40 Yaşından Sonra Gür Saçlar-Saç Bakımı-Saç Ekimi

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Güzellik ve Makyaj Bölümünden 40 Yaşından Sonra Gür Saçlar-Saç Bakımı-Saç Ekimi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  40 Yaşından Sonra Gür Saçlar-Saç Bakımı-Saç Ekimi

  Reklam  40 Yaşından Sonra Gür Saçlar-Saç Bakımı-Saç Ekimi

  Forum Alev
  40 Yaşından Sonra Gür Saçlar  40 Yaşından Sonra Gür Saçlara Sahip Olmak

  Menapoz sinyalleri veriyorsunuz ayrıca saçlarınız da inceldi, kurudu ve azaldı. Demek ki saçınızın artık desteğe ihtiyacı var!
  Kolajen, retinol veya bitkisel (phyto) hormonlar denince aklınıza ne gelir? Herhalde yaşlanma etkilerini geciktiren kremleri düşünürsünüz. Çünkü bu maddeler, kremlerin içeriğindeki en önemli etken maddeleri oluşturuyorlar.

  Ancak son zamanlarda bu maddelere saç bakım ürünlerinde de rastlamak mümkün. Sadece cildimiz değil, saçımız da zaman geçtikçe değişim gösteriyor. Kadınların yüzde 60'ı, saçlarının menopoz döneminden sonra inceldiğini, seyreldiğini ve daha kuru olduğunu söylüyor.

  Çünkü yaşla birlikte hormon dengesi değiştiğinden, saç derisindeki kan dolaşımı yavaşlıyor ve böylece saç kökleri yeterince beslenemez hale geliyor. Sonuç: Genç saç telinde 10 tabaka varken, bunların sayısı olgun saçlarda 4'e kadar iniyor.

  Yaşlanmayı Geciktirici Maddeler

  Kremlerdeki yaşlanma geciktirici maddeler saçımıza nasıl etki ediyor? Saçta kırışık mı oluşuyor ki? Cevabı basit: Maddeler, saç köklerine etki ediyor. Saç telinin yapısına etki eden sıradan şampuanların aksine, olgun saçlara hitap eden ürünler özellikle saç derisi üzerinde etkilerini gösteriyorlar. Bu şekilde aynı zamanda daha kalıcı bir sonuç elde ediliyor.

  Örneğin; Şerbetçiotundan elde edilen bitkisel östrojenler, vücudumuzun kendi ürettiği hormonlara neredeyse tıpatıp benziyor. Saçın eksiklerini tamamlıyor ve böylece saç bitimini hızlandırıyorlar. Pro-retinol hücre yenilenmesini hızlandırıyor, akasya ağacından elde edilen kolajen ise saç foleküllerinin beslenmesini arttırıyor.

  Ayrıca her bir teli nemlendirerek koruduğu için, anında gözle görülür bir iyileşme sağlıyor. Üzümden elde edilen prosiyanidin maddesine de artık sadece yüz kremlerinde rastlamayacaksınız. Bu madde, hücrelere zarar veren serbest radikallerin etkisini durdurduğu için, cildinizi koruduğu gibi saçınızı da yaşlanmaktan koruyor.

  Saç dökülmesini yavaşlatın

  Saçların sertleşmesi iyi bir şey değildir. Ancak vücudun östrojen seviyesinde düşme yaşanmasıyla birlikte, saç derisindeki kolajen lifleri de bundan etkilenerek sertleşmeye sebep olurlar. Sertleşen kolajen çileleri saç kökünü tıpkı bir lastik bant gibi sıkarak kan dolaşımını ve beslenmeyi engeller ta ki saç teli beslenemediği için ölüp düşene kadar.

  Günümüzde, 50 yaşın üzerindeki kadınların yüzde 40'ında bu sorun var. Saçınızın seyrelmesini engellemek için frene zamanında basmanız ve saçınızı gerçek bir küre sokmanız gerekli. Tavşan kirazından elde edilen neuroscin veya kafein, saçlı derideki kan dolaşımını hızlandırdığı için oldukça faydalıdır. Sentetik bir molekül olan aminexil ise sertleşen kolajen liflerini gevşettiği için saçın dökülüşünü yavaşlatır. Tüm bu maddeler şampuandan ziyade ampul veya tonik olarak kullanıldığında, gece de saçın içinde kaldığından daha yoğun etkiye sahip olur.

  Beyaz saç güzeldir ama sararmazsa!

  Önce bir tane, sonra iki, sonra üç, derken dört... Beyaz saçlar, tıpkı sonbahar yaprakları gibidir. Teker teker artar ve sürekli çoğalırlar. Saçın doğal renginin solmasından (saçın beyazlamasından), saçtaki melanin içeriği sorumludur.

  Yıllar geçtikçe melanin üretimi azalır ve zaman zaman yerini sadece hava kabarcıklarına bırakır. Yine de saçınız beyazlıyor diye üzülmeyin. Çünkü beyaz veya kır saç son derece asil bir görünüme sahiptir. Yeter ki sararmasın. Sararma da tıpkı hormonlarda gördüğümüz gibi bir eksilme sürecinden kaynaklanır.

  Saçtan ilk önce koyu renkli pigmentler eksilir böylece sarıya yakın pigmentler ağır basar. Bundan dolayı, kestane saçları olanların sarışınlara nazaran daha erken saçları beyazlar. Ayrıca cildin yağ ve ter üretimi, UV ışınlarına maruz kalmak da bu süreçte anahtar rol oynar.

  İşte bu gibi durumlarda özel beyaz saç şampuanlarını kullanabilirsiniz. Bunlar, içerdikleri adaçayı ile ter ve yağ bezlerini daraltır, güneşin zararlı UV ışınlarına karşı koruma sağlarlar.

 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: 40 Yaşından Sonra Gür Saçlar-Saç Bakımı-Saç Ekimi

  Reklam  Hormonların değişmesi ile birlikte doğrudan cilde ve saçların dökülmesine etki etmektedir. Saç dökülmesini engellemek için lavanta bitkisinden yapılan kürler kullanılabilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi