Sigara cezaları nereye ödenecek?

+ Yorum Gönder
Haber Bölümü ve Haberler Bölümünden Sigara cezaları nereye ödenecek? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Easy
  Güncelleme
  Reklam

  Sigara cezaları nereye ödenecek?

  Reklam  Sigara cezaları nereye ödenecek?

  Forum Alev
  Sigara cezaları nereye ödenecek?
  Uygulamaya giren kapalı alanlarda sigara yasağı ile ilgili açıklamada bulunan Şırnak İl Defterdarlık Müdürü, sigaraya kesilen para cezalarının nereye ödene  Kapalı alanda sigara içen kişilere ve iş yeri sahiplerine kesilen para cezalarının nereye ödeneceği henüz kesinlik kazanmamışken, Şırnak İl Defterdarlık Müdürü Arif Kavalcı, kesilen para cezalarının trafik, vergi borcu gibi görülmeli ve maliyeye yatırılması gerektiğini belirtti.

  Vatandaşlara, yetkili kurum ve kişilerin verdiği cezaların, yasa çıktıktan sonra bir hesap açılması gerektiğini vurgulayan İl Defterdarlık Müdürü Kavalcı, ceza alan kişi veya işyeri sahibi bu parayı henüz nereye ödeyeceğini dahi bilmiyor. Bunun için henüz açılan bir hesap veya birimin olmadığını söyledi. Kavalcı, bu tür cezalar kabahatler kanuna göre bir suçtur. İlk olarak sigara içen kişi veya mekânında sigara içirten iş yeri sahibine uyarıda bulunulur. Verilen uyarıya uymayan kişi veya iş yeri sahibine ikinci bir uyarı yapılmaz ve 62 TL’den 5 bin 600 TL’ye kadar idari para cezası kesilir. Yasağa rağmen sigaranın içildiği yer Devlet dairesi ise ikinci uyarıdan sonra sigara içen kişiye para cezası yerine disiplin cezası uygulanır.”dedi.

  Kendilerine sigara yasağın uymayan kişilere kesilen para cezalarını tahsil etme gibi bir yazı veya bildirge gelmediğini açıklayan İl Defterdarlık Müdürü Arif Kavalcı, sigara içen kişinin bu parayı tahsil etmesi için para cezası kesilen kişi tarafından, adı soyadı, ev adresi, telefon numarasının ve kesilen para cezasının miktarının yazıldığı bir makbuz verilir. Parayı tahsil etmede görevlendirilen kurum Maliye olursa, makbuzu kesen kişi günlük olarak bize bilgi vermek zorunda. Bizde, bize verilen bu bilgi doğrultusunda hareket ederek, diğer cezalarda uyguladığımız sistemi devreye koyarak ceza alan kişiye tebliğde bulunuruz. Ancak şuan öyle bir uygulama yok. Hem vatandaş hem de para cezasını kesmekle görevlendirilen kurumlar şaşkın bir şekilde beklemektedirler. Konu sigara olunca kesilen para cezalarının tahsilinde Tekel İdaresi de görevlendirilebilir.”dedi. (Rahmet Yürük – İLKHA)
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Sigara cezaları nereye ödenecek?

  Reklam  ceza nereye ödenir+ Yorum Gönder
sigara cezası nereye ödenir,  sigara cezası nereye ödenecek,  sigara cezası nereye ödeniyor,  sigara cezası ödeme,  sigara cezası sorgulama
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi