Sagopa ve Kolera’ya özel…

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Güncel Müzik Haberleri Bölümünden Sagopa ve Kolera’ya özel… ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Mattet
  Usta Üye
  Reklam

  Sagopa ve Kolera’ya özel…

  Reklam  Sagopa ve Kolera’ya özel…

  Forum Alev
  ‘İkimizi Anlatan Bir şey’ Sagopa ve Kolera’nın hayatına ışık tutuyor…


  TÜRKİYE’NİN EN İYİ RAP VOKALİ KİM?

  Rapçi Sagopa Kajmer ve eşi Kolera, 'İkimizi Anlatan Bir Şey' isimli albümlerini Aktüel'in gençlik eki -18'e anlattı. Kajmer, müziğin sihrini çözmüş: Dünyevi zevkleri anlatan şarkılar tutmaz…

  Sagopa Kajmer ve eşi Kolera'yı artık tanımayan yok! İkili, nisan ayında 'İkimizi Anlatan Bir Şey' isimli düet albümlerini piyasaya sürdü. 21 şarkıdan oluşan ortak projede 'Contribution X' ve Amerika'nın önemli underground rap gruplarından 'Critical Madness'ın MC'si Critical da ikiliye eşlik etti.

  Düet albüm fikri nasıl ortaya çıktı?

  Sagopa: İlk önce Kolera'nın solo çıkarması gerekiyordu. Eğer bu düeti, solodan önce yapsaydık olmazdı çünkü tek başına bir şeyler yapıp insanlara "İşte bu benim albümüm" diyebilmeliydi. Ayrıca, ben de daha önce kimseyle böyle bir ortak çalışma yapmamıştım. Hem bayan, hem de bir lirik ustası olması beni böyle farklı bir albüm yapmaya itti. Sadece eşim olduğu için düet yaptığımızı düşünen de oldu tabii. Fakat bunlar benim gibi bir profesyonel için çok acemice söylemler...

  Kolera: 2005 yılında 'Karantina Embryo'yu çıkarmadan önce Sagopa ile düet bir albüm yapma kararı almıştık zaten. Sagopa, şarkıları oluşturmaya başlamıştı ve bana aslında 'Senin önce solo albümünü çıkarman gerek sonra düet albümü yapalım' demişti. Eski bir projeydi ama doğru zamanda hayat bulmasını sağladık.

  Sagopa, bir şarkıda "Derin ve deneyselsin diyen moronlara cevaplar üfür" diyorsun, ama şarkıları tek tek anlattığın albüm kitapçığında da bazı şarkıları tanımlarken 'deneysel' ifadesini senin de kullandığını görüyoruz. Burada bir tezat yok mu?

  Sagopa: Aslında yine bir yanlış anlaşılma var. Benim hicvettiklerim; müziğimi dinleyip, saygı gösteren hatta benim çevremde bu işe devam etmek isteyen kişiler olup da benim yaptığım işlere deneysellik, bayıklık, gereksiz yapay derinlik yakıştırmasını yapanlardır. Bir şarkımda 'Evet kuzen derinim' dememin sebebi odur. Bu cümlemi hatırlatmak isterim. İşte benim lirik anlayışım bu. Soru sormak istiyorsan cevabı içindedir. Deneysellik bana göre hoştur, derinlik olması gerekendir, hiçbir duygu sığ değildir. İnsan yoksa kendini aşağılamaktan bir hal olurdu. İnsanlar iyi olan bir işe b.k attıklarında gerçekten içlerindeki fitne açığa çıkıyor. Doğru kelimeler atılan b.ktan yakıştırmalar diye kullanılıyor, ne kötü bir şeydir bu.
 2. Alev
  Özel Üye

  Sagopa ve Kolera’ya özel… Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi