Bunlari Uygula Sende Gitar çal

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 23
Müzik Köşesi ve Gitar Akorları Bölümünden Bunlari Uygula Sende Gitar çal ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 25
  MaviAdam
  Özel Üye
  Reklam

  --->: Bunlari Uygula Sende Gitar çal

  Reklam  Şimşek Hızında Gitar Kursu

  Not:Alıntıdır  Problem !

  Evet, her yerdeler. Her plajda, yakılmış her ateşin başında, eline gitar almış biri haksız yere bütün ilgiyi üzerine çekiyor. Bu kesinlikle kabul edilemez bir durum ve hemen çözüm bulunmalı. Bir düşünelim neler yapabiliriz:
  • Plajdaysanız gözüne kum atın. Ve kaçın!
  • Tatil köyü tesislerine gidip yüksek sesli bir müzik koydurun.
  • Horlayarak uyumaya başlayın...
  • Olay bir ağacın altında vuku buluyorsa, o ağaca tırmanın.
  • Yüzünüzü ekşitin ve gözlerinizi devirin. Moralini bozmaya çalışın.
  • Topluluğun içinde yandaşlar bulun ve birbirinize bakarak kusuyormuş gibi yapın.
  Bütün bunlar fayda etmiyorsa, yapabileceğiniz tek birşey kalıyor. Onu kendi silahıyla vurmak. Bunun için gitar çalmayı öğrenmeniz gerekiyorsa da, bu popülerlik yolunda verilmesi gereken ufak ödünlerden sadece biri. Ayrıca büyük ihtimalle o da böyle öğrenmiştir.
  Şunu da ekleyelim: Sağ elinin ilk dört tırnağı uzatılmış kişi, ortada bir gitar yoksa da çok iyi gitar çalıyor izlenimi bırakır. Sadece tırnaklarınızı uzatıp, gitar çalma fırsatlarını ustalıkla bertaraf edebilirseniz, insanlar otomatikman sizin çok iyi bir gitarist olduğunuzu düşüneceklerdir.
  Çözüm
  Şimdi, burnunuza bir gitar dayatıldığı zamanlar için, size gitar çalma taklidi yapmayı öğreteceğim. Öncelikle, kısa bir süre için de olsa bir gitara ihtiyacınız var. Komşunuzdan isteyebilirsiniz. Niyeti iyice bozduysanız ya da bu dersin sonunda gitar çalmak hoşunuza giderse, gidip bir gitar da alabilirsiniz tabii. İstanbul’da Yüksek Kaldırım ve yine onun yakınlarında Şişhane’deki Aslan Han konun uzmanları. İlk gitarınızın ucuz, elden düşme bir şey olmasını tavsiye ederiz. Eğer hemen sıkılacaksanız, fazla para harcamamış olursunuz.

  Akord Etme
  Tamam, artık yakınlarınızda bir gitar olduğunu farzediyoruz. Önce bu gitarı akord etmemiz gerekiyor.
  . En kalın tel olan 6 numaradan başlayarak, her teli gevşetip geren kulakçıklarla oynayarak bütün telleri ayarlayın.
  Çok güzel. Akordu tam bir gitarınız oldu. Şimdi biraz oynayalım. Şu gitarın boynunun üzerinde dizili demirden çubukcuklar var ya. Onların adı perde. Sol elinizin parmaklarından birini, herhangi iki perdeden birinin ortasında tellerden birine bastırın ve öbür elinizle o teli dımbırdatın. İlk notanızı çaldınız. Tebrikler.
  Bir de yukarıdaki akord etme aleti olmadan akord etmeyi öğrenmelisiniz, çünkü plajda flash uyumlu bir web tarayıcısı bulmak zor olabilir. Bu arada, bundan sonra o demir çubuklara değil, iki demir çubuğun arasına perde diyeceğiz.
  6 numaralı yani en kalın telin doğru ayarlı olduğunu farzedelim ve diğer telleri ona göre akord edelim. Parmağınızı 6. telin üzerinde 5. perdeye (boşluğa) bastırın ve çalın. Tam bu sırada 5. teli de hiç bir perdeye basmaksızın çalın. İki sesi karşılaştırın. Eğer aynı değillerse 5. telin kulağını, 6. telin çıkardığı ses ile aynı olana kadar bükün.
  Bu adımları 4. ve 3. teller için de uygulayın. Ve fakat 2. teli ayarlamak için 3. telde 5. değil 4. perdeyi kullanmanız gerekiyor. Sonra 1. teli ayarlamak için 2. telde yeniden 5.perdeye dönüyoruz. Evet sayılar biraz karmaşık ama 3-4 kere yaptıktan sonra hemen alışırsınız.
  Akorlar
  Tamam, artık akordu yapılmış bir gitarımız var. Sıra geldi bir kaç akor öğrenmeye.
  Önce bu alttaki çizelgeleri nası okuyacağınızı anlatayım. En üst sol köşede akorun sembolü yer alıyor. Birinci örnekteki akor A. Okunuşu: La Majör. Tellerin en incesi en üstte . Yani gitar elinizdeyken sapını kendinize çevirdiğinizde gördüğünüz manzarayı çizmeye çalıştık. “0” harfleri basmanız gereken yerleri gösteriyor. Eğer tel numarasının yanında bir “x” varsa o da çalmamanız gereken bir teli gösteriyor. Ama çok da farketmez Şimdilik hangi parmak kombinasyonu ile bastığınız da önemli değil. İlk üç perdedeki basit akorları çizelim, bakalım:


  Sadece bu basit akorlarla çalınıp söylenebilen o kadar çok şarkı var ki şaşarsınız.
  Akor şöyle çalınıyor: Sol elinizle akoru basıyorsunuz, sonra sağ elinizi yukarıdan aşağıya doğru tellerin üzerinde gezdiriyorsunuz. Çeşitli vuruş teknikleri var, eminim televizyonda görmüşsünüzdür. Ya da plajdaki çocuğa dikkat edin. Gerçekten zor değil.
  Haydi deneyelim. MF֒nün süper parçası Güllerin İçinden’i biliyorsunuz değil mi? Önce bir akorları çalışın,. Bu parça için gerekli akorlar: Dm, C, Gm ve Am.
  Güllerin’in “Gü”süyle “Dm” çalmaya başlıyorsunuz. İçindenin “den”iyle beraber “C” çalmaya başlıyorsunuz. İkinci satıra geçiyorsunuz. Koşarakın “Ko”suyla beraber “Gm” çalıp, cümle bitiminde “gel” ile birlikte “Dm”ye geri dönüyorsunuz. Sonra tekrar... Akor hangi hecede değişecekse, sembol o hecenin üzerine yazılıyor... Aradaki “Am Dm C Gm Dm C Gm“den sonra yukarıdaki bloğu olduğu gibi bir kez daha tekrar ediyorsunuz...


  Bu kadar. Nasıl, kolay mıymış? Sevdiğiniz diğer şarkıların akorlarını bulabilmeniz için size bir google araması da hazırladık. Buyrun.
  Yanlız, gitar çalarak insanları etkilemek için bir sürü şarkı ezberlemek gerekiyor. Pek de hesaplı bir yöntem değil aslında. Bu yüzden size çok daha hesaplı birşey öğretmeye çalışacağız. “Solo çekmek”!
  Solo çekmek
  Şimdi bırakın o gitarı. Sevdiğiniz bir müzik koyun. Fazla karmaşık olmasın. Gitarı tekrar elinize alın... Müziğe konsantre olun. En alt telin üzerinde elinizi gezdirmeye başlayın. Rastgele bir perde seçin, basın ve çalın. Bu müziğe uydu mu? Bir üst perdeye bastırın ve çalın. Müziğe uyup uymadığını kontrol edin. 4 – 5 perde yukarı doğru, her perdeyi çalıp dinleyerek gidin. Bazı notaların çalan müziğe daha uyumlu olduğunu göreceksiniz. Bunları tespit edin. Müzik bittiyse başa alın. Çünkü şu anda yaptığınız şey bu parçanın gamını keşfetmek ve uzun sürebilir.
  Göreceksiniz ki bazen bir yukarı gittiğinizde uygun notaya geleceksiniz, bazen bunun için iki perde gitmeniz gerekecek. Ve yavaş yavaş, kafanızda hangi notaların uygun olduğunu gösteren bir harita oluşacak. Harita, şarkıya göre tablatür üzerinde aşağı yukarı oynayabiliyor. Ama yapısı değişmiyor, her şarkı için aynı. Ve aşağıdaki gibi birşey.

  Belli bir düzen hissediyorsunuz değil mi? Bir ikili, iki tekli, bir ikili , bir tekli, bir ikili, iki tekli, bir ikili, tekrar iki tekli böyle gidiyor. Şimdi elinizin rahat ettiği bir yerdeki iki teklilerden birinin altındaki ikiliyi bulun. Durun ben işaretleyeyim sizin için.

  Bu ikilinin altta olan notasına dikkat. Orayı dayanak noktası olarak alacağız ve yeni bir harita çıkaracağız. Aynı yeri yine işaretledim.. Bu yeni harita diğer telleri de kapsıyor...

  Şimdi bu harita üzerinde rastgele notaları tekil olarak çalıverin bakalım.. A, aaa,.. gitar çalıyorsunuz,.. hatta mucizevi bir şekilde blues solosu çekiyorsunuz... kulağınız ne kadar da kuvvetli  Yudumla --->: Bunlari Uygula Sende Gitar çal Hakkında Konu

 2. 26
  Sum41
  Yeni Üye
  harikasın...tşkler.....

 3. 27
  redmuse
  Yeni Üye
  Sağol özellikle Akorları Foto Ile Göstermen çok Iyi Olmuş çok Işime Yaradı

 4. 28
  esref
  Yeni Üye
  hepsi süper ya teşekür ederiz

 5. 29
  oqano
  Yeni Üye
  linklerin hepsi kırık umutla girmiştier

 6. 30
  MaviAdam
  Özel Üye
  Linklerin hepsi saglam sorun yok

 7. 31
  rockber07
  Yeni Üye
  çok güzel olmuş ama ritimli nasıl çalışam çaldıklarım bişeye benzemiyo :(:(

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 23
gitarla şarkı çalma,  gitarda şarkı çalma,  gitarla çalınan kolay şarkılar,  gitar harfleri,  gitarda harfler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi