Windows unuzun altında linux kurmak istemisiniz.adım adım açıklamalı

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Genelbilgi ve İpucu Bölümünden Windows unuzun altında linux kurmak istemisiniz.adım adım açıklamalı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  fatih_king
  Üye
  Reklam

  Windows unuzun altında linux kurmak istemisiniz.adım adım açıklamalı

  Reklam  Windows unuzun altında linux kurmak istemisiniz.adım adım açıklamalı

  Forum Alev
  Windows altinda linux kur

  Windows altinda linux kurmak isteyen, linux nedir diye çok merak eden fakat HDD'ini kurmaya cesaret edemeyenler arkadaslar için iste firsat. VMware diye bir program tam sizlere göre. VMware nedir ? VMware, bir sanal makina yazilimi olup konuk isletim sisteminin ana makina isletim sistemi içinde çalismasina izin verir. VMware ile konuk isletim sisteminin aktif hale getirdikten sonra bu konuk isletim sistemine uygulama programlari yükleyebilir ve onun destekledigi servisleri verebilirsiniz. Örnegin ana islatim sisteminiz Linux iken, Windows 2000 yada Windows XP kurabilir ve Windows için gelistirilmis herhangi bir uygulamayi konuk Windows platformunda çalistirabilirsiniz. Bu durumun terside mümkündür yani ana isletim sisteminiz Windows XP iken, Linux kurabilirsiniz. VMware aslinda bir sanal makine öykünücüsü (emulatör) olup temelde özel bir isletim sisteminden ziyade makinenin kendisine öykünür, böylece bu sanal makineye hangi isletim sistemi yükleyeceginiz size kalmis bir seçenek haline gelir. Diger bir degisle bu program BIOS'u da dahil olmak üzere bir bilgisayari bütünüyle taklit eder. VMware nerden temin edebilirim ? VMware ana sitesi :
  http://www.vmware.com/
  download adresi :
  http://www.vmware.com/download/workstation.html
  yukardaki adresten biz "Download Binaries for Windows operating systems" kisimli yere tiklayip VMware'in windows versiyonun download edecegiz. Bu linke tikladigimiz zaman sizden bir e-mail adresi ve sifre isteyecektir. Üye degilseniz hemen sagdaki New Customers altindaki "Register" tikliyoruz. Daha sonra size bir mail gelecek. o mail adresi içinde size direkt olarak download sayfasini da göndermis olacak. Yada isterseniz üye olurken belirlediginiz mail adresi ve sifre ile de sayfaya girebilirsiniz. Sayfa login olduktan sonra bir sözlesmek çikacak onu kabul ediniz sonra sizi ana downlaod sayfasina yönlendirecektir. Yada direkt olarak asagidaki linkten temin edebilirsiniz.
  Download VMware Workstation 4.5 (for Windows Operating Systems) Latest Released Version: 4.5.2 | 06/11/04 | Build 8848 | ~34 MB Download EXE file
  http://download3.vmware.com/software...4.5.2-8848.exe
  VMware için gerekli dökümantasyonu buradan temin edebilirsiniz
  http://www.vmware.com/support/ws45/doc/index.html
  simdi VMware download ettik ve bilgisayarimiza kurduk. Masaüstünde ki kisayola tikladik ve programimizi çalistirdik. Sirasiyla asagidaki resimleri takip ediniz.
  Adim:1
  önce hepl ,Enter panzehir Number a tiklayarak elimizde programin seri numarasi var onu giriyoruz.
  Adim:2
  Daha sonra "Home" sekmesinde "New Virtual Machine" yazan yere tikliyoruz ileri diyerek devam ediyoruz.
  Adim:3
  Yeni sanal makinemizi ayarlarken " Custom " seçenegini seçiyoruz ki her seyini biz belirleyelim.
  Adim:4
  Sonra kuracagimiz misafir isletim sistemini Linux olarak belirliyoruz ve asagidan da versiyonunu belirliyoruz. Ben Mandrake Linux seçtim. Siz isteginize göre seçiniz
  Adim:5
  Sanal makinenin adini ve kuracagimiz yeri belirliyoruz. En az 3, 4 GB yer ayiracagimiz için diskimizde bol yer olan bir dizin belirleyiniz.
  Adim:6
  Sanal makinamiz için memory belirliyoruz. dikkat ediniz ki belirleyecegimiz alan 4MB 'in katlari olmalidir. Ben tavsiye edilen 192MB seçiyorum. Eger saglam bir RAM'iniz ve islemciniz varsa 284MB'ta seçebilirsiniz.
  Adim:7
  Ag tipini belirliyoruz. Ben bu asamada NAT'i seçtim. Eger ana makinanizda dial up yada ADSL baglantiniz varsa misafir isletim sisteminizde bu baglantindan faydalanabilecektir. Yani misafir isletim sistemi ile de internete baglanabilirsiniz.
  Adim:8
  I/O Adaptör tipini seçiyoruz Hangisini kullaniyorsaniz onu seçiniz. Eger bilmiyorsaniz resimdeki gibi seçiniz.
  Adim:9
  Kullanmak istedigimiz disk biçimini seçiyoruz. Üç seçenegimiz var. Yeni bir sanal disk olusturabiliriz. Varolan sanal bir diski kullanabiliriz yada gerçek disk alanini kullanabiliriz. Bence gerçek disk alani kullanmak baslangiç seviyesinde tehlikeli olabilir. Bunun yerine sanal disk olusturmak çok daha faydali olacaktir. VMware sanal disk için *.vmdk uzantili dosyalar olusturacaktir.
  Adim:10
  asagidaki sekilde seçip ilerliyoruz.
  Adim:11
  Yukarda da dedigimi gibi VMware sanal disk için *.vmdk uzantili dosyalar olusturacaktir. Olusturulacak bu dosyalarin boyutunu belirliyoruz VMware çok büyük boyutlu tek bir dosya olusturamadigi için bunlari 2GB'lik parçalar halinde olusturmak gerekiyor. Disk Size (GB) ile gereken alani belirledikten sonra asagida Split disk into 2 GB files kismini da isaretlemeyi unutmayiniz. VMware sanal disk için olusturacagi *.vmdk uzantili dosyalar ilk basta fiziksel HDD'iniz üzerinde hemen 4 GB yada ne kadar alan seçtiyseniz okadar yer kaplamayacaktir. Örnegin ilk basta sanal diskinizi 6 GB olarak belirlediniz VMware ufak *.vmdk uzantili dosyalar olusturacak. Daha sonra diyelim li linux kurdunuz bu dosyalarin boyutu 2.5 GB olacak. Sonra linux içinde de 700MB'lik belli bazi programlari kurdunuz Bu dosyalarin boyutu 3.2 GB olacaktir. Yani dosyalarin boyutu degiskendir.
  Adim:12
  Az önce anlattigim *.vmdk uzantili dosyalar olusturuluyor. Bu kismi asagidaki gibi yani oldugu gibi birakiniz ve Son'a tiklayiniz.
  Adim:13
  simdi bakiniz ana pencerede Home sekmesinden baska birde Mandrake Linux sekmesi olustu. Eger baska bir isletim sistemi daha kurmak isterseniz gene Home sekmesinde "New virtual machine" 'ne tikliyoruz. diyelim ki onda da Redhat Linux kurmak için gereken ayarlamalari yukardaki gibi yaptiniz. Bir sekme daha olusacak ve onun üzerinde de Redhat Linux yazacaktir.
  Adim:14
  simdi gelelim linux isletim sistemini kurmaya. Durum yukardaki gibiyken elimizdeki mandrake linux kurulum setinin ilk CD'sini CD sürücüye yerlestiriyoruz ve Mandrake linux sekmesi yukardaki gibi açik iken ya "Start this virtual machine" tikliyoruz yada yukarda view altindaki yesil "play" dügmesine benzer dügmeye tikliyoruz. Orada zaten 4 tane yan yana "dur", "durakla", "baslat", "yenile" dügmeleri vardir. Yesil "baslat" dügmesine tikladiktan sonra sanal makinemiz çalismaktadir.
  Adim:15
  Linux kuruluma basliyoruz. Mouse ile mavi renkli alan üzerine gelip tikladiginiz zaman fareniz misafir isletim sisteminin çalistigi alana geçecektir ve ancak o alanin içinde saga sola gezinecektir. Yani asagidaki linuxun mavi renkteki grafik arayüzü sizin misafir isletim sisteminizin ekranidir. E ekran alani haliyle gerçek ekran alaninizdan daha küçüktür. Ama isterseniz Help'in tam altindaki ortadaki ikona tiklayinca tam ekran moduna geçebilirsiniz. mouse ile üzerin gelince zaten enter full screen mode yazacaktir. Yalniz tam moddan çikabilmeniz için misafir isletim sisteminizden çikmaniz gerekecektir. o yüzden kurulum bitene kadar tam ekran modunu kullanmayaniz. Bu arada ufak bir hatirlatma mouse ile sanal makina alanina geçtiginiz zaman dedigim gibi mouse hareket alani sanal makinanizin ekran alani kadar olacaktir. Mouse tekrar ana makinanin oldugu yerde aktif edebilmek için, mouse sanal makinadan çikarabilmek için " Ctrl+Alt " tuslarina basiniz
  Sanal makineden ekran görüntüsü almak isterseniz File Capture Screen... tiklayiniz. Daha sonra bunu paintte yada photoshopta yapistir diyerek ekran görüntüsünün resmini almis olursunuz. Ben asagida linux kurulumuna ait bir ekran görüntüsünü aliyorum 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: windows unuzun altında linux kurmak istemisiniz.adım adım açıklamalı

  Reklam  windows unuzun altında linux kurmak istemisiniz.adım adım açıklamalı, bu linux hep herkesin denemek istediği bir işletim sistemi tamamen windowsu silmektense ikisinin kurulması tecrube açısından iyi olacaktır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi