Mardin Müzesi (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Mardin Müzesi (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Mardin Müzesi (Merkez)

  Reklam  Mardin Müzesi (Merkez)

  Forum Alev


  Mardin Müzesi (Merkez)
  Mardin il merkezinde Cumhuriyet Alanı’nın yanında bulunan bu yapı kitabesinden öğrenildiğine göre; Antakya Patriği Behnam Bani tarafından 1895 yılında Süryani Katolik Patrikhanesi olarak yapılmıştır.

  Bu yapı bir süre askeri garnizon, kooperatif binası, sağlık ocağı ve polis karakolu olarak kullanılmıştır. Kültür Bakanlığı 1988 yılında yapıyı Süryani Katolik Vakfı’ndan satın almış, restore ettikten sonra da 1995 yılında müze haline getirilmiştir.

  Mardin Müzesi daha önce Artuklu Sultanı Sultan İsa’nın XIV.yüzyıl başlarında yaptırmış olduğu Zinciriye Medresesi’nde bulunuyordu.

  Bugünkü müze binası üç katlı olup, sarımtırak renkli kalker taşından yapılmıştır. Binanın çift girişi vardır. Dış cephe görünümü tonoz, kemer ve sütun başlıklarındaki taş oymaları ve süslemeleri ile dikkati çekmektedirMüzenin birinci katı konferans salonu, sergi salonu, kafeterya ve dinlenme salonlarına ayrılmıştır. İkinci katında etnoğrafya sergi salonu, kütüphane ve eser depoları bulunmaktadır. Üçüncü katta bütünüyle arkeolojik eserler sergilenmekte olup, yönetim birimleri de bu katta yer almaktadır.

  Mardin Müzesi’nin belli başlı eserlerini Girnevas kazısından çıkan tabletler, silindir mühürler, keramikler, figürinler, kandiller, gözyaşı şişeleri, iğneler, kült kapları, takılar; Kuzey Mezopotamya ve Güneydoğu Anadolu kültürlerinden Eski Tunç, Asur, Urartu, Grek, Pers, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Artuklu ve Osmanlı dönemlerine ait kültür varlıkları oluşturmaktadır. Ayrıca altın, gümüş ve bakır sikkeler de onları tamamlamaktadır.Müzenin etnoğrafya bölümünde Mardin ve çevresine ait günlük yaşamda kullanılmış malzemeler ile giysiler sergilenmektedir. Bunların arasında Midyat’a özgü gümüş işlemeler, kolyeler, küpe, bilezik, halhal, alınlıklar bulunmaktadır. Ayrıca delici ve kesici silahlar, kahve (mırra) takımları, hamam eşyaları, tespihler, ısınma araçları ile çeşitli amaçlarda kullanılmış bakır eşyalar da onları tamamlamıştır.

  1.Cadde, Cumhuriyet Alanı Mardin
  Tel : (0482) 212 16 64
  Faks : (0482) 212 77 97
 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Mardin Müzesi (Merkez)

  Reklam  Mardin çok eski zamanlardan beri kültürel değerleri hep fazla olmuştur.Mardin medeniyetlerin beşiği haline gelen ender iller arsında yer almaktadır.Bu kültür Mardin müzesinde bir kısmı sergilenmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi