Mardin ile ilgili yazılar ve resimleri

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Şehir ve İlçeler ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Mardin ile ilgili yazılar ve resimleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ROBİN
  Usta Üye
  Reklam

  Mardin ile ilgili yazılar ve resimleri

  Reklam  Mardin ile ilgili yazılar ve resimleri

  Forum Alev
  benim memleketım Mardin
  Dünya Miras Listesinde yer alan, Mezopotamya'yı seyreden tarihi kent; Mardin...

  Mardin kitaplara sığmayacak kadar derin kültüre sahip bir ilimiz, konunun MÖ.8000 yıllarına dayanan tarihi yönü bir tarafa Urfa-Viranşehir yoluyla gelip de Kızıltepe kavşağından dönerek yükselmeye başlayınca karşınıza bir tablo gibi çıkan çarpıcı özellikteki kent, kiremitsiz evleri, basamaklı, daracık gizemli sokaklarla birbirlerinin havasını, ışığını kesmeyecek şekilde sırt sırta binerek kaleye doğru tırmanıyor.


  Özellikle akşam güneşinde ışığı arkanıza alıp da, eski Mardin kentinin karşısına geçip adeta bakıştığınızda, kent sizi, siz kenti seyrediyorsunuz! Cephesi size dönük tamamını bir defada görebildiğiniz ender yerleşimlerden biri olan kent aslında uçsuz bucaksız uzanan Mezopotamya'yı seyrediyor, biz araya giriyoruz!. Fakat bu seyir ne bir saate, ne bir güne, ne de daha fazlasına sığacak gibi değil. Günün değişik zamanlarında, mevsimsel ışık efektlerinin sihiri ile her saat başka görünen Mardin de akşam güneşinin kızarttığı gökyüzü ve evlere yansıyan sarartısı içinde ilk dikkati çeken görkemli kale eteğinde omuz omuza vermiş motiflerle süslü kesme taş evlerin dayanışması arasında sivrilen minareler, kiliseler, farklı mimari yapı tarzı oluyor.
  Apartman dokusu hakimiyetindeki illerden gelenler için bu görüntü ilk kez Mardin'i görenlerde değişik duygular yaratıyor. Araç giremeyen, çöp toplama dahil taşımacılığın at, eşek, katırlar ile yapıldığı basamaklı sokaklarda yürürken, kemerler altından geçilen dehlizler ilk kez gelen ziyaretçileri hayretler içinde bırakabiliyor! Kapı üstü süsleri, kapı tokmakları, pencereler gibi detaylara dalarsanız kent gezisi içinden kolay kolay çıkabilmeniz hiç mümkün olmuyor ! Yine de Mardin'e gitmeden önce bu ili tanıtan kitaplar okumalı, açıkçası tarihini, coğrafyasını, kültürünü çalışıp gitme ihtiyacı duyuluyor.


  Güneydoğu acılı kebapları ün şalmış. Bölgenin pul biberleri hediyelikler arasına bile girmiş Pul biberlerle lezzetlenen patlıcanlı kebapların yanı Mardin mutfağının lezzetleri arasında iştah açan nar ekşili acılı, baharatlı salatalar, Kitel adıyla anılan içli köfte, bir tür dolma olan mumbar, taze etten yapılan domatesli Mardin güveci, doğal ortamda beslenmiş kuzu ve oğlakların kol kısmından içine iç pilav doldurulup dikilmesi ve uzun süre buharda pişirilen kaburga dolması, şenbuzek adı verilen lahmacunlar, alinazik, irmik helvası, zerde, sütlaç, yoğurt tatlısı, doyurucu olduğu kadar hazmettirici bir kahve türü olan mırra ile son bulan yemekler yöresel özellikler taşıyor  Mardin şehir merkezi


  Mardin Kalesi


  Mardin evleri


  Mar Mihail Kilisesi


  Mezopotamya'ya bakış

 2. 2
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam  memleketimizin bukadar güzel olduğunu bilmiyordum yaw hakketende harikaymış 3. 3
  maksimilyan
  Yeni Üye
  EmeĞİn İÇİN TŞk Mardİnİmİz HakkInda Benİmde HazirladiĞim Bİ R Vİdeo Klİp Var Onu İnŞallah İlerİ Bİr Zamanda Sİzlere Sunacam....
  Mardİn İle İlgİlİ Kaleme AlinmiŞ Bİr Makaeleyİ Sİz Sunmak İstİyorum.. 4. 4
  maksimilyan
  Yeni Üye
  Doğal güzelliklere, tarihi sergileyen eşsiz zenginliklere ve zengin kültürel varlıklara sahip olan mardin ili, anadolumuzun güneydoğusunda, bu toprakların kaderini paylaşan, zaman zaman yeşerip, zaman zaman solan birçok eski uygarlıklara beşiklik yapmış gizemli, bir kenttir.
  Mardin, sahip olduğu kültürel değerleri ve günümüze kadar taşınan yüreklerdeki engin sevgi, hoşgörü ve sevecenliğin doruk noktaya ulaştığı, farklı kültürleri ve dinleri içinde harmanlamış-yoğurmuş açık hava müzesi görünümüyle dünyada venedik ve kudüs’le birlikte sayılı 3 sit kentten bir tanesidir.
  Gökyüzüne komşu olan mardin, tarihi ipek yolu ve uygarlıkların beşiği olarak bilinen verimli mezopotamya ovası üzerinde kurulmuş efsane bir kenttir.
  Tarihin tanığı mardin, binlerce yıl öncesine dayanan tarihin akışı içerisinde insanlığın kültür mirası olan çok zengin bir mozaiktir.
  Yaşayan tarih mardin, dünyanın oluşumundan buyana, zamanı içinde taşıya gelen işlemeli taş yapılarıyla heyecan vericidir.
  Tarihe açılan pencere mardin, açık hava müzesi görünümüyle unesco’nun dünya kültür mirası içine almayı planladığı, türkülerin yakıldığı, şiir ve efsanelerin söylendiği, sokaklarında özgün reyhani müziği'nin çalınıp oynandığı kadim bir kenttir.
  Taşın ve inancın şiiri mardin, inanç turizmi içerisinde yer alan önemli merkezlerimizden birisidir.
  Mimari,* etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile zamanın durduğu izlenimi veren mardin, güneydoğu anadolu'muzun şiirsel kentlerinden birisidir.
  Ve mardin, gündüzleri “seyranlık” geceleri “gerdanlık” olarak tanımlanan güneydoğu anadolu'muzun “turizmde misafir odasıdır”
  bir kale kent görünümünde olan mardin, kiremitsiz çatılarıyla kesme taş işçiliğinin en güzel örneklerine sahip, yüzü mezopotamya’ya bakan evleri, araç girmeyen gizemli tünellerden oluşan ve sonu görünmeyen daracık kademeli sokakları, yapı ve anıtları ile fotoğraf karelerini çoğaltacak güzelliklere sahiptir.
  Bunlara ilave olarak, mimari konulara eklenen antik eserler, tarihi ören yerleri mardin’de yelpazeyi daha da genişletebilmektedir.
  Eğer bir geçmişe yolculuktan bahsetmekistiyorsanız ilk durağınız mardin olmalıdır.
  Kısaca mardin’i tanımak için mardin’i yaşamak, mardin’i yaşamak için mardin’i mutlaka görmek gereklidir.* anlamak için, anlatmak için mardin'i görmelisiniz.* çünkü, mardin’i göremeyenlerin yaşamında çok önemli bir boşluk var demektir.
  Sizlere, güneydoğu anadolu'muzun misafir odası olan tarih ve kültür şehri mardin’e hoş geldiniz diyorum.
  Saygılarımla.

  Ferit_deger
  Mardin' den selamlar

 5. 5
  ciwan.47
  Yeni Üye
  hey sen sağolasan robin usta paylaştığın resimler tek kelimeyle mükkemmel... ve insanı çok cüda bir uykudan uyandırıyor.... ha ben nerelimiyim? insanların güneşten önce doğduğu medeniyetin başkenti, tarihi yapısıyla dünyanın 3. antik kenti, gecesi gerdanlık olan mardinden.... Ankara dan memleketime sevgi ve saygılarımla selamlar.... mıstefa....

 6. 6
  Easy
  Güncelleme
  Mardin , Mukemmel Yapılar'a Sahip bir Memleket .


  sırnak'da Askerlık Yaptıgım Donem Teslım olmak ıcın gıderken Mardin'de konaklamıstık.


  Harika bir Doga Gorumune Sahip , Süper Mimarı Evleri İle Ogrenim Sıralamasında Ust Noktaları Zorlayan Bir Sehir.

 7. 7
  djyeminli
  Üye
 8. 8
  djyeminli
  Üye

 9. 9
  djyeminli
  Üye
 10. 10
  djyeminli
  Üye 11. 11
  @LP@CİNO
  Üye

  --->: benim memleketım Mardin

  Reklam  evet forumalevdeki çoğu mod ve admin mardinli sanırım... güzel bir şehire benziyor bir arkadaşımın söylemişti anlattığı kadar varmış...

 12. 12
  ESAT
  Üye
  11 yaşlarındayken ailemle mardine gitmiştim. bi kilise vardı kuyudan rahip su çekti bizde içtik. sagol

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
mardin ile ilgili yazılar,  mardini tanıtan yazı,  mardin hakkında bilgi,  mardin ile ilgili yazilar,  mardin ile ilgili kompozisyon
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi