Alem yahşi , ben yaman - Alem buğday , ben saman !

+ Yorum Gönder
Ciddi Konular ve Güzel Yazılar / Makaleler Bölümünden Alem yahşi , ben yaman - Alem buğday , ben saman ! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  karadağlı.x
  Üye
  Reklam

  Alem yahşi , ben yaman - Alem buğday , ben saman !

  Reklam  Alem yahşi , ben yaman - Alem buğday , ben saman !

  Forum Alev
  Aradığınım ! diyordu hâl lisanıyla . Ötelerin ötesinden , onun da en ötesinden gelenim ! Derdinim , tasanım ben senin ! Aramakla bulunmayanım ama yalnızca arayanlara bulunanım ! Derdime düşenlerin derdiyim ! Arzulayanları arzu edenim !

  Tadın , lezzetin , güzelliğin menbaıyım ! Şeker şerbetiyim , ballar balıyım ! Velhasıl aşkım ben ! Aşığım ben ! Seven de , sevilen de benim !


  İşim gücüm aşk , sevmek benim ! Aşk yer , sevda içerim. Dengim olmadığından hasmım da yoktur. Hasmı olmayanın cengi cidali , kavgası mı olur ? Kavgası olmayan nazeninim ben !

  Ele avuca sığmayanım ! Bilinmeyen , görünmeyenim ama , her zerreden baş gösterenim !

  Gülistanda feryat eden bülbülleri seven gül benim ! Hangi bülbülün haddine düşmüş ki beni sevsin ? Canlar yakan güzelliğim ve hoş kokum , onların gönül gözlerine ve burunlarına değmedik çe .. Ben onları sevmedik çe.

  Kargayı gül budağında öterken kim görmüş ki ? Can kulağıma ; bülbüllerin feryadın dan , ahu figahından daha hoş gelen hiç bir seda yoktur ..

  İçinde bulunduğum zamandan çıkmış , akıp gidiyordum. Vaktin oğlu , zamanın ve mekânın esiri değildim artık ..

  Geri dönmeyi istemediğinden ; koştukça nefesi açılan halis cins yarış atları gibi , huruç edip yükseldikçe keyiflenen ruh kuşum , sanki Zümrüt-ü Anka olmuştu ..

  Ehli aşkın dermanı ol sohbeti Mevla ile ,
  Katreler derya olur , cemiyeti kübra ile ..

  Akarı olmayan göl ; üstünde çer çöp toplar , kir tutar , kokar . Göl olmayın ! Cari nehirler gibi çağlayın ! Çağlayın da , kir tutmayın , kokmayın !

  Yukarıdan aşağıya doğru yuvarlandıkça büyüyen kar topu gibi ; sevgilinin diyarından gelen hoş bir selam ile , gönül semanızda toplanan hasret bulutlarını , bir araya gelerek rahmet yağmurlarına çevirmenin derdine düşün !

  O katreler ( damlalar )ki ; cılga iken , uçsuz bucaksız çöllerde, kızgın güneşin altında buharlaşıp yok olmamak için , bir an evvel ırmağa yetişmenin telaşıyla kıvranan dereye , çaya dönüşsün.. Çaylar ise ırmaklara er geç karışacaktır. Daha o zaman tasa etmeyin , korkmayın. Zira ırmakların varış yeri ummandır , deryadır..

  Gözümüzün nuru , sürmesi Yunus Emre`mizin ;

  Yunus ! İmdi varlığın ver yokluğa !
  Yokluk içinde sana varlık doğa !

  dediği gibi , bu kapı yokluk kapısıdır . Varlık derdine düşenlerin, baş olmak isteyenlerin , içeriye bir adım dahi attırılmadığı yokluk kapısı .

  Nefsinize arka çıkmayın !.. Düşman olamıyorsanız bari , hiç değilse dost olmayın onunla !.. Yolumuzun nihai kârı kemali olan tevazuu ve mahviyetin eşiğinden başınızı hiç kaldırmayın !

  Alem yahşi , ben yaman !
  Alem buğday , ben saman !

  deyin gezin her daim gönül aleminizde !

  Eli kılıç tutacak olgunluğa gelene kadar ; bütün vücut ve gönül ikliminize hakim olan azılı düşmanınız Fravun `a göstermeden , çocuk Musa`nızı büyütüp , yetiştirmenin derdine düşün !

  Her anne deyişinde ağladıkça , gözünden sicimler gibi kanlı yaşlar süzülen yetim Musa`nızı ..

  Öyle masum , öyle garip ki .. Şefkatli bir el uzanır da , beni tekrar geldiğim yere , asıl vatanıma götürür mü diye , parmaklıklar arkasında melûl , mahsun bekleyen kimsesiz yavruyu .. Ruhumuzu !. Asil ama garip ruhumuzu !

  `` İlk önce yaratılan benim ruhumdur , benim nurumdur `` buyuran, bir mahlâsı da `` Ebul ervah `` yani ruhların annesi olan şefkatli Mustafa efendimiz ( S.A.V. ) , `` Mümin gariptir. Bu dünyaya garip gelir , garip gider . `` demedi mi o yüzden . ?

  Gurbette olduğunu bilen gariplere , garip gelip garip gidenlere müjdeler olsun ! Ey garipler , sizlere selam olsun bizden de ! Selamlar olsun !

  Asrımızdan binlerce yıl evvel gelip ocaklar söndüren , nice gönül kâbeleri yıkıp dünyayı kana bulayan zalim Firavun ve Nemrut`lara ; `` Bre kâfirler ! Bre zalimler ! `` diye hınçla , ta o zamanlara kılıç uzatırken ; o güç ve iktidarı eline geçirdiği vakit belki onlardan da geri kalmadan zulmedecek kadar güçlü heva ve arzularımızın , baş olmak ihtirasıyla kıvranan çaresiz benliğimizin , bize bizden de yakın bir halde , pusuya yatmış sinsice fırsat kollayan zalim Firavun`umuzun bizdeki adı .. Nefsimiz !..

  Kıyamete kadar gelecek olan bütün insanlığa , ümmetine misal olması için ; `` Allah`ım ! Beni nefsimle baş başa bir an bile olsun bırakma ! `` diye dua ederken , o zalimin zulmünden bizleri haberdar eden en şefkatli ruh annemize selamlar olsun !

  `` Sen olmasaydın , sen olmasaydın !.. Alemleri yaratmazdım. Seni sevdim yarattım , övdüm yarattım ey sevgilim Muhammed ! Sana gelen bana gelmiştir , senin elini tutan benim yed`i kudretimden ( kudret elimden ) tutmuştur ! Seni seven beni sevmiştir , senin razı olduğundan ben razıyım ey habibim ! `` buyurulan aşk Peygamberine nihayetsiz selamlar olsun !

  Vakti saadetlerinde ümmeti ashabına ; `` Ey ashabım ! Hiç değilse günde en az yarım saat müslüman olunuz ! `` buyurduğun da , korku ve hayretle `` Anamız babamız sana kurban olsun ! Ruhumuz , canlarımız fedadır.. Uhut `da , Hendek`de bunca şehitler verdik , yoluna varımızı yoğumuzu serdik. Bizler halâ müslüman olamadık mı yoksa Ya Resulallah ? `` diye telaşa düşen , gökteki yıldızlar gibi ziyalı sahabesine ; `` Hiç değilse yarım saat bir araya gelip sohbet edin bir birinizle. Zira din nasihattır , din nasihattır , din nasihattır ! `` demişlerdir , incilerini gösterircesine tebessümler ederek ..


  İşte böyle benim can dostlarım forum alev üyesi kardeşlerim ! Biz forum üyelerininde bir araya gelmekten maksadımız ; gırgır şamata yada vakit öldürmek olmamalı , vede değil... Bizler bir birimizden bir şeyler öğrenip , selam , sevgi ve saygı ile muhabbet bağlarımızı güçlendirip gönüllerimize yağan hasret bulutlarımızın , aşkı muhabbet yağmurlarına dönüşerek , kuruyan derelerimizdeki sel yataklarını uyandırıp , cuşa getirmektir..

  Selam , Sevgi ve Saygılarımla 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Alem yahşi , ben yaman - Alem buğday , ben saman !

  Reklam  dünya uğraşları insanın aklını başından alıyor oysa niçin bu dünyada var olduğumuzu hatırlamak ve kendimizi yanlış yollara vurmamak gerek sonuçta kainatta en küçük gezegende nokta gibiyiz+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi