Fan Sesine Kesin Çözüm

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Genelbilgi ve İpucu Bölümünden Fan Sesine Kesin Çözüm ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  AGMEHMET
  Özel Üye
  Reklam

  Fan Sesine Kesin Çözüm

  Reklam  Fan Sesine Kesin Çözüm

  Forum Alev
  SES ÇIKARAN FANLARA KESİN ÇÖZÜM
  Not: Bütün marka ve model fanlarda geçerlidir. (yapabilene)
  1) Ses çıkaran fanımızı bağlı olduğu yerden söküyoruz.
  2)Daha sonra Fanın "HAREKETSİZ" göbeğindeki stickerı çıkartıyoruz.
  3)Eğer fanın tam merkezinde bir çukur ve onun da ortasında metal mil belirmemişse bir toplu iğne yardımıyla onu da gizleyen plastik jontayıda çıkarıyoruz.
  4)ve onun içine damlatabileceğimiz bir madde damlatıyoruz bu makine yağı olabilir bir damla ayçiçek yağı damlatın sakın çok kaçırmayın stickerı yerine kapatmakta zorlanırsınız. Bana sorarsanız en profesyonel karışım bir miktar uçucu madde ile makine yağıdır. Bende bir damlalık içinde zippo benzini ile makine yağı karışımı bulunmakta örneğin. tabi tiner fln da olabilirdi bu.
  6)şimdi stickerı kapatın ve fanı yerine takıp çalıştırın, eğer fan 2 kabloluysa dışarıdan bir adaptörle deneyip takmayla uğraşmadan önce başarınızdan emin olabilirsiniz. eğer 3 kabloysa bu kablo rpm i anakarta bildirmek içindir 4 kabloysa akıllı fandır ve bu kabloda anakartın fanın rpm ini yönetmesi içindir. siz + ve - leri değilde bu kablolardan birini bağlarsanız fanı bozarsınız

  Tabi fanın kanatlarını diş fırçasıyla temizlemeniz gerektiğini fln yazmaya gerek duymadım
 2. 2
  diyaz
  Üye

  --->: Fan Sesine Kesin Çözüm

  Reklam  Fan sesinden muzdaribim ama hiç fanı sökmeyi göze alamıyorum arkadaş.
  Yine de saol.
  Bu arada neden bazen fan gürültü yapıyo bazen yapmıyo? 3. 3
  fero74
  Üye
  ECS Anakartım var. Lakin Fan ayar etkisiz. Ve %100 rpm ayarlı.
  Fan ve ısı ayarlarını Speed Fan Uygulamasıyla yapıyorum.Rpm'yi
  %20 kullanıyorum.Temp'leride uygun düzeye çektim.Çünkü 3 adet
  internet hızlandırıcısı, 2 adet sistem hızlandırıcısı kullanıyorum.Kasa
  ılık suyu soğutacak kadar soğuk.
  Üstadım acaba Anakart üzerinden fan ve ısı ayarlarını yapmamın bir yolu
  varmı? Yoksa Fan Ayarı fabrika çıkışımı Etkisiz bırakılmıştır?

 4. 4
  AGMEHMET
  Özel Üye
  ayralar olsa bile sizin işinize yariyacağını sanmiyorum..
  Size şunu önere bilirim, bir kaç haftadır bu aleti kullaniyorum memnunum..
  fiyatıda uygundur sanırım..


  Thermaltake Hardcano 10

  Artıları
  Eksileri
  Üretici Firma: Thermaltake
  İthalatçı Firma:
  Dijital Center

  İnceleme Tarihi:
  Kasım 2003
  İnceleme Tarihinde Fiyatı: 32$+KDV+ 3 + 1 farklı özelliği bir arada sunuyor.
  + Kendi klasmanındaki fan kontrolcüler arasında en düşük fiyat.- Fan kontrol sistemi 1 adet 3 pinlik fan destekliyor.
  - Görsel açıdan daha iyi olmalıydı.  Soğutmanın, sistem kararlılığı ve performansına etkisi artık inkar edilemez bir gerçek oldu. Bir çok sistemin soğutmasının hala fanlarla yapıldığı düşünüldüğünde, fan seslerinin sebep olduğu rahatsızlık ve bunun beraberinde getirdiği çözüm arayışı hemen hemen her kullanıcıyı ilgilendiriyor.
  Yüksek devirler beraberinde yüksek performans ve yüksek ses şiddeti getiriyor. Böyle durumlar için kullanıcıların fan devrini azaltmalarını sağlayan kontrolcüler her geçen gün artarken beraberinde farklı özellikleri de getirmeye başladılar.

  Ürünün Yapısı:

  İnceleyeceğimiz ürün Thermaltake firmasına ait Hardcano 10 modeli. Daha önceki modellerine nazaran bazı artı özelliklere sahip olan Hardcano 10’da, 3 adet birbirinden bağımsız sistem bulunuyor, bir de ekstra özellik var. Bu sistemler alüminyum bir yapı altında, 5.25” lik kasa yuvasına uygun şekilde karşımıza çıkıyor.

  Üç farklı özelliği ile Thermaltake Hardcano 10'un önden görünüşü.

  Bu üç bölümden biri sisteminize ait bir bölgenin sıcaklık değerini görmenize olanak sağlarken, diğer bir bölüm sisteminizde mevcut iki adet fanın devrini değiştirebilmenize olanak veriyor. Üçüncü bölüm ise daha çok eski kasalara sahip kullanıcıları yakından ilgilendirecek güzel bir özellik, sisteminize ait 2 adet USB 2.0 ve 1 adet Firewire girişini kasanın ön paneline aktarmanızı sağlıyor. Oldukça az bilinen son özellik, Hardcano'nun arka bölümüne sabit diskinizi monte edip, sisteminize bir adet disk yuvası daha kazandırabilmeniz.
  Dilerseniz bu üç farklı özelliği tek bir ortamda bir araya getirmiş panelin her bir bölümü için ayrı ayrı detaya girelim.

  LCD Sıcaklık Monitörü: Sistemimizin daha çok işlemci veya ekran kartı üzerindeki sıcaklığını ölçmemiz amacı ile LCD göstergesi mevcut. LCD gösterge ile sıcaklık bilgilerine erişebileceğimiz bölgenin en yüksek ve en düşük sıcaklık değerleri bu gösterge tarafından otomatik olarak kayıt ediliyor. Belirleyeceğimiz bir alarm noktasına ulaştığında ise bizi sesli olarak uyarma kabiliyetine sahip. Sıcaklık değerini hem derece hem de fahrenhayt olarak izleyebiliyoruz. Mevcut reset tuşu ise sıcaklık bilgilerini yani en yüksek ve en düşük dereceyi silmemize olanak tanıyor. Aynı zamanda LCD paneli açıp kapamamız içinde On/Off düğmesi sistemde bulunuyor. Termal sensör ile ilgili bölgeye uygulama yapabiliyoruz. 4 pinli diye tabir edilen soketi ile gücü güç kaynağından alıyor. Son olarak bu panel, fan ayar mekanizmasından tamamen ayrı bir mekanizma.


  LCD monitörün aydınlatması yok, panel üzerinde 2 satır var.
  Termal sensörün kablosu oldukça uzun, CPU'nun ısısını özenli bir montajla ölçmek mümkün.
  Fan Kontrolcü: İkinci bölümde ise sistemimizdeki 2 adet fanın devir ayarını yapabilmemize olanak sağlayan bir sistem mevcut. Sistemin arkada, kasa içinde kalan kısmına baktığımızda 4 adet fan giriş soketi var. Bunun sebebini yazmadan biraz daha detay verelim.


  Altlı üstlü 2 adet fan ayar potansiyometresi bulunuyor.


  Sadece CPU fanı için düşünülmüş bir kablo ile CPU fanı üzerinden gelen soket, kutudan çıkan bu kablo ile hem anakarta bağlanıyor hem de Hardcano’nun fan ayar kısmına ait soketlerden birine. Dikkat ettiyseniz bu kablonun CPU fanı üzerinden gelen soket için bir girişi, anakart ve Hardcano’ya dağılan iki çıkışı var. Bu çıkışlardan anakarta giden soket, fanın devir hızının erişilmesine olanak sağlıyor. Hardcano’ya giden kablo da tabii ki devrin ayarlanmasına yardımcı oluyor.Ya gücü nereden alıyor, bunun cevabı içinde biraz daha detay gerekiyor.
  CPU ve kasa fanları bilindiği üzere 3 pin sistemi ile oluşturulmuş, anakarta takılabilen cinstendir. Bazen çok amperli fazla akım çeken fanlar için anakart yerine direk güç kaynağına bağlamak daha sağlıklıdır. Böyle fanların 4 pinlik güç kaynağı soketleri mevcuttur ve dezavantaj olarak bu tür fanların devri okunamaz.
  Kutudan çıkan fan devir sistemine ait 2. kablo ile tüm sorularımız cevaplanıyor. Bu çıkan kablo her şeyden önce 4 pinlik 3 girişe, 3 pinlik 4 çıkışa sahip. 4 pinlik 3 girişten 2’si günümüzde pekte rastlanmayan 4 pinlik fanlara uygun. Teki ise güç kaynağından fan devir sistemini beslemek için kullanılıyor.
  Gelen 2. kabloda 3 pinlik 4 soketten 2’si fanların güç beslemesi, 2’si de ayar yapılacak 4 pinlik girişlerin fan devir sistemi ile bağlantısını oluşturuyor. Sonuç olarak 3 pinlik soketi olan sadece tek bir fan kullanabiliyoruz, fakat bunun için dahi ikinci kabloyu kullanmak durumundayız.


  Üstteki kablo güç beslemesini sağlamak için şart,
  alttaki kablo ise daha çok CPU fanı için kutu içeriğine eklenmiş.


  Yüreğimize tek su serpen olay 2. kablonun yuvarlatılmış bir şekilde birleştirilmiş olması. Zira bu şekilde çok yer kaplamıyor.
  Ön çıkışlar: Özellikle eski kasalar için demiştim yazının başında, zira ön panelden USB ve Firewire kullanmak büyük bir kolaylıktır. 2 adet USB 2.0 çıkışını ve 1 adet Firewire çıkışını bu şekilde kasanın ön panelinden alıyoruz.
  USB çıkışları için anakart üzerindeki bilindik 2x5 lik giriş kullanılıyor. Firewire için ise kasa içinden dolaşan ve kasa arkasındaki PCI slotlarının birinden dışarı çıkan kablo anakartın arka girişleri üzerindeki bir Firewire çıkışına takılıyor ve bu şekilde öne aktarmış oluyoruz Firewire’yi.


  Fan kontrol mekanizmasının arkada 4 çıkışı var.
  İkisi fan ayarı, ikisi güç beslemesi için. Sağdaki resimde Firewire ve USB girişleri var.

  Bilgisayarında USB 1.1/2.0 ve Firewire olmayan kullanıcılara ekstradan çıkışlar kazandıran bir ürün değil sadece bu çıkışları kasanın önüne taşıyor sistem.
  Sabit Disk Montajı: HardCano 10'un en az bilinen özelliği, arka bölümüne sabit diskinizi bağlayabilmeniz. Ürün ile birlikte verilen bağlantı parçalarını kullanarak, 3.5" boyutlu sabit diskinizi, 5.25" yuvaya göre üretilmiş olan Hardcano'ya bağlayabiliyorsunuz. Hardcano üzerinde fan taşımadığı için herhangi bir soğutma işlevi göstermiyor, ama kasanızda disk takacak yer kalmadıysa, bu özellikten yararlanmak isteyebilirsiniz.

  Kutu İçeriği:
  Kutu içerisinden panelimiz dışında, Firewire için PCI slot kapağı, disk monte edecekseniz diskin 5.25” lik yuvaya oturması için kızaklar, fan devri için 2 adet yukarıda özelliklerini anlattığımız farklı işlevli kablo, vidalar, termal sensör için yapışkan ve kullanıma faydası olacak ufak bir el kitabı çıkıyor. Paket üzerinden sistemin genel görünümünü incelemek mümkün.

  Ürünün kutusuna ait bir görüntü var sol resimde,
  sağ tarafta ise PCI slotu için bir kapak ve motajda yardımcı olacak kızaklar mevcut.


 5. 5
  fero74
  Üye
  İlginize cok Teşekkür ederim Üstadım.Şimdilik Speed Fan idare ediyor.
  Çift Çekirdeğe geçmeyi düşünüyorum (kısmet olursa).O zaman duruma göre tavsiyenizi değerlendiricem. Tekrar Teşekkür Ediyorum.

 6. 6
  ULtRaDяagoN
  Usta Üye
  Abi kusura bakmayın flood yaptım ama üstteki mesajı silebilirsiniz.

  Herneyse

  Abi ben ses çıkaran fanı buldum sorun Anakart Chipset'in üstünde takılı olan fan .

  Gerekli altındaki boşlukların demirlerine temas eden kabloların temaslarını kestim fakat yine gitmedi.

  Onun üstündeki stickerlarda soyulur. Birini çeksen tamamı çıkmıyor hepsini teker teker çıkartmam gerekiyor buda beni sıkıntıya soktu.

  Anakart üzerindeki fanı nasıl çıkarabilirim.

  Resimleride ekleyeceğim az sonra buraya.

  Cevaplarsanızda sevinirim

  Yanlız abi ben fanın yönünü değiştirdim soğuk esen noktaya taktım fanı ama 50'C falan gösteriyor : Sonuda çözemedim tersine takıcam fanı veya kasanın demirini artık takmayacağım

  Tüm Fanların bir yerde

  Eski hali alttaki resim eski haliydi aşağıda temas ihtimali olan kabloları Yenisi gibi yaptım.


 7. 7
  AGMEHMET
  Özel Üye
  Siyah ayaklar olmalı tornavidayla çevir ve anakarttan yukarı doğru çek.
  amd işlemci kullaniyorsan çok dikkatli olmalısın onlar sıkı sıkı bir birine bağlı, ana kartı çizmemeye bak cımbız ve ince bir tornavida kullan.Aralarına bazen macun sürüyorlar buda sökülmesine engel oluyor komik gibi ama Saç kurutma makinası ile macunu ısıtıp fanı öyle çıkarmayı dene denemedim ama öyle bir duyum aldım..

 8. 8
  ULtRaDяagoN
  Usta Üye
  Abi resimleride ekledim fanı ters çevirmiştim dha çok soğuk üfürten yerini taktım ama kasa dahaçok ısındı gibi

  Şunda stickeri olan tarfına getirteceğim ben şimdi fanın yüzünü ama pc birazcık kapalı şuan fanı yapıyorum büyük ihtimalle 5 dakkaya gelirim abi sen bu arada cevaplarsan sevinirim.

  Geldim abi fanı düzellttim stickerli yerini taktım arka tarafa.

  Kasanın yan kutucuğunuda açık bıraktım şuanda açık bir şekilde cafede yaparlar ya onun gibi.

  Ama fanı takmak için kasayı yerinden çektiğimde ateş gibi yanıyordu yani üstüne yumurta atsan 5 dk da omlet olucak.

  VE Son hali Speed Fan ile Bakıyorum arada sırada Yanma simgesi

  gösteriyor ama kasanın içine elimi soktuğumda hiçbir sıcaklık hissetmiyorum kasanın önündeki gösterge de fanın önceki durumunda 51 'C çıkıyordu şuanda 39 Larda


+ Yorum Gönder
ps3 fan sesi çözümü,  ps3 fan sesi,  fan sesine çözüm,  ps3 fan sesi azaltma,  ps3 fan sesi çözüm
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi