Paint Araçları ve Anlamları

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Genelbilgi ve İpucu Bölümünden Paint Araçları ve Anlamları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Paint Araçları ve Anlamları

  Reklam  Paint Araçları ve Anlamları

  Forum Alev
  Paint Araçları ve Anlamları

  Paint araçları


  Paint, boş bir tuvalde veya diğer resimlerin üzerinde çizimler oluşturmak için kullanabileceğiniz bir programdır. Programda, pencerenin sol tarafında bir araç çubuğu bulunur. Aşağıdaki tabloda, bu araç çubuğundaki her bir aracın nasıl kullanıldığı açıklanmaktadır.

  Araç

  Açıklama
  Resimdeki düzensiz şekilli bir bölümü seçmek için Serbest Biçimde Seç'i kullanın. Serbest Biçimde Seç'i tıklatın ve araç çubuğunun altındaki seçenekler kutusunda bir arka plan stilini tıklatın. İmleci, çalışmak istediğiniz resim bölümünü seçmek için sürükleyin.


  Resmin herhangi bir kare veya dikdörtgen bölümünü seçmek için Seç'i kullanın. Seç'i tıklatın ve ardından araç çubuğunun altındaki seçenekler kutusunda bir arka plan stilini tıklatın. İmleci, çalışmak istediğiniz resim bölümünü seçmek için sürükleyin.


  Resminizin bazı alanlarını silmek için Silgi'yi kullanın. Silgi'yi tıklatın ve araç kutusunun altında bir silgi boyutunu tıkatın, daha sonra Silgi'yi resimde silmek istediğiniz alanın üzerinde sürükleyin. Sildiğiniz alanların yerini arka plan rengi alacaktır.


  Resmin tamamını veya kapalı bir şekli renkle doldurmak için Renkle Doldur'u kullanın. Renkle Doldur'u tıklatın, Renk kutusunda bir rengi tıklatın ve ardından doldurmak istediğiniz alanın içini tıklatın. Rengi kaldırmak ve bu rengin yerine arka plan rengini kullanmak için, rengini kaldırmak istediğiniz alanı sağ tıklatın.


  Geçerli ön plan veya arka plan rengini ayarlamak için Renk Seç'i kullanın. Renk Seç'i tıklatın ve ardından ön plan rengi olarak ayarlamak istediğiniz rengi resminizde tıklatın veya arka plan rengi olarak ayarlamak istediğiniz rengi resminizde sağ tıklatın.


  Resminizdeki bir bölümü yakınlaştırmak için Büyüteç'i kullanın. Büyüteç'i tıklatın ve ardından araç çubuğunun altında bir yakınlaştırma düzeyini tıklatın. Resmin etrafında gezinmek için kaydırma çubuklarını kullanın. Normal görünüme dönmek için, Büyüteç'i yeniden tıklatın ve ardından resmi tıklatın.


  İnce, serbest biçimli çizgiler veya eğriler çizmek için Kalem'i kullanın. Kalem'i tıklatın, Renk kutusunda bir rengi tıklatın ve ardından çizmek için işaretçiyi resmin içinde sürükleyin. Arka plan rengini kullanarak çizmek için, işaretçiyi sürüklerken sağ tıklatın.


  Kalın veya şekilli serbest biçimli çizgiler ve eğriler çizmek için Fırça'yı kullanın. Fırça'yı tıklatın, araç çubuğunun alt kısmında bir şekli tıklatın, Renk kutusunda bir rengi tıklatın ve ardından boyamak için işaretçiyi sürükleyin. Arka plan rengini kullanarak boyamak için, işaretçiyi sürüklerken sağ tıklatın.


  Bir resimde püskürtme kabı etkisi oluşturmak için Püskürtme Kabı'nı kullanın. Püskürtme Kabı'nı tıklatın, araç çubuğunun alt kısmında bir püskürtme desenini tıklatın, Renk kutusunda bir rengi tıklatın ve ardından boyamak için işaretçiyi sürükleyin. Arka plan rengini kullanarak boyamak için, işaretçiyi sürüklerken sağ tıklatın.


  Resme metin girmek için Metin'i kullanın. Metin'i tıklatın ve araç çubuğunun altındaki seçenekler kutusunda bir arka plan stilini tıklatın. Renk kutusunda bir rengi tıklatın ve ardından resmi tıklatıp, metninizi yazın. Başka bir aracı veya metin kutusu dışında resim içindeki bir yeri tıklatıncaya kadar metin kutusunu yeniden boyutlandırabilir ve taşıyabilirsiniz; yazı tipini, yazı tipi boyutunu ve metin biçimlendirmeyi değiştirebilirsiniz.


  Düz bir çizgi çizmek için Çizgi'yi kullanın. Çizgi'yi tıklatın, araç çubuğunun alt kısmındaki seçenekler kutusunda bir çizgi genişliğini tıklatın, Renk kutusunda bir rengi tıklatın ve ardından çizgi çizmek için işaretçiyi resmin içinde sürükleyin. Arka plan rengini kullanarak bir çizgi çizmek için, işaretçiyi sürüklerken sağ tıklatın.


  Pürüzsüz, eğri bir çizgi çizmek için Eğri'yi kullanın. Eğri'yi tıklatın, araç çubuğunun alt kısmındaki seçenekler kutusunda bir çizgi genişliğini tıklatın, Renk kutusunda bir rengi tıklatın ve ardından düz bir çizgi çizmek için işaretçiyi resmin içinde sürükleyin. Çizgiyi oluşturduktan sonra, eğrinin kavisinin olmasını istediğiniz yeri resimde tıklatın ve ardından eğriyi ayarlamak için işaretçiyi sürükleyin.


  Dikdörtgen şekiller çizmek için Dikdörtgen'i kullanın. Dikdörtgen'i tıklatın, Renk kutusunda bir rengi tıklatın ve ardından araç çubuğunun alt kısmındaki seçenekler kutusunda bir dikdörtgen stilini tıklatın.
  Dikdörtgen çizmek için, imleci çapraz olarak istediğiniz yönde sürükleyin. Bir kare çizmek için, işaretçiyi sürüklerken ÜST KARAKTER tuşunu basılı tutun.


  İstediğiniz sayıda kenarı olan bir şekil oluşturmak için Çokgen'i kullanın. Çokgen'i tıklatın, Renk kutusunda bir rengi tıklatın ve ardından araç çubuğunun alt kısmındaki seçenekler kutusunda bir çokgen stilini tıklatın.
  Bir çokgen çizmek için, düz bir çizgi çizmek üzere işaretçiyi sürükleyin. Daha sonra, diğer kenarların nerede olmasını istiyorsanız o noktaları tıklatın. Tamamladığınızda çift tıklatın. 45 veya 90 derecelik açılara sahip kenarlar oluşturmak için, kenarları oluştururken ÜST KARAKTER tuşunu basılı tutun.


  Elips ve daire oluşturmak için Elips'i kullanın. Elips'i tıklatın, Renk kutusunda bir rengi tıklatın ve ardından araç çubuğunun alt kısmındaki seçenekler kutusunda bir doldurma stilini tıklatın.
  Bir elips çizmek için işaretçiyi sürükleyin. Bir daire çizmek için, işaretçiyi sürüklerken ÜST KARAKTER tuşunu basılı tutun.


  Yuvarlatılmış köşeleri olan dikdörtgen şekiller çizmek için Yuvarlatılmış Dikdörtgen'i kullanın. Dikdörtgen'i tıklatın, Renk kutusunda bir rengi tıklatın ve ardından araç çubuğunun alt kısmındaki seçenekler kutusunda bir doldurma stilini tıklatın.
  Bir yuvarlatılmış dikdörtgen çizmek için, imleci çapraz olarak istediğiniz yönde sürükleyin. Yuvarlatılmış köşeleri olan bir kare çizmek için, işaretçiyi sürüklerken ÜST KARAKTER tuşunu basılı tutun.


  Renk kutusu geçerli ön plan ve arka plan renklerini gösterir. Seçilen ön plan rengiyle boyamak için işaretçiyi sürükleyin. Seçilen arka plan rengiyle boyamak için, işaretçiyi sürüklerken sağ tıklatın. Geçerli ön plan rengini değiştirmek için kullanılabilir bir renk karesini tıklatın. Arka plan rengini değiştirmek için kullanılabilir bir renk karesini sağ tıklatın. Yeni bir renk karıştırmak için, herhangi bir renk karesini çift tıklatın ve Özel Renkler Tanımla'yı tıklatın.

  Seçenek

  Açıklama
  Serbest Biçimde Seç veya Seç aracını kullanarak bir resmin bir bölümünü kopyalayıp yapıştırırken Dolu Arka Plan veya Saydam Arka Plan'ı seçin. Dolu Arka Plan seçeneğini kullandığınızda, arka plan rengi, resimde başka bir yere yapıştırdığınızda seçiminize eklenir. Saydam Arka Plan seçeneğini kullandığınızda, arka plan rengi seçime eklenmez; böylece, bu rengi kullanan alanlar saydam olur ve resmin geri kalanının kendi yerinde görüntülenmesi sağlanır.


  Çizgi ve eğriler çizerken istediğiniz çizgi kalınlığını seçin.


  Şekiller çizerken istediğiniz doldurma efektini seçin.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Paint Araçları ve Anlamları

  Reklam  Paint bilgisayarda en çok kullandığımız programdır pek çok program çıkmasına rağmen onadan pek vazgeçemeyiz yada sıkıştığımızda nasılsa paint var deriz:)+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi