ihraç etmek de yer alıyor.

  Pardus’un diğer işletim sistemlerinden farkı
  Pardus, açık kaynak kodlu bir sistem. Oysa yaygın olarak kullanılan işletim sistemlerinin hepsi -Linux türevleri hariç- kapalı kodlu. İçinde ne olduğunu göremiyorsunuz. Sakıncalı bir kod gizlenmiş mi, güvenlik açığı oluşturabilecek bir kod yerleştirilmiş mi, görmenize imkan yok. Pardus, bu açıdan önemli bir avantaj sunuyor.
  Pardus gibi açık kaynak kodlu yazılımlar, geliştirilme sürecinden kullanılma aşamasına kadar binlerce göz tarafından denetleniyor. Kötü niyetli bir programcı ya da kuruluş tarafından yerleştirilebilecek bir kod parçasının böyle bir ortamda gizlenmesi mümkün değil. Ayrıca, kaynağın açık olması nedeniyle olası güvenlik açıkları hızla yamanabiliyor. Yazılımın büyük bir programcı kitlesi tarafından denetlenmesi ve incelenmesi, o yazılıma kararlılık anlamında da büyük katkı sağlıyor.
  Kaynak kodunun isteğe ve gereksinime göre özgürce değiştirilip yeni amaçlara hizmet edecek şekilde uyarlanması da yazılıma benzersiz bir esneklik kazandırıyor. Küresel Linux camiası tarafından bir nevi imece usulü ile üretilen işletim sistemi, gerek lisanslama yöntemi ve gerekse bakım ve yönetim kolaylığı ile toplam bilgisayar edinme ve sahip olma maliyetinde önemli tasarruf sağlıyor.
  Ayrıca açık kaynak kod oluşu Pardus’un yeniliğinin ucunu açık bırakıyor. Yani Pardus’ta yeniliğin sonu yok. Başka bir ifadeyle Pardus özelleştirilebilir. Sistemi, kendi beğeninize göre özgürce değiştirebilirsiniz. Hem görünüş, hem de davranış açısından. Pardus’ta tek sınır, hayal gücünüz.


  Virüs korkularınıza son
  Anadili Türkçe olan ve yaklaşık 20 dili destekleyen Pardus, Windows’a göre virüslere karşı çok daha güçlü ve güvenli. Yani Pardus kullanıcıları için virüs derdi, virüs korkusu kalmayacak.
  İndirilen dosyanın boyutu, olağan bir işletim sisteminin boyutundan ciddi oranda daha büyük. Çünkü içinde sadece işletim sistemi değil, bir bilgisayar kullanıcısının ihtiyaç duyacağı bütün programlar var. Bunlar arasında Firefox internet tarayıcısı, OpenOffice.org ofis paketi en bilinenleri. Bununla birlikte Pardus 1.0 CD'sinde internet araçlarından oyunlara, çoklu ortam oynatıcılarından kişisel bilgi yöneticilerine kadar bir masaüstü kullanıcısının tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek onlarca özgür uygulama yüklü olarak geliyor. Sıradan bir Windows kullanıcısı için Pardus’u kullanmak işten bile değil.

  Pardus’u kullanmak çok kolay
  Şu an için sadece PC'leri, yani Pentium ve AMD temelli bilgisayarları destekleyen Anadolu Parsı Pardus’un ilk sürümü 1 Şubat 2005 tarihinde ‘Pardus Çalışan CD 1.0’ olarak yayımlandı. Bu projenin amacı Linüx kullanıcılarına Pardus’u tanıtmaktı. Kişisel kurulabilir ilk sürümse 26 Aralık 2005’te ‘Pardus 1’ olarak web üzerinden yayımlandı. (www.pardus.org.tr)
  Bilgisayar kullanıcılarının ilk aklına gelen soru genelde “kullanımı Linux kadar zor mu?” sorusu oluyor. Pardus Proje Yöneticisi Erkan Tekman’ın bu soruya yanıtı ‘İngilizce bilmek Pardus için şart değil, kullanıcı fare kullanmayı, tıklamayı bilsin, ekranı okusun, pencere açıp kapatsın, klavyeyi kullansın; bunlar Pardus için yeterli’ şeklinde oluyor.
  Pardus öyle bir işletim sistemi ki var olan sistemi siz isterseniz ya kaldırıp sabit diskinizi tamamen Pardus’a tahsis ediyor, ya da var olan işletim sistemine hiç dokunmadan kendisine özel bir yer açarak kullanımınıza sunuyor. Sisteminizde hiçbir veri kaybı yaşamıyorsunuz.
  Pardus kurulumu tam teşekküllüdür. Bir masaüstü kullanıcısının gereksinim duyacağı her türlü yazılım, kurulum CD'si içinde mevcut. İnternet araçları, ofis paketi, resim, müzik, film için oynatıcı ve düzenleyiciler, oyunlar, aklınıza ne gelirse...
  Pardus'u bilgisayarınızda çalıştırmak için en düşük;
  * Intel Pentium III ve üstü (ya da eşdeğeri) işlemci
  * 256 MB bellek (512 MB tavsiye edilir)
  * 8 GB ya da üstü kapasitede sabit disk (Kurulan CD için)
  * CD-ROM Okuyucu (4x ve üstü)
  * Tümleşik ya da en az 16 MB'lık bir ekran kartı yeterlidir.

  Spot: Pardus, açık kaynak kodlu bir sistem. Oysa yaygın olarak kullanılan işletim sistemlerinin hepsi -Linux türevleri hariç- kapalı kodlu. İçinde ne olduğunu göremiyorsunuz. Sakıncalı bir kod gizlenmiş mi, güvenlik açığı oluşturabilecek bir kod yerleştirilmiş mi, görmenize olanak yok. Pardus, bu açıdan önemli bir avantaj sunuyor.

  Pardus, adını Anadolu Kaplanı’ndan aldı
  Pardus, adını Anadolu Panteri'nin Latincesinden (Panthera pardus tulliana) alıyor. Anadolu Parsı, leopar alttüründeki büyük kedilerin Anadolu’daki son temsilcilerindendir. Boyu 200-250 santimetre, ağırlığı dişilerde 35-50 kilo, erkeklerde 45-70 kilo civarındadır. Yaklaşık ömrü 20 yıldır. Anadolu Parsı, Ege ve Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde, daha çok ormanlık ve dağlık alanlarda yaşamış. Anadolu Parsı ile ilgili son resmi kayıt 17 Ocak 1974 tarihinde Beypazarı ilçesinin 5 kilometre batısında bulunan Bağözü köyünden bir kadına saldırması sonrasında vurularak öldürülmesi üzerinedir. Neslinin tükendiği yönünde görüşler bulunmasına karşın, bugün Türkiye'de 10-15 Anadolu Parsı kaldığı da öne sürülmektedir. 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Windows’a rakip ilk ve tek ulusal işletim sistemi: PARDUS

  Reklam  Windows’a rakip ilk ve tek ulusal işletim sistemi: PARDUS; yaw şimdi biraz komik gibi durdu sonunda s olması vindowsu çağrıştırması ama yerli olsun ne olursa olsun kullanırız keşke olsa keşke+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi