Çemdin Kalesi (Eski Kale) (Viranşehir)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Çemdin Kalesi (Eski Kale) (Viranşehir) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Çemdin Kalesi (Eski Kale) (Viranşehir)

  Reklam  Çemdin Kalesi (Eski Kale) (Viranşehir)

  Forum Alev


  Çemdin Kalesi (Eski Kale) (Viranşehir)
  Şanlıurfa Viranşehir ilçesinde, Viranşehir-Şanlıurfa karayolunun 9.km.sinde bulunan Çemdin Kalesi MS.II.yüzyılda Romalılar tarafından yapılmıştır. Bizanslılar, Araplar, Akkoyunlular tarafından da kullanılan kale birkaç kez el değiştirmiş, onarılmış ve genişletilmiştir.

  Viranşehir’de yüksek bir tepe üzerinde bulunan kale sert kalker taşından yapılmıştır. Çevresindeki kayalıkların içerisi oyularak buradan da yararlanılmıştır. Kaleyi çevreleyen sur ve burçlar beyaz kesme taştan yapılmış, iç kısımlar moloz taş ve dolgu malzemeleri ile doldurulmuştur. Sur duvarları 3-4 m. kalınlığında olup, 8-10 m. aralıklarla, 13-14 m. yüksekliğinde burçlarla takviye edilmiştir. Çevresinde içerisi su dolu olan 5 m. derinliğinde ve 5 m. genişliğinde de bir savunma hendeği yapılmıştır.

  Kalenin doğu ve batı yönünde iki kapısı bulunmaktadır. Bu kapıların önünde de su hendeğinin üzerine konulan iki seyyar köprüye yer verilmiştir. Günümüzde iyi bir durumda olan kalenin içerisinde yapı kalıntıları bulunmaktadır.

 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Çemdin Kalesi (Eski Kale) (Viranşehir)

  Reklam  Bu bölgelere hakim olan Romalılar tarafından kurulan kale, zamanla Bizans, Akkoyunlular ve Arapların eline geçmiş düşmanlara karşı savunma sistemlerini içinde barındıran bir kaledir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi