Karbonhidrat bağımlısı mısınız

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Güzellik ve Makyaj Bölümünden Karbonhidrat bağımlısı mısınız ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Karbonhidrat bağımlısı mısınız

  Reklam  Karbonhidrat bağımlısı mısınız

  Forum Alev
  Karbonhidrat Bağımlısı mısınız ?

  Ekmeksiz yemek yiyemeyen çay saatlerini kurabiyesiz geçiremeyenkilo vermeye çalışırken açlıklarını bisküvilerle bastırmaya çalışan bayanlar ve pizza düşkünü erkekler aslında önemli bir bağımlılığın parçası haline gelmiş olabilirler. Ve bu bağımlılık zayıf ya da kilolu pek çok insan için aslında önemli bir sağlık sorunu haline gelebilir.

  Karbonhidrata neden aşerilir?

  Belirli yiyeceklere karşı zaman zaman hissedilen aşırı isteğin arkasındaki etmenlerin ve "iştah" kavramının anlaşılabilmesi için yapılan araştırmalar net bir sonuca ulaşmak için henüz yeterli veri olmasa da genellikle "kandaki şeker oranının düşmesinin açlığı tetiklediği" konusunda uzlaşmışlardır. Bu durum da hızlı bir enerji kaynağı olması sebebiyle karbonhidrat içeriği yüksek yiyecekleri aşermeyi açıklayabilmektedir. Karbonhidrat bakımından zengin yiyecekler ekmek bagel pasta tahıllar (makarna-pirinç-bulgur) çikolata bisküvi kraker meyve ve meyve suyu dondurma patates cipsi patates çörek tart patlamış mısır ve şekerle tatlandırılmış içecekler gibi sayısız örnekten oluşmaktadır. Buna ek olarak karbonhidrat gibi davranan diğer maddeler (tatlandırıcılar alkollü içecekler ve monosodyum glutamat gibi) karbonhidrat aşermesini ve/veya kilo alımını tetikleyebilir.

  Peki karbonhidrat aşermek veya karbonhidrat bağımlılığı nedir?

  Karbonhidrat bağımlılığı karbonhidrat bakımından zengin yiyecekler tüketildiğinde insülin hormonunun aşırı salgılanması sonucu ortaya çıkan dengesizlikten kaynaklanmaktadır insülin hormonu vücudun şeker nişasta ve diğer yiyecekleri enerjiye çevirmesi için kullanılan hormondur insülin (açlık hormonu olarak da adlandırılır) diğer birçok görevinin yanı sıra vücuda yemek yemesi gerektiğinin yedikten sonra ise yiyeceklerin yağ olarak depolanması gerektiğinin sinyalini verir. Karbonhidrat tüketildiğinde önce insülin yükselip sonrasında kan şekeri düşer. Bu da genellikle daha fazla yemek yeme bazı kişilerde ise ağırlıklı olarak karbonhidrat tüketme isteği doğurur. Aşırı miktarda salgılanan insülin fazla ve çok sık yeme güdüsüne ve alınan besinin yağ olarak depolanması için bünyenin hazır olmasına neden olur!

  Bu durum "yemek sonrası reaktif hiperinsülinemi"dir. Anlamı ise yemekten sonra aşırı miktarda insülin salgılanmasıdır. Zaman içinde hiperinsülinemik kişiler insüline karşı dirençli hale gelirler. Bu da kaslarında sinir sistemlerindeki ve organlarındaki hücrelerin kanlarındaki yüksek insülin düzeyine karşı kapalı olmaya başlamasıdır. İnsülin enerjinin (kan şekeri ve glükozun) bu hücrelerin içine girmesini sağlayamaz hale gelir. Bu noktada kişi rahatsızlık hissi titreme şiddetli yeme isteği baş ağrısı gibi kan şekerinin düşmesine (hipoglisemi) benzer semptomlar yaşayabilir. Kan şekeri kaslara sinir sistemine veya organlara kolay giremediği için yiyeceklerden gelen enerjinin çoğu yağ hücrelerine yönelir ve bunun sonucunda da kolaylıkla kilo alımı görülür. Zaman içinde her ne kadar yüksek insülin düzeyi devam etsede yağ hücreleri bile kendini dışarıya kapatabilir. Bu durumda glükoz kan içine hapsolur bunun sonucunda da "Yetişkin Yaşta Başlayan Şeker Hastalığı (Tip 2 Diyabet)" diye bilinen durum gerçekleşir.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Karbonhidrat bağımlısı mısınız

  Reklam  Kan şekerinin düşmesine bağlı olarak karbonhidrat içeren yiyecekler yeme isteğimiz ortaya çıkmaktadır. Karbonhidratlı yiyeceklerin bir çoğu kilo alımına sebep olduğundan diyetisyenler tarafından aşırı tüketiminden uzak durulması gerektiğini söylemektedirler.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi