Faizler ne zaman yükselir?

+ Yorum Gönder
Haber Bölümü ve Haberler Bölümünden Faizler ne zaman yükselir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Faizler ne zaman yükselir?

  Reklam  Faizler ne zaman yükselir?

  Forum Alev
  Önceki yazımızda tahvil getirilerindeki artışın belirginleşmesi için belirli aşamaların geçilmesinin şart olduğunu, bu aşamaların ise; küresel çapta merkez bankalarının para politikasında gevşeme döneminin sonuna geldiklerini vurgulaması, zaten bu noktaya gelip tahvil alımlarına yönelen bankaların bunu durdurması veya faiz indirimlerinde sona gelip uzunca bir süre bu seviyeyi korumak isteyenlerin bu düşüncelerinden vazgeçmeleri olarak belirtmiştik.

  Haluk Bürümcekçi / REFERANS

  Bu aşamalar geçilirse, faiz artırım sinyali verilmeden önce bile tahvil getirilerinin yükselişini hızlandırması beklenebilecekti.

  Getiri eğrisi dikleşti

  Bu sürecin hangi hızla geliştiğinin en iyi tahvil getiri eğrilerinden izlenebileceği bilinmektedir. Getiri eğrileri resesyonların öncü göstergelerinden (resesyon öncesi uzun vadeli faizler kısa vadeli faizlerin altına kısa bir süre için inmektedir) biri olduğu gibi, toparlanmaların da teyid edilmesi açısından çok yardımcı olmaktadır. Sert daralma dönemlerinde merkez bankaları kısa vadeli faizleri hızla indirerek getiri eğrisinin uzak ucundaki uzun vadeli faizleri etkilemeye çalışmaktadır. Böylece, daralması beklenen kredi kanallarının reel sektöre olumsuz etkisine bir de yükselen finansman maliyetinin eklenmesi engellenmeye çalışılmaktadır. Bunun bir diğer faydası da, bankacılık sektörünün pasif maliyetlerinin azalması ve sermaye kazancı kanalıyla kârlılık göstergelerinin olumlu etkilenmesidir. Dolayısı ile, daralma dönemlerinde bu çabalara bir de maliye politikalarının gevşetilmesi eklendiğinden getiri eğrilerinin iyice dikleştiği gözlenir. Bu nedenle, toparlanma dönemlerinin ilerleyen dönemlerinde beklenen ilk gelişme getiri eğrisinin düzleşme hızı olacaktır.

  İlk artırım 2010'da

  Bunun genelde çok hızlı olmadığı ABD Hazinesi 10 yıllık ile 3 aylık tahvil getiri farkı verisinden izlenebilmektedir. Resesyon dönemlerinden çıkışta söz konusu farkın uzunca bir süre 300-350 baz puan düzeyinde kaldığı yani getiri eğrisinin eğiminde belirgin değişiklik olmadığı gözlenmektedir. Bu fark son durum itibarı ile 300 baz puan düzeyinde bulunmaktadır. Farkın belirgin ölçüde kapanması yalnızca ABD Merkez Bankası'nın (FED) kısa vadeli faizleri artırma sürecini başlatması durumunda gözlenecektir ki, bu durum ancak toparlanma döngüsünün olgunlaştığı aşamada ortaya çıkabilir. Bu durumda, kısa vadeli faizler sabit tutuldukça 10 yıllık tahviller için üst faiz sınırı yüzde 4 olarak karşımıza çıkmakta, yani bugünkü değerine göre sınırlı bir artış potansiyeline işaret etmektedir. Bu ise, dünya genelinde döviz veya yerel para cinsi faizlerin bir süre daha düşük kalması için uygun bir ortama işaret etmektedir. Kısa vadeli faizler için beklenti ise, federal fonlara yönelik vadeli kontratlardan gözlenebilirken, son durum itibarı ile yıl sonuna kadar faiz artışı fiyatlanmazken, ilk artırımın 2010 ilk çeyrekte olacağı ve yıl sonuna kadar yüzde 1,50 seviyesine çıkabileceği öngörülmektedir. Yani, yılsonuna kadar önemli bir baskı hissedilmeyeceği anlaşılmaktadır ki, bu Türkiye Hazinesi ile DIBS ve Eurobond piyasaları için iyi bir haber olarak kabul edilebilir.

  Borsalara belirgin kayış

  Sonuç olarak, küresel ekonomilerde tabanı geniş olan U tipi bir toparlanma beklerken, risk iştahının artmasıyla ilerleyen dönemde güvenli liman olarak görülen tahvillerden riskli görünen borsalara kayışın belirginleşmesini bekliyoruz. Ancak bu noktanın henüz uzağında olduğumuzu, öncelikle para politikasında belirli aşamaların geçilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu geçiş döneminin süresini kredi koşullarındaki iyileşme ile atıl fonların buraya yönelme hızı belirleyecektir. Dünya üzerindeki tüm ülkelerin buradaki gelişmelerin sinyallerini ABD tahvil getiri eğrisi eğimi üzerinden izlemesini beklerken, FED'in belirttiği gibi kısa vadeli faizleri uzun süre sabit tutması durumunda burada belirgin bir değişimin öteleneceğini düşünüyoruz
 2. 2
  Sena
  Bayan Üye

  Cevap: Faizler ne zaman yükselir?

  Reklam  ekonıminin gidişi kötü olduğu zaman faizler yükselmeye başlar bu durum enflasyonun yükselmesine alım gücünün azalmasına sebeb olacaktır ve yaşam koşulları insanları zorlamaya başlayacaktır+ Yorum Gönder
dikleşen getiri eğrisi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi