Göze yumrukla vurulması gibi künt travmalar ne tür problemlere yol açabilir?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Göz Sağlığı Bölümünden Göze yumrukla vurulması gibi künt travmalar ne tür problemlere yol açabilir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Göze yumrukla vurulması gibi künt travmalar ne tür problemlere yol açabilir?

  Reklam  Göze yumrukla vurulması gibi künt travmalar ne tür problemlere yol açabilir?

  Forum Alev
  Künt cisimlerle oluşan yaralanmalar daha sıklıkla görülür, parmak, yumruk, dirsek, top gibi sert cisimlerin çarpması sonucu gelişir. Ani darbe sonucu gözün sıkışması ve şekil değiştirmesi göziçi kanamalara ve lensin kesifleşerek katarakt gelişimine yol açabilir. Kanamalar ön kamara (kornea ile renkli tabaka olan iris arasında), gözün arka kısmındaki sıvı (vitreus) veya retina tabakasında olabilir.
  Şiddetli künt travmalar göz duvarının yırtılması (rüptür) ile sonuçlanabilir, bu durumda acil cerrahi müdahale gerekir.
  Künt darbeler gözün ağ tabakasında (retina) da problemlere yol açabilirler, bu tabakada olaşabilecek yırtıklara bağlı gelişen retina ayrılması (dekolman) acil olarak tedavi edilmediği takdirde kalıcı görme kayıpları ile sonuçlanabilir. Künt darbeler sonucu retina tabakasının en hassas olan ve ışınların odaklandığı bölgesi olan sarı nokta (maküla) bölgesinde şişme sonucu görme kayıpları da gelişebilir. İlk anda farkına varılmasa da aylar veya yıllar sonra travmanın geç etkileri olan katarakt, göz tansiyonu ve retina ayrılması gibi durumlarla da karşılaşılabilir o yüzden travma olgularında uzun süreli takip de önemlidir.
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Göze yumrukla vurulması gibi künt travmalar ne tür problemlere yol açabilir?

  Reklam  Bu tür tranvalar hangi duvarda oluşur+ Yorum Gönder
künt darbe
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi