Lcd Monitor ve TV Nasıl Temizlenir?

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Genelbilgi ve İpucu Bölümünden Lcd Monitor ve TV Nasıl Temizlenir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Denizcan
  Usta Üye
  Reklam

  Lcd Monitor ve TV Nasıl Temizlenir?

  Reklam  Lcd Monitor ve TV Nasıl Temizlenir?

  Forum Alev
  Lcd Monitor ve TV Nasıl Temizlenir ?
  LCD monitörler, dizüstü sistemlerin ekranları, LCD TV'ler, plazma tv'ler… Yeni bir sistem aldıysanız muhtemelen masanızın üstünde bir LCD monitör duruyordur. Notebook sahibi iseniz, zaten otomatik olarak bir LCD ekrana sahipsiniz. Salonunuzda da bir LCD TV olma ihtimali gün geçtikçe artıyordur, malum fiyat rekabeti, taksitlik satışlar vs.

  Konumuz bu LCD monitör ve LCD TV'lerin nasıl temizleneceği üzerine. Kullandığınız LCD monitör veya LCD TV, bir süre sonra tozlanmaya başar ve bu da görüntüde çok rahatsız edicidir. Bazen toz kalınlığını ölçmek için parmak ile yoklayıp ekranın renginin değiştiğini gördüğümüzde şok oluruz. Ya da meraklı arkadaşlarınız ekrandan size birşey gösterirken monitöre parmak basıyorsa, bir süre sonra notebook ekranınız size çok değerli parmak izlerini saklama konusunda en yakın işbirlikçiniz olacaktır.


  LCD monitör temizliği üzerinde durulması gereken bir konu. Hele hele her tarafımız LCD ekranla dolmuşken.

  Bu konu özellikle son zamanlarda daha da gündemde. Bunun sebebi sadece daha fazla LCD ekrana sahip olmamız değil. Özellikle yeni notebook'ların ekranında yer alan, cam gibi görünen parlak tabakanın dayanıklı görünmesi ve her türlü bez ve temizleme sıvısı ile temizlenebileceği izlenimi uyandırmasıdır. Çok bilindik şeyler söyleyeceğiz ama bu tür mini rehberlerde hedefimizin acemi kullanıcılar olduğunu unutmayın:

  * LCD'lerin en üstteki tabakası cam değildir. Çizilmeye çok müsait olan hassas bir tabaka ile kaplıdırlar.

  * Sadece LCD değil, plazma TV'lerin ekranlarında da tıpkı tüplü CRT monitörlerde olduğu gibi yansımayı önleyen bir kaplamaya (anti-glare) sahiptir. Bu kaplama da son derece hassastır.

  * İçerisinde amonyak gibi "yakıcı" maddeler içeren temizleme sıvılarını asla kullanmayın. Rastgele kullanacağınız bir temizlik sıvısı LCD tabakalarına zarar verebilir.

  * %100 pamuktan üretilmiş bir atlet ile de monitörünüzü silebilirsiniz ancak en etkili temizliği özel mikrofiber bezlerle yaparsınız. Ya da gözlük silme bezi diyelim. Mikrofiber bezler çok yumuşak olduğu için zarar vermez; yapıları itibariyle çok daha fazla kiri temizleyebilirler.

  * LCD ekranınızın daha geç tozlanmasını istiyorsanız, anti-statik özellik barındıran temizleme sıvıları kullanmalısınız. Ancak anti-statik sıvılar tozlanmayı tamamen engellemez; sadece geciktirir. Anti-statik özellikli temizlik sıvıların bir diğer artısı da, temizlik esnasında ekranda kıl-tüy bırakmıyor olması.

  * LCD TV veya monitörünüzü silmeden evvel kapatmayı unutmayın.

  * Kullanacağınız temizleme sıvısını doğrudan monitöre sıkmayın! Kullanacağınız temizleme bezine sıkıp öyle temizlik yapın.

  * Kullandığınız bez özel mikrofiber bez olsa bile temizlik esnasında fazla bastırmamaya dikkat edin. Çok nazik ve dairesel hareketlerle temizlik yapın.

  * LCD ekranınızda nem ve ıslaklık kalmamasına dikkat edin. Ekranın kuru olduğundan emin olduktan sonra ekranı açabilirsiniz.

  * Kirlenen mikrofiber bezi su ile yıkayabilir ve kuruttuktan sonra tekrar kullanabilirsiniz.

  LCD Monitör & TV özel temizlik sıvılarını nereden ve ne kadara bulabileceğim?

  Merak etmeyin, en kolay bulabileceğiniz aksesuarlardan birisi artık LCD ekran temizlik sıvıları ve bezleri. Herhangi bir bilgisayar mağazasında, veya online alışveriş sitesinde bulabilirsiniz. Örneğin Teknofiyat'ta LCD Temizlik seti diye arattığımızda karşımıza epey sonuç çıkıyor. Fiyatlarının 10-20 YTL arasında değiştiğini görüyorsunuz.

  Bu özel temizlik setleriyle sadece LCD monitör, veya LCD TV değil, mp3 çalar veya ipod'unuzun ekranını, cep telefon ekranını da rahatça silebilirsiniz.
  Bizim daha evvel Rogge ve Hama'nın LCD temizlik sıvılarını kullanma tecrübemiz oldu. İkisi de oldukça başarılı idi, ancak Hama pek piyasada bulunmuyor. Rogge LCD temizlik setinin incelemesini daha evvel yapmıştık. Murat'ın temizlik konusundaki denemelerini incelemesinden okuyabilirsiniz.


  Sağda Hama'nın LCD temizleme sıvısı. Soldaki ise Rogge. 2 farklı mikrofiber bezi de görüyorsunuz.

  Uzun lafın kısası, artık en az bir LCD ekrana sahip cihaza sahibiz. Bu yüzden bu tür bir temizlik seti almanız faydanıza. Hem oldukça uzun süre kullanırsınız, hem de o tozlu ekranı sildikten sonra temiz temiz ekrana bakma keyfinden mahrum kalmazsınız. Çekmecenizde bu temizlik setlerinden mutlaka olsun.


 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Lcd Monitor ve TV Nasıl Temizlenir?

  Reklam  Lcd Monitor ve TV Nasıl Temizlenir?, bunun için temizleme solusyonları bulunuyor bir mikrofiber çizmeyen bez ila alkollü solusyon vasıtası ile temizleme yapılıyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi