Hacda Tavaf Nasıl Yapılır

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Hac Bölümünden Hacda Tavaf Nasıl Yapılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Galus
  Özel Üye
  Reklam

  Hacda Tavaf Nasıl Yapılır

  Reklam  Hacda Tavaf Nasıl Yapılır

  Forum Alev
  Nasıl tavaf yapılır

  Hac ömrümüzde bir sefer yapmak biz müslümanlar üzerindeki farz ve Allahın bizlere emrettiği bir ibadettir.

  oraya gitmek o mukkaddes yerlere basmak ve gezmek yapılacakların en güzeli olsa gerek,Rasulullahın mekkede çektiği eziyet ve ashabının yaşanış olduğu tüm zorlukları hatırlamak anlatılamayacak güzelliktedir.

  orada Kabenin etrafında dolaşmak karşısında iki rekat namaz kılmak mükemmel duyguları uyandırır bizlerde.
  Allah cc gitmeyenlere gitme fırsatı veriir inşaallah.

  öncelikle vacib yada nafile hangi tavaf yapılacaksa ona niyet edilmelidir.
  tavaf aynıdır aradaki fark sadece farz ve ,vacib yada sünnet olmasıdır. Tavafa niyet ettikten sonra hacerul esvedin yanına gidilir. hiçkimseye eziyet vermeden yanına varılır dokunulur ve öpülür. öpemediğimiz vakit böyle bir fırsat yoksa sadece elimizi süreriz. eğer bunuda yapamıyorsak eller taşa karşı kaldırılır ve açılır tekbir tahmid ve salavat okunur.el içimizi öper ve yüzümüze süreriz.


  Buna istilam deriz bu istilamı yaparken şu dua okunur. بِسْمِ اللّهِ وَاللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُمَّ ايمَانًا بِكَ وَتَصْديقًا بِكِتَابِكَ وَوَفَاءً بِعَهْدِكَ وَاتِّبَاعًا لِسُنَّةِ نَبِيِّكَ صَلَّى اللّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ

  Bismillâhi vallâhü ekber, Allahümme îmanen bike ve tasdîkan bi-kitâbike ve vefâen bi-ahdike ve`t-tibâan li-sünneti nebiyyike sallâllahü aleyhi ve sellem. deriz.

  daha sonra kabeyi sol tarfafımıza alırız ve etrafında dönmeye başlarız. hacerül esvedle başlar ve yine hacerül esved ile bitiririz. bunada şavt denilir. yani 1 tavaf 7 şavttan oluşur. Tavafın ilk 3 şavtından sonra erkekler sağ omuzlarını açarlar ve omuzlarını sirkeleyerek çalımlı bir halde yürürler.
  çalımlı yürüyüşün adı remeldir ,omuz açma adınada ıztıba diyoruz.remel yapmak sünnettir. bu sünnet ziyaret ve kudüm tavafında yapılır diğer tavaflarda yapılmaz.kabenin kapı ve köşelerinde dualar okunur tekbir,salat ve selam,tehliller söylenir. hecerül esvede her varıldığında öpülür yada el sürülebilir.bunlar mümkün değilse istilam yaparız.kabenin etrafında 7 defa dönme bitince hacerül esvede istilam edilir ve tavaf tamamlanmış olur.
 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Hacda Tavaf Nasıl Yapılır

  Reklam  Hacda Tavaf Nasıl Yapılır ; kabe etrafında dönülmesi işlemine şavt denir ; bir tavaf yedi şavttan oluşur. Hacla ilgili olarak kudüm, ziyaret ve sadr (veda) tavafı olmak üzere üç tavaf vardır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi