Göz Anatomisi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Göz Sağlığı Bölümünden Göz Anatomisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Göz Anatomisi

  Reklam  Göz Anatomisi

  Forum Alev
  - GÖZ ANATOMİSİ

  Orbita boşluğu tabanı dışa bakan koni şeklindedir. Her iki orbitanın medial duvarları birbirine paraleldir. Medial ve lateral duvar arasında 45 derecelik bir açı bulunmaktadır. Orbita duvarları 7 adet kemikten yapılmıştır. Bunlar etmoid, frontal, lakrimal, maksiller, palatin, sfenoid, zygomatik kemiklerdir. Orbitanın tavanını büyük ölçüde frontal kemiğin orbital parçası oluştururken arka kısmını optik kanalı da içinde barındıran sfenoid kemiğin küçük kanadı tamamlar. Orbitanın lateral duvarının ön kısmını zigomatik kemik, arka kısmını ise sfenoid kemiğin büyük kanadı oluşturur. Orbita tabanını medialde maksillanın frontal parçası, medialde ise zigomatik kemik, arkaya doğru palatin kemik oluşturur. Medial duvarda maksiller, etmoid, lakrimal ve sfenoid kemikler yeralmaktadır.

  Orbita yukarda frontal sinüs, altta maksiller sinüs, medialde(nazal) ise etmoid ve sfenoid sinüslerle komşudur.
  Orbita duvarında önemli yapıların geçtiği açıklıklar vardır.
  1- Fissura orbitalis süperior: N. Oculomotorius, N. Trochlearis, N. Abducens, N. Trigeminusun oftalmik dalı, sempatik sinir lifleri geçer. Orbita venöz drenajı da superior oftalmik ven aracılığı ile bu fissürden geçip sinus kavernozusa dökülür.
  2- Fissura orbitalis inferior: N. Trigeminusun maksiller dalı, infraorbital sinir, inferior oftalmik ven, infraorbital arter, yanaklar, alt kapak, üst dudak ve diţlerin duyu sinirleri geçer.
  3- Foramen optikum: Optik sinir, oftalmik arter, sempatik sinir lifleri geçer.
  Orbita kemiklerini örten periost orbita apeksinde optik siniri çevreleyen dura mater ile birleşerek fibröz bir halka olan Zinn halkasını oluşturur. Ekstraoküler kaslar orbita apeksindeki bu fibröz halkadan başlayıp öne doğru uzanır.
  Orbitadaki arteryal yapılar oftalmik arterden köken alır. Oftalmik arter internal carotid arterin kafaiçindeki ilk dalıdır. Santral retinal arter, lakrimal arter, muskuler dallar(rektus kaslarına giden), kısa ve uzun siliyer arter dallarını verir. Orbitanın venöz drenajı superior ve inferior oftalmik venlerle kavernöz sinüse açılır. Orbitanın lenfatik sistemi yoktur. 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Göz Anatomisi

  Reklam  Göz Anatomisi

+ Yorum Gönder
göz anatomisi,  orbita kemikleri,  GÖZ ANATOMİSİ
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi