Hac Nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Hac Bölümünden Hac Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  TürkBuraks17
  Üye
  Reklam

  Hac Nedir?

  Reklam  Hac Nedir?

  Forum Alev
  Hac, İslâm’ın beş esasından birisidir. Hem malî ve hem de bedenî bir ibadettir. Hac, kelime olarak, "yönelmek, kasdetmek, bir kimseyi ya da bir yeri çokça ziyaret etmek" anlamlarına gelir.

 2. 2
  bedirhan81
  Yeni Üye
  Reklam  yazan ellerin dert görmesin ALLAH senden ve çümle müslümandan razı olsun 3. 3
  pinkrose
  Yeni Üye
  teşekkürler ellerine sağlık.. 4. 4
  By_HC
  Üye
  Allah razı olsun kardeşim senden.Allah bize haca gittiğimiz günleride gösterir inşaallah...

 5. 5
  hakan1905
  Yeni Üye
  emgine saglık kardeş kısa ama daha bilgi verici olabilir

 6. 6
  insan
  Yeni Üye
  cok guzeller ben cok begendim

 7. 7
  Zehra
  Üye
  Allah razı olsun :)


  Hac nedir?
  Kelime olarak yönelmek, kastetmek, bir kimseyi ya da bir yeri çokça ziyaret etmek anlamlarına gelen hac, terim olarak, belirli bir zamanda, usulüne uygun olarak, ihrama girdikten sonra, Arafat'ta vakfe yapmak, Kabe’yi tavaf ederek ziyaret etmek ve diğer bazı görevleri yerine getirmek suretiyle yapılan ibadettir İslâm’ın beş esasından biri olan hac, Hicretin 9. yılında farz kılınmıştır.
  Kur’an-ı Kerim’de; “Gitmeye gücü yetenlerin Kâbe’yi ziyaret etmeleri, Allâh’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır” buyurulmuştur (Al-i İmran 3/97). Hz. Peygamber de; “İslâm beş esas üzerine kurulmuştur: Allâh’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in O’nun Elçisi olduğuna şahitlik etmek, namaz kılmak, zekat vermek, haccetmek ve Ramazan orucunu tutmaktır.” buyurmuş (Buharî, İman 2; Müslim, İman 5); ayrıca hadislerinde haccın önemini ve yararlarını belirtmiş, nasıl yapılacağını fiilen göstermiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi