A'Dan Z'Ye Burun Estetiği

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Güzellik ve Makyaj Bölümünden A'Dan Z'Ye Burun Estetiği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  A'Dan Z'Ye Burun Estetiği

  Reklam  A'Dan Z'Ye Burun Estetiği

  Forum Alev
  Burun Estetiği

  Burnunuzu beğenmiyor musunuz ? O halde bu burunla yaşamak zorunda değilsiniz. Burun estetiği ile yepyeni bir burna kavuşabilirsiniz, ama önce konu hakkında biraz bilgi almakta fayda var. Op. Dr. Nuri Battal anlatıyor...
  Bu hafta biz Türklerin en sık yaptırdığı estetik ameliyat olan burun estetiği konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Aslında gerçekten, biz Türklerin burunları çok özel bir yapı ve biçim içeriyor. Yani kısaca eskiden beri duyduğumuz Osmanlı burnu, gerçekten vardır. Ve kendine has özellikleri olan bu burunları düzeltmek, yurt dışındaki plastik cerrahları zorlamakta, yapılan ameliyatlar fazla başarılı olamamaktadır. Bu nedenlerle örneğin Avrupa’da yapılmış pek çok ameliyatı burada düzeltmeye çalışmaktayız. Türk plastik cerrahları bu konuda oldukça başarılıdır ve dünyada bu konuda önemli bir yere sahibiz; çünkü tüm estetik ameliyatlar içinde burun ameliyatı oranı Türkiye’de ciddi bir oranda yüksektir ve bu da Türk Plastik Cerrahlarının diğerlerinden daha tecrübeli olmasına neden olmaktadır.

  Burun estetiği (rhinoplasty), günümüzde en sık yapılan estetik ameliyattır. Burun yüz estetik anatomisinin en önemli yapılarından birisidir. Burun estetik görünümünden mutsuz ve bunu düzelttirmek isteyen hastalara uygulanır. Kaza veya kanser gibi çeşitli başka nedenlerle oluşan burun hasarlarının onarımı için de uygulanmaktadır. Diğer bazı hastalarda, burun tıkanıklığı (deviasyon) nedeniyle ameliyat olduklarında burunlarının da estetik olarak düzeltilmesini istemektedirler. Burun, yüzümüze ifade ve anlam katan bir organ. Bir çok burun ameliyatında bir yandan burun şekli düzeltilir, diğer yandan fonksiyon bozuklukları giderilir. Burun şeklini düzelttirmek isteyen hastalara 16-18 yaşına kadar beklemeleri gerekir; çünkü burun kemiği gelişiminin yüzde 90’nı bu yaşlarda tamamlanıyor. Burun ameliyatları ile birlikte yüz simetrisini ve profilinin düzelmesini sağlamak için gereken hastalarda çene ucu estetiği ameliyatı da yapılmaktadır. Çene ucu geride olanlarda ilerletme veya protez eklenmesi ilerde olanlarda ise çene ucunu geriletmek için ameliyatlar burun ameliyatları ile birlikte planlana bilmektedir.

  Ameliyata uygun adaylar:

  Burnunuz yüzünüze oranla genişse,
  Profilden bakıldığında burun kemiğiniz kemerliyse,
  Önden bakıldığında burnunuz çok genişse,
  Burnunuzun ucu aşağıya sarkıyorsa, çok kalın ya da genişse,
  Burun delikleriniz genişse,
  Burnunuz çarpıksa,
  Burun şeklinden ve yapısından memnun değilseniz,
  Daha önceden yapılmış bir burun ameliyatının sonucunda oluşmuş bir kusur kalmışsa,
  Geçirdiğiniz bir kaza sonucunda burnunuzun simetrisi bozulduysa estetik burun ameliyatları için uygun bir aday sayılırsınız.
  Ameliyat süreci
  Burun ameliyatının amacı, buruna, yüzün diğer bölümlerine uyacak biçimde doğal bir görünüm vermektir. Bu ameliyatta, burunun boyutları küçültülür ya da büyütülür, ucu yeniden şekillendirilir, üzerindeki tümsek alınır ve üst dudak ile burun arasındaki kötü açı düzeltilir. Bazı vakalarda kontürü düzeltmek amacıyla doku eklemek gerekir. Ayrıca bu ameliyatta doğumdan gelen fonksiyon bozuklukları ya da solunum güçlüğü gibi birçok soruna çözüm bulunur. Bu değişikliklerin biri ya da hepsi tek ameliyatta gerçekleştirilir.

  Ameliyat, genel ya da lokal anestezi altında muayenehanede ya da hastanede yapılabilir. Genellikle 1-2 saat kadar sürer. Burun kanatlarının içinde açılır ve burun içinden çalışılır. İzler burun içinde kaldığı için görünen bir iz kalmaz. Kesi cerraha kemik ve kıkırdakları kesmesi, tıraşlaması, yeniden şekillendirilmesi ve dış görünüşünü değiştirmesi amacıyla manevra yapmak için giriş kapısı sağlar.

  Burun tümseği, keski veya testere benzeri bir aletle alınır ve sonra iki yandaki burun kemikleri, daha dar bir köprü oluşturmak üzere birbirine yaklaştırılır. Kıkırdak kesileri burnun ucunu ufaltır ve burun ucunun daha iyi bir biçim almasını sağlar. Burun kökü ile üst dudak arasındaki acıyı düzeltmek amacıyla burun ucu kaldırılır. Bu işlem, kanatları açılmış kesi sayesinde burun ortasındaki kıkırdak tıraşlanarak gerçekleştirilir. Eğer alınan tümsek genişse burun tabanı orantısız duruma gelir. Bu orantısız genişlik, tabandan üçgen bir biçimde küçük derilerin alınmasıyla daraltılır ve kıkırdakların yeni pozisyonlarda korumak için buruna alçıdan bir atel uygulanır. Bu atel, dokuların, yerleşmesini kolaylaştırır, siz uyurken burnunuzu korur ve çarpmalara karşı bir kalkan görevi görür. Ayrıca cilde tam oturursa göz çevresinde çok az ödem oluşur. Genellikle burnun orta kıkırdağını korumak için, özellikle de cerrahi yöntem orta kıkırdaktan uygulandıysa buruna tamponlar yerleştirilir. Burnun ucunda, kemik ile kıkırdak arasında iki sinir bulunur bu sinirler burnun ucunu duyarlılığını sağlar. Cerrah ameliyatta bu sinirleri kesmek zorunda kalabilir. Ancak elbette ki hastanın burnunun ucu hayatının sonuna kadar hissiz kalmaz ve yandan gelen diğer sinirler bir süre sonra o bölgenin yeniden hissetmesini sağlar.

  Ameliyat sonrası normale dönüş
  Hasta genellikle ameliyattan birkaç saat sonra evine gidip dinlenir. Hastanede kalmayı gerektirmez. Ameliyat sonrası ilaçlarla kolayca geçen hafif bir ağrı olabilir. Morarma ve şişmeyi azaltmak için başınız, hafifçe yukarıda yatmanız ve gözlerinize soğuk kompres uygulamanız önerilir. Burun alçısı genellikle ameliyatın 5-7 inci günlerinde çıkarılır. Ama alçının 10 güne kadar yerinde tutulduğu durumlarda vardır. Cerrahınız, sizden, alçınızı geceleri kullanmanızı isteyebilir. Genellikle modern plastik cerrahide burun içine tampon çok gerekmedikçe konmamaktadır. Ancak gerektiği durumlarda 1-2 gün süre ile koymak gerekebilir.

  Göz çevresindeki morarmalar ameliyattan sonraki günler içinde solmaya başlar. Genellikle ikinci haftada kaybolur. Burundaki hafif şişlik yavaşça geriler ancak bazıları aylarca sürebilir. Sigara kullanan hastalarda şişlikler kullanmaya oranlar 2-3 katı daha fazla olmakta ve daha geç
  geçmektedir. Bu nedenle ameliyat sonrası sigara içilmesi pek tavsiye edilmez.

  Ameliyatların çoğu, burun içinden yapıldığında görülebilir yara izi kalmaz. Sadece geniş burun kanatlarının daraltması gerekiyorsa her 2 burun kanadı kıvrımında zor fark edilir bir iz bırakacak şekilde kesi yapılabilir. Kişinin ameliyat sonrası aniden normal görünüme dönmeyi umması gerçekçi değildir. Burnun son görünümünü alması haftalar, aylar, hatta bazı vakalarda bir yıl sürebilir. Düzelmenin derecesi uygulanan bakımın kaps..... ve burnunuzun, kıkırdaklarınızın ve derinizin temel yapısına bağlıdır. Şekli bozuk burunda, belirgin ve çarpıcı bir sonuç elde edilir. Hafif büyük bir burunda başarıyla düzeltilebilir ama belirgin bariz bir değişiklik göze çarpmayabilir. Bazı burun ameliyatlarından sonra yakınlarınız yüzünüzde büyük bir fark görmediklerini söyleyebilirler bu sözlerin başarısızlık belirtisi olarak almayın. Tam tersine, burnunuz daha "iyi" ve "doğal" görünüyorsa fark edilmemesi kadar normal bir şey olamaz.

  Sonuçta amaç, dikkat çeken yeni bir burun yaratmaktan çok yüzün genel özelliklerine yakışan orantıda ustaca harmanlanmış bir burun ortaya
  çıkarmaktır. İyi bir burun ameliyatı ameliyat olduğu fark edilmeyen burundur. Ameliyattan sonra 1-2 gün içinde ayağa kalksanız da, cerrahınız normal günlük yaşamınıza yeniden başlamanıza uygun bir program önerebilir. Bu program çerçevesinde koşmak, yüzmek, hatta öne eğilmek gibi kan basıncını arttıran aktiviteler ilk birkaç ay kadar kısıtlanabilir. İşe geri dönme kararı ise kişinin şişlik ve rahatsızlık derecesine bağlı burun alçınız çıkarıldıktan sonra çürükleri örtmek için kozmetik ürünler kullanabilirsiniz. Çürüklerin geçmesi derinin hassasiyetini bir ölçüde normale döndüğünü gösteriyor. Bu süre içinde ise dışarı çıkarken güneşten koruyucu ürünler kullanabilirsiniz.

  Sonuçları olumlu etkileyen faktörler:

  Estetik burun ameliyatı yaptırmış hastalarda sonuçları olumlu etkileyen faktörler şöyle sıralanabilir:

  Burun derisinin inceliği,
  Kıkırdakların güçlü olması,
  Burun ucunun ince olması,
  Hastanın yaralarının iyileşmesinde sorun olmaması,
  Daha önce burun ameliyatı geçirmemiş olması,
  Burun ile yüz arasındaki büyük orantısızlıklar olmaması,
  Ameliyat sonrasında doktorun önerilerine uyması,
  Sigara içmemesi gibi sıralanabilir.

  Sonuçları olumsuz etkileyen faktörler:

  Daha önce ameliyat geçirmiş olması
  Burun derisinin kalın olması
  Hastanın yaralarının kötü iyileşmesi
  Burun ucunun kalın olması
  Burun ile yüz arasında oran açısından büyük uyumsuzluklar olması
  Ameliyat sonrası hastanın doktorun önerilerine uymaması
  Kıkırdakların zayıf olması.
  Op.Dr. Nuri BATTAL
 2. 2
  3gen
  Yeni Üye

  --->: A'Dan Z'Ye Burun Estetiği ..

  Reklam  Mesaj İçeriğinde Bulunan Reklam Nedeniyle Mesaj Yönetim Tarafından Silindi . 3. 3
  deryanet
  Yeni Üye
  burun estetiği resimleri görünmüyor? bi bakarmısınız konu çöp sanırım+ Yorum Gönder
burun estetiği forum
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi