Kontakt Lens muayenesini ve uygulamasını kim yapar ?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Göz Sağlığı Bölümünden Kontakt Lens muayenesini ve uygulamasını kim yapar ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Kolera-rap
  Usta Üye
  Reklam

  Kontakt Lens muayenesini ve uygulamasını kim yapar ?

  Reklam  Kontakt Lens muayenesini ve uygulamasını kim yapar ?

  Forum Alev
  Kontakt Lens muayenesini ve uygulamasını kim yapar ?

  1219 sayılı yasa bu yetkiyi sadece göz hekimlerine tanımıştır.

  Gözün saydam tabakasının ileri doğru aşırı bombeleştiği durumlarda (keratokonüs) göz hekimi gözlük camlarından yararlanmayan ve görmesi arttırılamayan hastasına öncelikle kontakt lens muayenesi ve uygulaması tavsiye eder. Hastanın onayını aldıktan sonra tıbbi işlemlere başlar.

  Hastalar görme kusurlarının telafisinde kontakt lensleri tercih edebilirler, optik amaçlı bu kontakt lenslerin yanı sıra tedavi amaçlı kullanılan kontakt lensleri de ancak göz hekimleri hastalarının gözlerine uygulayabilirler.

  Renkli kontakt lensler estetik amaçla veya tıbbi amaçlarla kullanılırlar. Bu kontakt lensler içinde ayni tıbbi işlemler uygulanır.

  Kontakt lens gözün saydam tabakası üzerine takılan bir yabancı cisimdir. Tıbbi takip, bakım ve disiplin gerektirir.

  Hastalar gelişigüzel piyasadan kontakt lenslerini temin etmemelidir. Promosyon amaçlı dağıtılan kontakt lenslere itibar etmemelidir. Tıbbi denetimden uzak uygulanan kontakt lenslerin körlüğe kadar giden göz hastalıklarına neden olabileceği unutulmamalıdır. Eğer muayene göz hekimi tarafından yapılmaz ise, gözün kontakt lens kullanımı için yeterli ön şarta sahip olup olmadığı anlaşılamaz
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Kontakt Lens muayenesini ve uygulamasını kim yapar ?

  Reklam  Kontakt Lens muayenesini ve uygulamasını kim yapar ?; muhtemel doktor yapar :) göz oktorluğu dişçilik gibi değil ğenseyi alan çeksin daha teknik bir konu olduğu için doktor ilgileniyor gerçi pazarda bile gözlük satılıyor ama+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi