Göz sağlığı için neler yemeliyiz?/Göz sağlıgına iyi gelen besinler nelerdir?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Göz Sağlığı Bölümünden Göz sağlığı için neler yemeliyiz?/Göz sağlıgına iyi gelen besinler nelerdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  Göz sağlığı için neler yemeliyiz?/Göz sağlıgına iyi gelen besinler nelerdir?

  Reklam  Göz sağlığı için neler yemeliyiz?/Göz sağlıgına iyi gelen besinler nelerdir?

  Forum Alev
  Onları çoğunlukla ağzımızda bıraktıkları tat veya bize getirdiğini düşündüğümüz yararlar için tüketiriz. Oysaki yediğimiz bir meyvenin veya sebzenin göz kapağımızdan retinamıza kadar yararı vardır:


  Kayısı havuç mango şeftali yumurta ve ciğer göz yüzeyinin nemli kalmasını sağlayarak gözü göze giren yabancı maddelerden arındırıyor. Göz kapaklarını besleyerek göz kızarıklığını ve iltihaplanma riskini azaltıyor güneş ışınlarına karşı korunma sağlıyor.
  Kiraz üzüm çilek yeşil çay uzun çalışma saatleri nedeniyle oluşan gözlerdeki gerginliği azaltıyor.
  Gözdeki kan damarlarını besleyerek gözlerin canlı ve parlak olmasını sağlıyor. İleride katarakt olma riski de yine bu meyveleri tüketerek azaltılabiliyor.
  Sarı dolmalık biber muz mandalina portakal ve üzüm içeriklerindeki lutein ve zeuksanthin aracılığı ile retinayı koruyor. Aynı zamanda göz etrafında oluşan ince çizgileri azaltıyor.
  Ayçiçeği susam avokado fındık ve badem göz kapaklarını besleyerek gözlerin şiş veya kırmızı görünmesini engelliyor. Gözlere kan oturmasını önlemesinin yanı sıra göz ağrılarını azaltıyor. Özellikle içeriğindeki E vitamini makuler dejenerasyonu önlüyor.
  Sarmısak pırasa çilek yeşil çay gözün bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Gözde arpacık çıkma riskini azaltırken göz ağrısına sulanmasına ve kızarmasına engel oluyor.
  Kepekli makarna tam buğday ekmeği gözdeki damarları koruyor. Ayrıca vücudun stresle daha kolay baş etmesine yardımcı olarak göz etrafında oluşabilecek çizgileri azaltıyor.
  Papatya çayı süt yoğurt muz göz etrafında oluşan halkalara ve göz torbalarına iyi geliyor. Göz ağrılarını kızarıklıklarını ve çizgilerin oluşumunu azaltıyor.
  Havuç şeftali gibi besinlerde bulunan beta karoten geceleyin daha iyi görmeyi sağlıyor. 2. 2
  Nokia001
  Yeni Üye

  Cevap: Göz sağlığı için neler yemeliyiz?/Göz sağlıgına iyi gelen besinler nelerdir?

  Reklam  Paylaşım için sağol.+ Yorum Gönder
göz damarlarına iyi gelen besinler,  göz sağlığı için neler yemeliyiz,  göz sağlığına iyi gelen besinler,  göz sağlığı için ne yemeli,  gözü geliştiren yiyecekler
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi