Görme Engelliler İçin Sesli Göz Cihazı

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Göz Sağlığı Bölümünden Görme Engelliler İçin Sesli Göz Cihazı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Görme Engelliler İçin Sesli Göz Cihazı

  Reklam  Görme Engelliler İçin Sesli Göz Cihazı

  Forum Alev
  Gaziantep’te görme engellileri gitmek istedikleri bölgeye kimsenin yardımı olmadan sesle yönlendiren “sesli göz” cihazı geliştirildi.

  Gaziantep Üniversitesi ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı bünyesinde kurulan özel araştırma ve geliştirme şirketi KK Teknoloji Ar-Ge uzmanı Kemal Karaoğlan ile elektrik ve elektronik mühendislerinden oluşan 4 kişilik heyet, cihaz için yaklaşık 350 bin lira bütçe ayırdı.
  6 yıl süren çalışma sonucu görme engellilerinhayatını kolaylaştırmayı amaçladıkları cihazı geliştiren ekip KOSGEB ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik AraştırmaKurumundan da Ar-Ge desteği aldı.
  Karaoğlan, “Gözümüz sağlam, baktığımız her noktayı görüyoruz. Görme engelliler de bu cihazla ya cihazı yönlendirerek ya da gözlüğünü takıp başını çevirerek görmesi gereken noktayı işitecek. O nedenle adını sesli göz koyduk. Bu cihaz, görme engelini azaltmaya yönelik bir sistemdir” dedi. 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Görme Engelliler İçin Sesli Göz Cihazı

  Reklam  Görme Engelliler İçin Sesli Göz Cihazı;bütçe oldukça fazla ama işe yararsa tabiri caize hem büyük sevap hem çok faydalı bir iş arge deteği artmalı devlet tarafından+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi