Vals Dansı

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Halk Oyunları - Dans Bölümünden Vals Dansı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Vals Dansı

  Reklam  Vals Dansı

  Forum Alev
  Vals

  Vals, "dansların kralı" olarak da adlandırılan bir dans türüdür. En belirgin özelliği, çiftlerin birbirne sıkıca tutunup bir nokta çevresinde dönerek dans etmeleridir.
  Çıkış kaynağı, 16. yy ortalarında Fransa’nın Provence bölgesinde ortaya çıkan ve “Valto” olarak adlandırılan folklorik bir danstır. Hatta İngiltere Kraliçe’si I. Elizabeth’in Leicester Kontu ile bu dansı yaptığı tablo büyük ün kazanmıştır.
  Vals 19. yy’ın başlarında Avusturya ve Almanya’da dans edilen bölgenin yerel farklılıklarını bünyesinde barındırarak gelişim göstermiştir. Özellikle Kuzey Avusturya’nın “Land lob der Enss” bölgesinde uygulanan dans sitili “Londler” adını alarak çok popüler omuştur.
  Vals kısa süre Johann Strauss’un müziğinin etkisiyle Viyana’da ve 1812 yılından itibaren de İngiltere’de geniş kitlelere ulaşmış, aristokrasinin beğenisini kazanarak baloların vazgeçilmez eglencesi olmuştur.
  Günümüzde vals “Viyana Valsi” ve “Modern Vals” olmak üzere iki farklı ritim ve kategoride dünya dans literatüründe yer almaktadır.
 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Vals Dansı

  Reklam  Vals Dansından Bazı Figürler

+ Yorum Gönder
vals dansı,  vals
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi