Yozgat Halk Oyunları

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Halk Oyunları - Dans Bölümünden Yozgat Halk Oyunları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Yozgat Halk Oyunları

  Reklam  Yozgat Halk Oyunları

  Forum Alev
  Yozgatlılar halay kelimesini "halay" veya "heley" şeklinde de telaffuz ederler. Def veya zillimaşa ile yürütülen halayları türkülüdür. Başlıca halayları şunlardır; Ağırlama Çırçırhanda Halayı Dilo (Ağırlama) Gelin Bindirme Gelin Halayı Gelin Yörütme Hopbara (Ağırlama ve Yelleme'den sonra gelen Hoplatma kısmı) Kadın Halayı ve Yeldirmesi Kamalı (Ağırlama ve Yeldirme) Karakuş Keriboz (Ağırlama) Kürt Haleyi Otlama Kol Oyunu Papiri (Ağırlama ve Yeldirme) Sinsin Yanlama ve Yeldirmesi Yeldirme (Yelleme) Yol Havası Üç Ayak Üç Ayak Yellemesi.

  Akdağmadeni halay havalarını da hatırlatalım: Daban Haleyi Geline Yalvarma Havası Halime Haleyi İmmahan Kabak Haleyi Keklik Haleyi Uva Yanlaması (Ova Yellemesi) Yayık Haleyi (Ova Yellemesi).

  Sorgun ilçesinde gün gören (yaşayan) halaylar şunlardır: Çıkırık Halayı Durnalar Halayı Fadimem Halayı Ellik Halayı Haralı Halayı (Hareli Halayı) Kartal Halayı Kıyılı halayı Mico Halayı Tek ayak.
 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Yozgat Halk Oyunları

  Reklam  yozgat halk oyunları açısından zengin bir potansiyele sahiptir ilde 15 ayrı kadın oyunu 10 yakın erkek oyunu ve birçok oyun havası vardır kadın kıyafetleri üç etek ve pullu festir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi